Верховна Рада Української РСР 16 липня 1990 року ухвалила «Декларацію про державний суверенітет України». Тоді до офіційного припинення існування СРСР залишалося майже півтора року. Декларація проголосила державний суверенітет України як «верховенство, самостійність, повноту та неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах». Вона також проголошувала економічну самостійність України та її самостійність у вирішенні питань науки, освіти, культурного та духовного розвитку української нації.
У розвиток положень Декларації 3 серпня того ж року ухвалили закон «Про економічну самостійність Української РСР». Він встановив, що Україна самостійно визначає стратегію соціально-економічного розвитку, структуру народного господарства, пріоритетні напрямки господарської діяльності, форми та методи господарювання. В УРСР мали створити власну фінансову та банківську системи. Так країна переходила на ринкову економіку.
Закон припускав, що економічна самостійність має базуватися на таких основних засадах:
- власність народу республіки на її національне багатство та національний дохід;
- різноманітність та рівноправність форм власності та їх державний захист;
- децентралізація власності та роздержавлення економіки;
- повна господарська самостійність та свобода підприємництва всіх юридичних та фізичних осіб у рамках законів УРСР;
- самостійність регулювання грошового обігу;
- захищеність внутрішнього ринку.
Того ж дня Верховна Рада ухвалила постанову щодо реалізації цього закону. Він доручав Раді міністрів УРСР у місячний термін розробити концепцію та програму переходу країни до регульованої ринкової економіки.
Також уряду доручили у двомісячний (!) строк підготувати два десятки законопроєктів про власність, землю, оподаткування, оренду, підприємництво, підприємства тощо. Це завдання з самого спочатку було нереальним.
У законі про економічну самостійність йдеться, що «банківська система республіки складається з Національного банку України, Зовнішньоекономічного банку, республіканських акціонерно-комерційних банків, інших кредитних установ різних форм власності». Але створили Національний банк лише разом із прийняттям 20 березня 1991 року закону «Про банки та банківську діяльність».
***
Закон про економічну самостійність став важливою віхою на шляху до незалежності України. Він визначив рамки та принципи, на яких має будуватися економіка країни. Фактично, це розгорнута декларація, а не утилітарний закон.
Нині закон не застосовується на території України. Це встановлено законом про десовєтизацію законодавства, ухваленим 21 квітня 2022 року.