Коли Україну у розпал повномасштабної війни охопив кадровий голод, лише у IT-галузі панує ринок роботодавця. The Page з’ясовує, як це впливає на найм і зарплати програмістів.
Що відбувається на ринку праці в IT у 2024 році
Представники IT-компанії EPAM розповідають The Page, що зараз частина досвідчених розробників самі активно шукають роботу, пишуть рекрутерам та відгукуються на вакансії. Таку ситуацію було майже неможливо уявити ще у 2021 році. Адже тоді досвідчені фахівці були у дефіциті, а зростаюча індустрія активно набирала і навчала молодь.
Проте у EPAM нагадують, що у 2023 році українська ІТ-індустрія сповільнила темпи росту порівняно з попередніми роками, а з другої половини 2022 року до викликів війни додалося зниження активності глобальної економіки, що призвело до більш стриманого розміщення ІТ-проєктів в Україні з боку іноземних замовників.
«Відтак обсяги найму нових спеціалістів зменшилися. Цей тренд ми спостерігаємо і у 2024 році. Тож ми скоригували наш процес найму відповідно до ринкового попиту і потребу в талантах закриваємо за рахунок власного резерву експертів, які тимчасово не залучені до проєктної роботи», — коментують ситуацію у EPAM.
Багато IT-фахівців опинилися на лаві запасних і чекають пропозицій. Фото: Pixabay
Які є вакансії в IT у 2024 році
HR-експертка Тетяна Пашкіна зазначає, що ІТ-сайти відмічають падіння кількості вакансій, і поки немає трендів до їх збільшення.
«За останні пів року кількість вакансій не мала стабільного тренду: було як збільшення кількості, так і їх зменшення. Це стосується як технічних, так і нетехнічних напрямків. Тривалий час гарячими вакансіями були маркетинг та продажі, а також аналітики. Однак, вочевидь, ринок потрохи починає насичуватися», — коментує ситуацію Ярина Возняк, керівниця команди досліджень Львівського IT Кластера.
Співрозмовниця The Page додає, що згідно з даними DOU та Djinni, у першому півріччі 2024 року сукупно кількість вакансій була більшою у порівнянні з іншими піврічними відрізками за період повномасштабного вторгнення. Тим не менш, до показників першого півріччя 2022 року ринку ще далеко.
За спостереженнями Возняк, потроху зменшується кількість відгуків на вакансії і кількість кандидатів у пошуку. Проте це не обов’язково свідчить про покращення ситуації з наймом. Адже кількість кандидатів також може зменшуватись через мобілізацію і зворотне світчерство — тобто, перекваліфікацію у інші професії.
Тим не менш опитані The Page експерти називають кілька напрямків, у яких найм іде найактивніше. Зокрема, за словами Ярини Возняк, зростає кількість miltech вакансій і вакансій за кордоном.
В EPAM зазначили, що зараз розглядають кандидатів з ринку за наступними вузькопрофільні напрямами:
- SAP;
- Data engineering;
- multiclouds DevOps.
«Попри всі виклики, IT-галузь продовжує розвиватися та адаптуватися до нових реалій. Компанії шукають нові ринки збуту, оптимізують витрати та переглядають стратегії найму. Також зростає попит на фахівців у сферах кібербезпеки, хмарних технологій та штучного інтелекту, що відкриває нові можливості для професійного зростання, — коментують ситуацію представники EPAM. — Так, наприклад, у нас в компанії зараз найактивніше іде найм у напрямках Data, Cloud, Python та .NET. Також традиційно є попит та найм у нішевих напрямах, наприклад, Shopify, Golang, Salesforce, Performance».
Частина IT-вців із досвідом активно шукає роботу. Фото: Pixels
Як змінилися зарплати в IT у 2024 році
«Тенденція зниження медіани доходу по ІТ-галузі помітна. Цей тренд ми відзначили у рамках нашого B2B проєкту IT Research:Salary Report. Якщо у вересні 2023 року медіана по галузі (усі спеціалізації та кваліфікаційні рівні зайнятих у техіндустрії) складала $2630, то у квітні 2024-го — $2590», — зазначає Ярина Возняк.
Співрозмовниця The Page виділяє такі ТОП-10 актуальних трендів в оплаті праці в IT:
- зниження винагороди, як у технічних, так і нетехнічних спеціалізацій, якщо розглядати їх у великій групі;
- заморожування перегляду компенсацій повністю або для деяких категорій посад в частині компаній, корекція сітки винагород для нових наймів;
- часткова зайнятість, більш активний перехід до якої почали фіксувати у 2022 році;
- зменшення на 2,7% обсягу компенсації більш високооплачуваних спеціалістів і архітекторів;
- падіння медіани для сініорів на 3,5%;
- зниження мінімального порогу винагороди для джуніорів та трейні (інтернів);
- деяке зростання медіани у міддл розробників;
- зниження рівня компенсацій у DevOps в цілому та мінімального та максимального значення винагород QA;
- суттєве зниження винагород адмінперсоналу, окрім фінансових відділів, деяке зменшення винагороди в HR;
- збереження рівня винагород у категоріях менеджмент, маркетинг, контент, комунікації та аналітика.