Брак газу та надвисокі ціни на нього не зробили Європу прихильнішою до Росії. Навпаки, керівництво Євросоюзу розробило план, що має на меті позбавити регіон залежності від газу до 2050 року, пише ВВС.

Ініціатива Єврокомісії містить такі пункти:
- Перехід із природного газу на водень для доведення викидів парникових газів до нуля. (Головна проблема водню – затратні технології його виробництва. У ЄС розраховують розв'язати її держкоштом, сподіваються зробити рентабельним випуск водневих паливних елементів і виробництво водню з відновлюваних джерел).
- Заборона для країн-членів ЄС укладати довгострокові контракти на імпорт газу з постачаннями після 2049 року. (Кремль наполягає саме на такому вигляді контрактів).
- Запровадження стратегічного запасу газу, яким керуватимуть оператори трубопровідних систем. (Його створення дасть змогу надалі уникнути повторення цьогорічної ситуації з напівпорожніми сховищами. Резерв випускатимуть винятково в разі надзвичайної необхідності).
Європейська ініціатива свідчить про те, що ЄС не відмовляється від запланованого раніше «зеленого переходу» і готовий протистояти РФ, пише видання. Так само РФ не збирається відмовлятися від експорту енергоносія й далі будує нові газопроводи.
Як до реформи енергетичного ринку ставляться в Росії та в окремих країнах ЄС
Кремль неодноразово критикував наміри Євросоюзу щодо майбутнього його газового ринку. Ба більше, саме ці заплановані зміни російський президент називав причиною рукотворної енергетичної кризи, що виникла в регіоні.
Бідніші країни Євросоюзу, з-поміж яких Польща, також не в захваті від планів Брюсселю. Реалізація запропонованої реформи енергетичного ринку спричинить зростання цін на газ, світло та опалення для населення.
Інші країни-члени ЄС, до яких входять Франція, Іспанія та Німеччина, виступають на підтримку ініціативи про доведення викидів до нуля до 2050 року.
Контекст. Природний газ сьогодні займає чверть у загальному енергетичному балансі країн Європи, у виробництві тепла – майже 40%, електрики – 20%. Євросоюз за рік споживає в середньому 350 — 400 млрд кубів газу, із цього обсягу 95% припадає на газ. Третину всього газу Європа закуповує в Росії.
Цьогоріч європейські країни зустрічали прихід зими зі сховищами, наповненими на 77%.
Станом натепер наповненість німецьких сховищ газу становить 59% — це рекордно низький рівень за всі роки.
«Рівень заповненості впав нижче за 60%-ву позначку. Оскільки справжня зима ще попереду, з порівняно невеликими запасами, безумовно, треба обходитися дбайливо… Якщо відбір газу зі сховищ буде таким самим, як зараз, рівень заповненості стане дуже низьким у лютому», — наводить слова виконавчого директора німецької асоціації операторів підземних сховищ газу Себастьяна Блешке агентство ТАСС.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Практичний кейс трьох українських компаній, які працевлаштовують людей з інвалідністю
Угода про надра між Україною та США: перші юридичні висновки та потенційні наслідки