Facebook Pixel

Суд почав розглядати позов Романа Абрамовича до ЄС через санкції: аргументи сторін

У суді Європейського Союзу в Люксембурзі розпочалися слухання за позовом російського мільярдера Романа Абрамовича до Ради Європи. У позові, поданому в травні 2022 року, мільярдер оскаржує персональні санкції, введені проти нього 15 березня, а також вимагає в Брюсселя виплатити 1 млн євро компенсації до його благодійного фонду. Сам Абрамович на слухання не прийшов.

Це перший подібний позов, який розглядає найвищий суд ЄС (його часто називають Європейським судом справедливості), завданням якого є погоджене тлумачення законодавства ЄС і визначення його правомірності. Цілком ймовірно, що за Абрамовичем позови до цього суду подадуть й інші багаті росіяни, які потрапили під європейські санкції.

На початку слухання сторони виклали свої позиції, повідомив журнал Forbes. Представники Ради Європи обґрунтовують необхідність санкцій щодо Абрамовича тим, що він давно має тісні зв'язки з Путіним, а компанія Evraz, одним із акціонерів якої він є, опосередковано підтримує спеціальну військову операцію в Україні.

Роман Абрамович

Роман Абрамович

У відповідь на запитання судді, чи досі зберігаються зв'язки між Абрамовичем і Путіним, представник Євросоюзу сказав: оскільки мільярдер зміг зберегти статки в Росії на відміну від інших бізнесменів, то ці зв'язки зберігаються.

Адвокати Абрамовича у відповідь заявили: якщо бізнесмен не втратив бізнес і не сів у в'язницю, це не говорить про обов'язковість його тісних зв'язків з Путіним. Вони стверджують, що суд не може виносити вердикт про санкції, ґрунтуючись лише на тому, що в Росії щодо Абрамовича «дотримуються базових прав людини». Також адвокати зазначили, що Абрамович живе між Великою Британією та Ізраїлем, сплачує податки не в Росії, а останнім часом його головним інтересом був футбольний клуб «Челсі», який бізнесмен змушений був продати після початку війни.

У Єврораді визнають, що на відміну від Аркадія та Бориса Ротенбергів, які отримували вигоду від тісних відносин з російським урядом після 2014 року, Абрамович давно не живе в Росії, не входить до близького кола російського президента та не має на нього впливу. Але його невтручання в політичні справи, стверджує представник Євроради, рівносильне пасивній підтримці режиму. Той факт, що Абрамович залишається акціонером одного з найбільших російських підприємств гірничо-металургійного комплексу, означає, що він і далі отримує підтримку від російської влади.

У Evraz Абрамовичу належать майже 28% акцій. Його адвокати наполягають, що він – лише один з акціонерів і пасивний інвестор. Представники Євроради вважають, що Абрамович бере активну участь в управлінні компанією, а Evraz побічно підтримує війну РФ в Україні. Одним із великих клієнтів Evraz є компанія РЖД (вона купує вугілля та сталеву продукцію), за допомогою інфраструктури якої здійснюються постачання зброї до зони військових дій.

Адвокати заявили, що Evraz не постачає матеріали, що використовуються в оборонній промисловості. У Єврораді вважають, що якщо накладати санкції винятково на оборонні підприємства, це не допоможе зупинити війну. «Можна сказати, що це лише бізнес, а РЗ — лише клієнт, але в ситуації військових дій такий аргумент неприйнятний», — сказав представник Євроради.

Він додав, що не так уже й важливо, чи є Абрамович активним чи пасивним інвестором Evraz. Частка однієї з найбільших металургійних компаній Росії є достатнім приводом для того, щоб накласти на її власника санкції.

Подякувати 🎉