ЄС погодив 10 пакет санкцій проти росії: чому Польща вважала його слабким та що туди потрапило

Посли ЄС погодили 10 пакет санкції проти росії. Фото: Getty Images

Європейський союз встиг 24 лютого за годину до опівночі за Києвом погодити 10 пакет санкцій проти росії, рішення буде офіційно ухвалене в суботу 25 лютого. До того на заваді ухваленню стояли Польща, яка вважала пакет заслабким, та Угорщина, яка то вимагала виключити звідти певних осіб, то не погоджувалася на термін санкцій на 9-12 місяців замість 6. Які санкції ЄС запроваджує проти росії, за попередніми даними?


Врешті ухвалили: що передбачає 10 пакет санкцій проти рф

Про те, що посли ЄС погодили після довгих дискусій 10 санкційний пакет проти росії, повідомило шведське керівництво в ЄС.

Пакет включає, серед іншого, такі пункти, зазначило керівництво ЄС:

  • посилення експортних обмежень щодо товарів подвійного призначення та технологій;
  • цільові санкції проти фізичних та юридичних осіб, які підтримують війну, поширюють пропаганду або доставляють безпілотники росії для війни в Україні;
  • заходи проти російської дезінформації.

У повідомленні підкреслюється, що ці санкції — найсильніші за всю історію та покликані допомогти Україні виграти війну.

«ЄС єдиний з Україною та українським народом. Ми будемо підтримувати Україну, скільки буде потрібно», — запевнило керівництво ЄС.

Редактор Радіо Свобода в Європі Рікард Йозвяк, що висвітлює голосування у Брюсселі, також написав:

«Білий дим! Нарешті є домовленість про новий пакет санкцій ЄС щодо росії. 10-й від початку вторгнення в Україну рівно рік тому», — радіє журналіст.

Чому Польща блокувала пакет санкцій проти росії

Варшава станом блокувала 10 пакет санкцій проти росії, вимагаючи додати туди обмеження щодо нафтохімічної галузі рф, зокрема каучук, та різні продукти нафтопереробної промисловості, а також ще кілька «надзвичайно шкідливих» російських пропагандистів.

«Ми незадоволені 10 пакетом санкцій, тому що він зам’який, занадто слабкий», – підкреслював прем'єр Польщі Матеуш Моравецький, перебуваючи у Києві на спільній з Володимиром Зеленським пресконференції.

Коментуючи вимогу додати санкції проти нафропереробної промисловості, він зазначив, що торгуючи своєю продукцією, росія підживлює свій ВПК. Щодо пропагандистів премʼєр Польщі заявив наступне:

«Ми дуже добре знаємо, наскільки шкідливою може бути російська пропаганда, яку брехню і фейкові новини вона може поширювати».

Які умови Польщі погодився виконати ЄС

Варшава погодилася на схвалення пакету санкцій ЄС проти росії за умови виконання шести умов, повідомив Інтерфакс-Україна з посилання на дипломата ЄС:

  • включення до списку санкцій осіб, відповідальних за депортацію українських дітей до рф;
  • посилення роботи над санкціями проти Білорусі;
  • подальшу роботу над санкціями щодо атомної галузі, про що раніше просив Київ для 10 пакету;
  • внесення до списку санкцій обмежень щодо експерту російських діамантів;
  • запровадження контролю над рівнем диверсифікації імпорту синтетичного каучуку в ЄС;
  • початку роботи із притягнення до відповідальності 150 російських пропагандистів, список яких ЄС уже надала Польща.

Що не подобалося Угорщині

22 лютого ухвалити пакет санкцій завадила Угорщина. Як повідомив Йозвяк, спочатку Будапешт вимагав вилучити з санкційного списку 9 осіб, потім 4, а вже 21 лютого — дві особи.

Цікаво, що 22 лютого Угощина відступила від цієї вимоги, проте висунула нову — продовжити санкції тільки на 6 місяців проти 9 чи 12, на чому наполягали багато інших країн ЄС.

Що ще входить у 10 пакет санкцій проти росії

Згідно слів президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, 10 пакет санкцій від ЄС має передбачати заборону на експорт на суму понад 11 млрд євро. Це включає:

  • заборону поставок до рф щодо 47 компонентів електроніки, які можна використовувати у системах озброєння, включно з БПЛА, ракетами та гелікоптерами;
  • заборону поставок деталей реактивних двигунів;
  • заборону на експорт спецтранспорту, деталей машин, запчастин для вантажівок тощо.

Крім того, нові санкції ЄС мають включати:

  • обмеження проти неросійських структур, які постачають до рф товари подвійного призначення (наразі йдеться про сім організацій в Ірані, але привіт Китаю, який також звинувачують у такій торгівлі);
  • обмеження діяльності російських банків «Тінькофф», «Альфа-банк» і «Росбанк» з одночасною вимогою розголосити інформацію про активи Центрального банку, аби вивчити можливість використати ці кошти для відновлення України після війни;
  • посилення звітності про заморожені активи, пов’язані з російськими компаніями та фізособами, що потрапили під санкції, а також штрафи за ненадання необхідної інформації до 50 тис. євро для фізосіб та 10% річного доходу — для юридичних осіб;
  • персональні санкції проти десятків фізичних та юридичних осіб, у тому числі військових, політиків і пропагандистів росії.

Втім, до 10 пакету не увійшли санкції проти російської атомної галузі, на яких наполягав Київ.

Читати на The Page