Facebook Pixel

Звання «Герой України» встановлено 26 років тому: кого нагороджують та що воно дає

Звання «Герой України»

Звання «Герой України»

У світі відомо багато прикладів, як девальвують державні символи. Прикладів того, як вони знаходять нове дихання, – значно менше. Одним із них можна вважати звання «Герой України». Воно з'явилося як наслідування радянського аналога, швидко втратило свою суспільну значущість через безліч сумнівних нагороджень у перші роки, а після початку війни з РФ повернуло собі первісний зміст – найвища відзнака українців (і в окремих випадках іноземців) за їхні видатні заслуги.

Історія нагороди «Герой України»

Президент України Леонід Кучма 23 серпня 1998 року своїм указом встановив нагороду «Герой України». У цього звання немає власної відзнаки. Якщо його власник нагороджений за військові заслуги, йому вручається орден «Золота Зірка», якщо за трудові заслуги, то орден Держави.

Історична довідка. У СРСР існували два звання: «Герой Радянського Союзу» (за військові заслуги) та «Герой Соціалістичної Праці». Їхні власники отримували медалі у вигляді зірок, що трохи відрізняються за дизайном. Одночасно вони нагороджувалися найвищим орденом СРСР – орденом Леніна.

У березні 2000 року було ухвалено закон «Про державні нагороди України», в якому зазначено, що державною нагородою – найвищим ступенем відзнаки в Україні є звання «Герой України».

У грудні 2002 року затверджено новий статут звання «Герой України» і нові описи орденів «Золота Зірка» та Держави та мініатюри до них.

Хто нагороджений званням «Герой України»

26 листопада 1998 року відзнакою «Герой України» із врученням ордена Держави першим був нагороджений Борис Патон, голова НАН України.

21 серпня 1999 року званням «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка» першим було відзначено Олександра Галуненка, льотчика-випробувача АНТК ім. О. К. Антонова.

Після цього особливо «громадянською» версією звання часто стали нагороджувати людей, які виглядали малогероїчними: аграрних «баронів», «червоних директорів» промислових гігантів, наближених до влади артистів. Деякі з них після 2014 року навіть змінили Україну, перебравшись до Росії чи публічно підтримавши дії агресора.

Великий скандал у суспільстві був пов'язаний із нагородженнями Романа Шухевича та Степана Бандери. Спочатку президент Віктор Ющенко з порушенням процедури надав їм звання героїв. Потім за президента Віктора Януковича укази Ющенка скасували суди в Донецьку, але з підстав, які також не є бездоганними. Тому статус цих нагороджень деякі юристи вважають невизначеним.

Відродження престижності звання «Герой України» відбулося після початку повномасштабної війни. У 2022-2024 роках президент Володимир Зеленський нагородив 428 осіб. І майже всі ці випадки не викликали в суспільстві жодних питань – надто очевидними були підстави для нагородження реальних героїв.

Станом на 4 серпня 2024 року оприлюднено укази про присвоєння звання 924 особам. Декілька указів 2022-2024 років про присвоєння звання не публікувалися: за неофіційною інформацією, секретними указами почесним званням відзначено не менше 22 осіб.

Серед нагороджених 883 чоловіки та 41 жінка.

Орден «Золота Зірка» отримали 652 особи, орден Держави – 272 особи.

Нагороджено за життя 473 особи, 451 – посмертно.

Нагородні атрибути звання «Герой України»

Особі, яка відзначена званням «Герой України», вручаються орден «Золота Зірка» або орден Держави, грамота про присвоєння звання, мініатюра ордена, посвідчення про присвоєння звання.

Опис ордена «Золота Зірка»

Орден «Золота Зірка» виконаний із золота і має форму п'ятикутної зірки, накладеної на вінок із дубового листя. Розмір ордена між протилежними вершинами зірки – 35 мм. Зворотний бік ордена плоский з написом рельєфними літерами «Герой України» та порядковим номером ордена.

Ордені «Золота Зірка» та Держави

Ордені «Золота Зірка» та Держави

Замість ордена «Золота Зірка» можна носити його мініатюру, яка розміщується вище за мініатюри та планки інших державних нагород. Орденська планка орден не має.

Мініатюра виготовляється із золота та має форму п'ятикутної зірки. У центрі зірки розміщено рельєфне зображення Малого Державного герба. Діаметр кола, описаного навколо зірки, – 33 мм. Зворотний бік мініатюри плоский з написом «Герой України»

Опис ордена Держави

Орден Держави виконаний із золота та має форму Малого Державного герба України в обрамленні двох дубових гілок. Рельєфні зображення. Розмір ордена: довжина – 35 мм, ширина – 36 мм. Зворотний бік ордена плоский з написом рельєфними літерами «Герой України» та порядковим номером ордена.

Мініатюра ордена Держави така сама, як і ордена «Золота Зірка».

Допомога та пільги для Героїв України та членів їх сімей

У статуті звання «Герой України» йдеться про те, що особи, нагороджені орденом «Золота Зірка», або члени їх сімей (у разі нагородження посмертно), отримують одноразову виплату у 50-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, у якому присвоєно звання «Герой України».

У разі смерті (загибелі) героя його дружині (чоловіку) та дітям віком до 18 років виплачується одноразова допомога у розмірі п'яти прожиткових мінімумів.

Надання пільг «Героям України» та членам їх сімей регулюється законом «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших людей похилого віку в Україні». Серед таких пільг:

  • надбавки до пенсії у розмірі 200% мінімальної пенсії за віком (4722 грн у 2024 році);
  • звільнення від оплати за квартиру та комунальні послуги;
  • безкоштовний капремонт будинку чи квартири чи надання грошової компенсації за його проведення;
  • першочергове покращення житлових умов (до 20 кв. м. додатково) за рахунок державного чи громадського житлового фонду;
  • пільги щодо сплати податків, зборів, мит та інших платежів до бюджету;
  • щомісячна компенсація вартості 50 літрів бензину для автомобіля;
  • безкоштовне поховання померлого/загиблого Героя України та встановлення пам'ятника за рахунок держави

та ін.

Подякувати 🎉