Facebook Pixel

Кабмін і нардепи хочуть відмовитися від стимулювання видобутку газу в Україні

Уряд і народні депутати зареєстрували 14 лютого законопроєкти №№ 7038-1 і 7012-2. Вони передбачають значне підвищення ренти на газ і закріплюють напрямки, на які має бути витрачено отримані кошти.

Якою буде рента на видобуток газу

Передбачається, що з 1 березня 2022 року застосовуватиметься диференційована ставка ренти на видобуток газу. Для розрахунку бази її нарахування використовуватиметься найбільша з трьох величин вартості газу:

  • середня митна вартість імпортного газу (вона використовується зараз як єдина величина);
  • вартість природного газу на європейському хабі Trading Hub Europe (THE);
  • вартість газу на українських товарних біржах.

Розміри рентних ставок пропонуються такі:

  • на газ, видобутий із глибини до 5 км – від 29% до 74% замість нинішніх 29% незалежно від ціни;
  • на газ, видобутий із глибини понад 5 км – від 14% до 59% замість нинішніх 14% незалежно від ціни;
  • на газ, видобутий із нових свердловин на глибині до 5 км – від 12% до 67% замість нинішніх 12% незалежно від ціни;
  • на газ, видобутий із нових свердловин на глибині понад 5 км – від 6% до 53% замість нинішніх 6% незалежно від ціни.

Припиняє дію закріплена раніше законом гарантія не підвищувати до кінця року стимулювальну ставку на ренту для видобутку газу з нових свердловин.

Куди планують витратити гроші

За 10 місяців цього року додатково планують отримати 239 млрд грн. Їх пропонують розподілити так:

  • заходи зі стабілізації ринку природного газу – 157,9 млрд;
  • заходи з врегулювання заборгованості суб'єктів ринку природного газу – 46,7 млрд;
  • «єПідтримка» – 4,1 млрд;
  • сфера освіти – 14 млрд;
  • МВС – 4,5 млрд;
  • Міноборони – 11,8 млрд.

Передбачається також зниження ПДВ для внутрішніх авіаперевізників із 20% до 7% до кінця 2024 року.

Що говорять прихильники підвищення ренти

Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев раніше зареєстрував свій варіант підвищення ренти на газ (законопроєкт № 7038), який лише трохи поступається урядовому за розміром ставок.

У своєму телеграм-каналі він написав, що законопроєкти спрямовані на «перерозподіл надприбутків від видобутку українського газу».

За його словами, минулого місяця понад 100 найбагатших людей США, Канади та ЄС звернулися до урядів своїх країн із пропозицією підвищити оподаткування великих доходів. «Я переконаний у тому, що це прояв патріотизму, як і переконаний у тому, що найбагатші люди України, які володіють газовими компаніями, підтримають пропозицію про підвищення ренти на видобуток газу», — вважає Гетманцев.

Зазначимо, що свідомі багаті іноземці пропонують підвищити оподаткування їхніх особистих доходів, а не обкладати додатковим податком їхні бізнеси.

Що говорять противники підвищення ренти

«Влада вирішила поховати український видобуток газу, необхідність збільшення обсягів якого є актуальною в нашій енергозалежній країні», — написала нардепка від «Євросолідарності» Ніна Южаніна.

Вона зазначає, що «слуги народу» називають цей крок вилученням у видобувних компаній екстрамаржі задля встановлення соціальної справедливості. «Цинічно, дуже цинічно ще раз підвищувати податки, граючи на почуттях людей», — вважає Южаніна.

Нардепка підрахувала: якщо відштовхуватися від очікуваного розміру додаткових надходжень від ренти, то, на думку влади, середньорічна вартість газу має становити не менш як 22 тис. грн за тисячу кубометрів ($700), що з огляду на доставку, транспортування та інші витрати може досягти 30 тис. грн за тисячу кубометрів.

Южаніна вважає, що вилучення надприбутків компаній від продажу газу мало б відбуватися не через підвищення ставок ренти, а через пропорційний розподіл отриманого прибутку між суб'єктом господарювання та державою в разі перевищення вартості газу понад певний максимально встановлений розмір (в українських реаліях об'єктивна ціна може становити $400 за тисячу кубометрів газу, що покриває витрати на видобуток та інвестиції).

Що говорять газовидобувні компанії

Асоціація газовидобувних компаній України піддала жорсткій критиці нові ініціативи влади. Газовидобувники зазначили, що крім підвищення стелі рентної ставки до 74%, яка робить її найбільшою у Європі, Кабмін також запропонував ліквідувати державні гарантії незмінності оподаткування для буріння нових свердловин, що діють до 2023 року.

«Досвід аналогічної податкової ініціативи 2014 року показав, що значне податкове навантаження змусило компанії повністю зупинити інвестиційну діяльність, зокрема буріння свердловин і розроблення нафтогазових проєктів», — нагадали в Асоціації.

Подякувати 🎉