Facebook Pixel

«Працювали 9 місяців». Уряд затвердив політику щодо держвласності

Юлія Свириденко та перший заступник міністра економіки Олексій Соболев

Юлія Свириденко та перший заступник міністра економіки Олексій Соболев

Кабінет Міністрів затвердив політику щодо державної власності, спрямовану на покращення управління державними активами та залучення інвестицій. В офіційному повідомленні йдеться, що цей «документ є ключовим для впровадження норм закону, який удосконалює корпоративне управління держпідприємствами та враховує принципи ОЕСР. Міністерство економіки розробляло політику дев'ять місяців після ухвалення цього закону».

Зазначимо, що якщо політику й розробляли 9 місяців, то про необхідність її появи йдеться вже років дев'ять. Кабмін за цей час ухвалив кілька відповідних рішень, але, мабуть, вони не виявилися корисними на практиці.

«Політика держвласності визначає роль держави в управлінні держкомпаніями, визначає, які компанії є стратегічними для країни та які завдання вони мають виконувати, а також запроваджує високі стандарти корпоративного управління у державному секторі економіки, — сказала перша віцепрем'єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко. — Вперше в Україні запроваджується чітка і прозора політика винагороди для керівників та членів наглядових рад держкомпаній, а також дивідендна політика. Ці заходи дозволять підвищити ефективність управління державними активами та залучити інвестиції в економіку».

Політика щодо держвласності передбачає:

  • чітке визначення, у яких секторах економіки держава має зберігати свою присутність;
  • оптимізація портфеля державних активів Йдеться про приватизацію чи ліквідацію підприємств, які не є стратегічно важливими для держави;
  • впровадження сучасних стандартів корпоративного управління на основі принципів ОЕСР, що, серед іншого, передбачає створення незалежних наглядових рад (ми ж пам'ятаємо, як нещодавно наглядову раду «Укренерго» змусили ухвалити рішення про звільнення голови компанії? — The Page);
  • плани підвищення ефективності, збереження та підвищення вартості активів;
  • правила звітності та визначення цілей діяльності держкомпаній;
  • правила організації управління, розподілу функцій та можливостей між органами держави та компаній.

Прийняття політики держвласності є одним із індикаторів «Плану України для Ukraine Facility» та маяком меморандуму з МВФ. Цілком ймовірно, що це найважливіше, для чого ухвалювалася ця політика.

У повідомленні Мінекономіки йдеться, що проєкт політики було розроблено за підтримки ЄБРР із залученням зовнішніх консультантів. Про витрати на цю роботу та джерела їх фінансування нічого не йдеться.

Свириденко додала, що тепер потрібно:

  • поділити компанії на ті, що залишаються в державній власності, та такі, що будуть приватизовані або ліквідовані;
  • приватизувати чи ліквідувати непотрібні державі активи;
  • сформувати наглядові ради у низці держкомпаній;
  • розмежувати комерційну та некомерційну діяльність.

«Очікуємо, що завдяки цим змінам державні компанії можуть залучати інвестиції для відновлення та розвитку і стати драйвером економічного зростання», — заявила перша віцепрем'єрка.

На думку The Page, заява, що держкомпанії можуть стати драйвером економічного зростання, є, як мінімум, спірною для України. До того ж вона суперечить низці раніше зроблених заяв чиновників.

Подякувати 🎉