Facebook Pixel

Зеленський назвав дефіцит вугілля в Україні штучним, але статистика заперечує його слова

Президент Володимир Зеленський закликав великий бізнес і «деякі ЗМІ» припинити «розганяти новини про брак вугілля та газу» в Україні й погрожував суворою карою. Про це він заявив у своєму відеозверненні ввечері 10 листопада.

Слова Зеленського безпосередньо стосуються тарифів на тепло в Україні, цін на електроенергію й успішного проходження опалювального сезону 2021-2022 років.

Чому Зеленський вважає дефіцит вугілля штучним

За словами президента, в Україні є «внутрішні виклики», які «зазвичай створені штучно». «Щороку восени та взимку деякі олігархічні структури починають гру під назвою «штучний дефіцит». Суть проста: розганяються новини про брак вугілля та газу, попит на них зростає, ціни збільшуються, а платимо ми з вами», — вважає Зеленський.

Президент упевнений, що цього року «цю гру» краще не розпочинати. І пояснив, що «крім вашого «штучного дефіциту» цілком реальним є наш дефіцит – дефіцит терпіння. А коли в держави закінчується ангельське терпіння, у когось починається пекельний період».

За його словами, це стосується також великих телеканалів і деяких ЗМІ. Зеленський зазначив, що енергетична безпека – не менш чутлива тема, ніж війна, і маніпуляції нею становлять не меншу загрозу.

Що про дефіцит вугілля говорить статистика

За даними Міненерго, станом на 10 листопада гарантованих (мінімальних) запасів вугілля бракувало на 10 ТЕС:

  • група ДТЕК Ріната Ахметова – шість ТЕС (Курахівська, Ладижинська, Добротвірська, Бурштинська, Запорізька, Придніпровська);
  • держкомпанія «Центренерго» – три ТЕС (Зміївська, Трипільська, Вуглегірська);
  • приватна «Донбасенерго» – одна ТЕС (Слов'янська).
foto-1-vugillya-stanom-na-10112021.jpg foto-2-vugillya-stanom-na-10112021.jpg

Отже, дефіцит є реальним, а не вигаданим. Також важко зрозуміти слова Зеленського про те, що «розгін інформації» про цей дефіцит сприяє зростанню попиту на вугілля та цін на нього.

За даними «Укренерго», 9 листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС становили 447,9 тис. тонн.

Як виявляється дефіцит вугілля

Проблеми із запасами вугілля на українських ТЕС стали очевидними ще в середині липня. Тоді 11 енергоблоків тимчасово зупинили роботу. За даними «Укренерго», 8 листопада 23 енергоблоки українських ТЕЦ і ТЕС не працювали через брак вугілля. З них 12 – блоки «Центренерго».

З 26 жовтня Міністерство енергетики припинило публікувати прогнози щодо того, на скільки днів електростанціям вистачить вугілля.

Через дефіцит вугілля Міненерго планує переводити блоки на роботу на дорогому природному газі.

У чому причина дефіциту вугілля

Зазначимо, що дотримання гарантованих запасів вугілля – це одна з умов ліцензійної діяльності енергогенерувальних компаній. Воно є обов'язковим для виконання кожною компанією. І галузеві регулятори мають стежити за цим.

Міненерго та НКРЕКП неодноразово вимагали від енергокомпаній «вирішити питання» з вугіллям. У відповідь ті постійно говорили про об'єктивні причини.

Ми не будемо зараз наводити аргументи сторін, але зазначимо, що причин для дефіциту багато, частина з них справді є об'єктивними. Але набагато сильнішими за них є суб'єктивні причини, серед яких і помилкова політика держави в енергетичній сфері, і запущені проблеми у вугільній галузі (знов-таки з вини держави), і неефективне управління в держкомпаніях, і прагнення приватних компаній отримати додаткові аргументи в суперечках із державою.

Проблеми у вугільній енергетиці складні. І потрібна політична воля, щоб справді розпочати розв'язувати їх, а не просто вкотре в авральному порядку заткнути дірки, незважаючи на витрати.

Подякувати 🎉