Автор: Олександр Шатов
За 2022 рік — перше півріччя 2023-го оператори проклали принаймні 13,6 тис. км оптоволоконного кабелю по Україні. Це майже удвічі більше, ніж відстань від Києва до Нью-Йорка, та удвічі більше, ніж загальна довжина українського кордону.
Тепер Україна займає перше місце у світі за показником стабільності фіксованого інтернету, згідно із Digital Quality of Life Index за 2023 рік (DQL 2023). Це стрибок одразу на 95 позицій.
Стрибок якості інтернет-з’єднання зафіксували саме від середини 2022-го до липня 2023 року, тобто під час найбільших пошкоджень мереж, обстрілів, кількамісячних блекаутів та інших подій, що аж ніяк не мали підвищувати цифрову якість життя (та й будь-яку іншу якість). Як оператори досягли такого результату? The Page переказує матеріал SPEKA.
Автор: Олександр Шатов
Як оптоволокно врятувало Україну в блекаути
Провайдери вирішили прокласти більше оптоволокна, щоб вирішити дві проблеми. Перша — зв’язок під час віялових відключень світла через можливий дефіцит генерації. Друга — зв’язок на період тривалих регіональних блекаутів понад 24 години, що можливі внаслідок масованих обстрілів.
Щоб забезпечити користувачів інтернетом під час блекаутів понад 24 години, провайдери розбудовують, а абоненти переходять на мережі на базі xPON — найбільш стійкі до тривалих знеструмлень, оскільки для підтримання їх працездатними потрібно в рази менше акумуляторів та генераторів. Понад 2,7 млн домогосподарств уже забезпечені ним.
Натепер 37% усіх абонентів використовують цю технологію, але за регіонами ступінь готовності варіюється. Понад 60% користувачів забезпечені xPON у Кіровоградській, Волинській та Рівненській областях. У Києві його мають менш ніж 9% мешканців – це найнижчий показник. Тільки у 2023 році сучасну технологію замовили понад 158 тис. нових абонентів.
Автор: Олександр Шатов
Оптоволокно почали масово прокладати ще і через те, що запит споживачів на енергонезалежний інтернет зріс в десятки разів, розповіли SPEKA інтернет-провайдери. Іншим стимулом стала вимога президента.
26 листопада 2022 року з’явився указ президента України №802/2022 «Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану», згідно з яким у разі масових відключень електроенергії оператори мають забезпечити безперебійний зв’язок та живлення критичної інфраструктури щонайменше протягом трьох діб.
Хто і скільки проклав оптоволоконних мереж
Чемпіон у загальному кілометражі оптоволоконних мереж – «Укртелеком». Компанія проклала більше половини від загального обсягу – 5571 км оптоволоконного кабелю за 2022-й, ще 2023 км за шість місяців цього року. Всього 7594 км – що навіть трохи більше відстані від Києва до Нью-Йорка. Запорука успіху? «Укртелеком» розбудовує мережу дротового кабелю за технологією GPON останні роки.
Найменше мережу розширював Vodafone — у 2023 та першому півріччі 2023 року компанія проклала 155 та 70 км оптоволоконних ліній відповідно. Попри те, що Lifecell надав SPEKA загальну довжину прокладеного оптоволокна, у компанії не знають точну цифру. на ділянках, наближених до зон бойових дій, інженери просто не встигають вести облік, а деякі ділянки, що потерпають від постійних обстрілів, відновлюють по кілька разів», — розповідають у компанії.
Автор: Олександр Шатов
У Lifecell кажуть, що точну цифру важко назвати, оскільки часом на ділянках, наближених до зон бойових дій, їхні інженери просто не встигають вести облік, а деякі ділянки, що потерпають від постійних обстрілів, відновлюють по кілька разів», — розповідають у компанії.
Автор: Олександр Шатов
Мережа IPnet не пошкодилася під час активних бойових дій у Київській області. У Києві компанія відновлювала ділянки, пошкоджені внаслідок обстрілів та влучання уламків. «Ланет» не має доступу до своєї мережі в Сєвєродонецьк через окупацію міста після повномасштабного вторгнення росії. Мережа Westelecom охоплює тільки Одесу та сім районів області, тому окупація територій росією не спричинила до втрати доступу до інфраструктури компанії.
Чому GPON найкращий вибір для інтернету в блекаути
Зазвичай інтернет у житлових будинках працює за такою схемою: у будинок заводять оптоволоконну лінію, що підключається до встановленого комутатора. Від нього йдуть мережеві кабелі до квартир абонентів.
Коли вимикалась електрика – вимикався комутатор. Сигнал у абонентів зникав. Інтернет-провайдерам проблематично заживити комутатори за допомогою акумуляторів та генераторів – акумуляторів потрібно багато, генератор на горищі будинку не поставиш. Зазвичай у будинку кілька комутаторів, а у великих провайдерів підключені тисячі будинків.
Зникає живлення – обладнання провайдера виключається, в абонента зникає інтернет.
Автор: Олександр Шатов
Тому зараз багато провайдерів пропонують підключати енергонезалежний інтернет, що працює за технологією GPON (Gigabit Passive Optical Network, гігабітна пасивна оптична мережа).
«Уявіть, що на бульварі Шевченка треба підключити кількох абонентів до енергонезалежного інтернету «Укртелекому» за технологією GPON. Для цього ми ставимо на початку бульвару PON-мультиплексер, від нього ведемо вулицею основний кабель, а за допомогою невеликих пасивних відгалужувачів прокладаємо тонкі кабелі до кожного абонента. Тоді за відключення світла нам достатньо заживити цей основний PON-мультиплексер, до якого можна підключити кілька тисяч користувачів, а абонентам треба заживити модеми у своєму домі, тоді у них працюватиме інтернет навіть за відсутності енергопостачання», – розповів SPEKA Дмитро Микитюк, технічний директор «Укртелекому».
SPEKA також описує іншу технологію для інтернету в блекаути – ADSL — технологія широкосмугового доступу — та простими словами пояснює, як працює технологія передачі сигналу за технологією GPON. Щоб дізнатися більше деталей, читайте текст за посиланням на сайті видання.