Як метод «бюджет у конвертах» може полегшити ведення особистого бюджету

Автор: Олександр Шатов

Нещодавно ПриватБанк запропонував альтернативу «Банці» від Monobank – «Конверти». Проте їхня система працює трохи інакше – «конверти» слугують не просто для відкладання коштів. Кожен конверт – це повноцінна картка. З нього можна пересилати кошти (часто без комісії), а потім розплачуватися без потреби виводити кошти на основну картку. Тому інша асоціація приватбанківських «конвертів» – система «бюджет у конвертах».

Як вона дозволяє розділяти кошти в особистих фінансах та слідкувати за витратами, розповідає The Page.

Що таке «бюджет у конвертах»

Кожного місяця ви виділяєте для себе якусь суму на життя, залежно від потреб. Якийсь обсяг витрат фіксований і повторюється щомісяця: їжа, комуналка, платежі за інтернет чи мобільні оператори, транспорт тощо. Інші витрати можуть залежати від стилю життя: заклади, витрати на домашніх тваринок або дітей, спортзал, ресурси для навчання, авто тощо.

Бувають ситуації, коли ви більше витрачаєте, ніж заробляєте, або потрібно проконтролювати, щоб сума на якусь витрату не перевищувала певне значення. Це можна зробити, якщо розбити всю суму на місяць на категорії та витрачати суму лише з цієї категорії, не чіпаючи інші. Так працює «бюджет у конвертах», з англійської envelope budgeting.

Назва цієї системи пішла з часів, коли картки та cashless-економіка не були такими популярними. Оскільки люди отримували зарплати в готівці, купюри фізично розкладалися по різних конвертах.

Якщо людина отримала суму Х, то 50% з неї можна умовно віддати на їжу, 25% на комуналку і 25% на розваги. Щоб ці суми не переходили певну межу, вони розподіляються по конвертах. Суму з одного конверта не можна витрачати на інші потреби. Це запобігає надмірному споживанню, коли гроші витрачаються неконтрольовано і потім можуть не покрити базові потреби.

Чим замінити конверти в епоху cashless

Після поширення кешлес-економіки цю ж систему можна використовувати по-різному: створити різні картки під різні потреби, використовувати «Банку» від Monobank або «Конверт» ПриватБанку.

Можна далі користуватися готівкою, якщо так зручніше, і використовувати фізичні конверти, файли або спеціальні папки з відділеннями.

Або не користуватися банківським інструментом та замість цього тримати в голові, що на умовну категорію «книги» не можна витрачати більше потрібної суми.

Як користуватися бюджетом в конвертах

Зрозуміти, скільки потрібно покласти у кожний конверт, можна, якщо промоніторити ваші витрати протягом минулого місяця. Кожен конверт 一 це окрема категорія витрат. Суть у тому, що ви кладете заплановану суму коштів у конверт для однієї категорії — наприклад, продукти, одяг, дозвілля тощо.

Витрачати гроші з конверта можна тільки на його «цільову» категорію — купувати новий одяг за кошти з «продуктового» конверта не можна. Для цього заплануйте інший конверт на іншу категорію. Коли ви виділили певну суму коштів, після закінчення вам буде просто нічого взяти з конверта. Якщо витратили все з нього ー очікуйте наступного доходу.

Читати на The Page