Facebook Pixel

«Укрнафта» купує частку 51% у мережі АЗС Shell в Україні

Укрнафта купує частку 51% у мережі АЗС Shell

Укрнафта купує частку 51% у мережі АЗС Shell

Українська «Укрнафта» та міжнародна компанія Shell уклали угоду про придбання частки 51% у ТОВ «Альянс Холдинг».

Міжнародний інвестиційно-банківський радник Rothschild & Co провів оцінку угоди та активів. За правові аспекти угоди відповідає українська юридична фірма Sayenko Kharenko. Аудитор – міжнародна група KPMG.

Найближчими днями «Укрнафта», яка визначена переможцем конкурентних торгів, разом зі Shell звернеться до Антимонопольного комітету за дозволом на концентрацію, який є обов'язковою умовою завершення угоди. Після його отримання «Укрнафта» зможе завершити угоду та придбати всі права та обов'язки співвласника компанії.

«Укрнафта» купує частку у мережі АЗС Shell

«Укрнафта» купує частку у мережі АЗС Shell

Мережа Shell входить до ТОП-10 мереж за обсягами продажу в Україні: 118 працюючих автозаправних комплексів, №9 за реалізацією пального за результатами 9 місяців 2024 року та №7 за кількістю АЗК, розташованих переважно у сприятливих зонах з інтенсивним трафіком.

«Наглядова рада погодила рішення, оскільки придбання бізнесу, який протягом 15 років очолювала авторитетна міжнародна група, забезпечить «Укрнафті» розширення мережі автозаправних станцій та частки ринку, що відповідає стратегії розвитку компанії», – наголосив голова «Укрнафти» Сергій Корецький.

Протягом року буде проведено ребрендинг усіх АЗК. Умови існуючих договорів В2В будуть виконуватись у повному обсязі. Також на певний час буде збережено персонал компанії – 1550 працівників, які працюють на АЗК та головному офісі.

Оскільки кінцевим власником «Укрнафти» є держава, прибуток, який отримуватиме «Альянс Холдинг» у майбутньому, надходитиме до державного бюджету через розподіл дивідендів.

Іншим власником ТОВ «Альянс Холдинг» у розмірі 49% є держава в особі Фонду держмайна. Ця частка була конфіскована за рішенням суду у російського власника після початку повномасштабного вторгнення в Україну.

Напередодні оголошення про цю угоду директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн написав, що головною проблемою Shell в Україні завжди був партнер, який володів 49% у СП «Альянс Холдинг». Спочатку це була «Група Альянс», яка згодом продала свій нафтовий бізнес «Незалежній нафтовій компанії» – неформальному сателіту «Роснефти».

«Це СП із самого спочатку було дуже дивним», – зазначив Куюн. Згідно з угодою між партнерами, власник 49% мав ексклюзивно забезпечувати мережу пальним, а Shell взяла на себе управління мережею. Тертя щодо цін виникли досить швидко. На ринку знали, що «Альянс Ойл Україна» – уповноважений постачальник пального – продавав за максимальними цінами, тим самим перетягуючи на себе частину маржі, яка має бути спільною. Але з часом з'явилися й зустрічні претензії.

За неофіційною інформацією, Shell неодноразово порушувала питання про продаж своєї частки. Але згідно з угодою учасників ТОВ, єдиним покупцем міг бути лише партнер, який викуповувати партнерську частку начебто не хотів. Після початку війни 2014 року говорили і про бажання росіян якнайшвидше вийти з України, але начебто вже Shell була не готова до такого кроку.

У 2022 році Shell придбала частку партнера, застосувавши спеціальну схему. Але Україна не визнала цю угоду і реалізувала своє право на конфіскацію 49% частку в «Альянс Холдингу» як ту, що належала агресору і відчуження якої було заборонено у 2022 році.

На думку Куюна, мережа зараз може коштувати $105-132 млн. За словами Корецького, ціна угоди в кілька разів нижча за цю суму. Із пропозицією про покупку до «Укрнафти» звернулася Shell у серпні. Переговори велися з міжнародним офісом, в Україні про угоду, що готується, ніхто не знав. Головним бажанням Shell було «домовлятися про продаж якнайшвидше».

«Укрнафта» заплатить за купівлю кредитними грошима, щоб не виймати гроші з обігу компанії.

На сьогодні «Укрнафта» володіє такими АЗС:

  • 330 «кіосків» – невеликі АЗС із продажами близько 2,8 кубометрів палива на добу – 71,7% від загальної кількості;
  • 30 оновлених АЗК (6,5%);
  • 100 АЗК різного формату (21,8%).

У її управлінні також перебувають 825 колишніх АЗК CLUSCO.

За власними оцінками, «Укрнафта» за підсумками 10 місяців 2024 року є №3 на ринку за обсягами продажу палива.

Загалом в Україні зараз 7058 АЗК (у 2021 році було 7500), обсяг їх продажу у 2024 році оцінюється у 7,8 млрд л (10,3 млрд л). «Укрнафта» розраховує продати 609 млн л (2021 року було 546 млн л) палива, або 8% (5,3%) від загального обсягу.

Подякувати 🎉