Facebook Pixel

Сіра сторона закону про про малі сонячні електорстанції

Майже перед самою інавгурацією нового президента тепер вже колишній глава держави Петро Порошенко зробив неприємний сюрприз власникам невеликих сонячних електростанцій. Він підписав закон, що забороняє будувати їх на землі. Але впадати в розпач від останнього подарунка Верховної Ради та Порошенка не варто – юристи вже знайшли спосіб обійти цей закон.

Власник сонячної електростанції Павло з міста Ірпінь, що під Києвом, встановив її на землі біля свого будинку у жовтні минулого року. Вона виробляє енергію не лише для побутових потреб, але й для електромобіля Nissan Leaf.


А ще до того, як був підписаний закон, дозволяла заробляти. «За квітень мені за «зеленим» тарифом заплатили 6 тисяч гривень. А за один зимовий місяць я за газ плачу 2 тисячі гривень», – розповів він.

Втім новий закон заднім числом позбавив пана Павла цього заробітку, без якого повернути вкладені гроші не можливо. І він такий не один.

За даними Державного агентства з енергоефективності, тільки за перший квартал цього року станцій, що виробляють електроенергію з відновлювальних джерел, побудували більше, ніж за увесь попередній рік. Переважно це сонячна енергія.

Популярність домашніх СЕС експерти пояснюють двома факторами. По-перше, вартість сонячних панелей за останні роки суттєво зменшилась, і наразі вони можуть окупитись за 3 – 5 років. По-друге, спеціальний «зелений» тариф на таку електроенергію в Україні є одним з найвищих у Європі 18 євроцентів за кіловат.

Кому заважали малі електростанції

Необхідність змін правил гри для невеликих виробників влада пояснює турботою про населення.

У Міністерстві енергетики кажуть, що недобросовісні підприємці під виглядом домашніх електростанцій будують великі промислові, і таким чином намагаються заробити на «зеленому» тарифі.

«Міністерство надало можливість до 50 кВт генерувати «індівідуальщикам». І вони генерують для себе, а не на ринок. І якщо б ми це не захистили, то нашим споживачам довелося б платити не 1,06 грн, як сьогодні, а по 4 грн», заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик.

Проте, на думку експертів, домашніх станцій в Україні поки не так багато, щоб вони могли впливати на цифри у платіжках. А ось потужність промислових сонячних електростанцій за останній рік зросла майже у 2,5 рази.

Знімок-екрана--о-20.12.06.png

«Сьогодні промислові СЕС постачають 2% єлектроенергії, і при цьому в грошах отримують майже 10% від загальної вартості електроенергії в країні. Тобто виходить, що їхня електроенергія майже у 5 разів дорожча, аніж та, що виробляється тепловими або атомними електростанціями», зазначає Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Сoncorde Capital.

Крім того, таке рішення зменшить можливості людей встановлювати на будинках сонячні станціі не кожен дах має потрібний кут нахилу і виходить на сонячний бік. Тому, на думку експертів, ці зміни потребують доопрацювання.

Ніхто не очікував такої новації, про неї ніхто не попереджав люди вже вклали гроші у початок будівництва, замовили за кордоном сонячні панелі та інше обладнання, почали зведення металоконструкцій.

«А тепер їм кажуть, що ви вже не встигаєте. Те, яким чином це було зроблено, — це не дуже красиво. Пропозицію вносили останньою правкою, на комітеті цього не розглядали, у першому читанні її не було. Тобто цю правку «вкинули» буквально перед голосуванням», звертає увагу Іван Надєїн, засновник групи «Укртепло».

Як можна обійти цей закон

Низка депутатів намагались скасувати рішення. Однак їхні пропозиції не набрали потрібної кількості голосів. «Тепер з наступного кварталу (з 1 липня – ред.) дрібні домашні СЕС будуть відпускати свою електроенергію у загальну мережу безкоштовно», – стверджує експерт Андрій Герус, радник нового президента Володимира Зеленського з питань житлово-комунального господарства.

Українці вже шукають варіанти, як обійти обмеження. Наприклад, встановити на земельній ділянці комбіновану станцію. «Якщо встановлюється сонячна система, і крім неї ще хоча б невеличкий вітряк, то ця норма закону не застосовуватиметься», пояснює Іван Сидоренко, директор енергетичної компанії Winder.

Ще один варіант оформити конструкцію з сонячними панелями як об’єкт нерухомості. Однак, це обійдеться дорожче та потребує більше часу.

Подякувати 🎉