Головною темою вчорашнього форуму YES-2019, який проводить Фонд Віктора Пінчука, стало щастя. Втім, далеко не всі підприємці, які відвідали захід, були задоволені. Абсолютно щасливим здавався тільки один гість — Ігор Коломойський.
Шістнадцята щорічна зустріч «Ялтинської європейської стратегії» отримала назву «Щастя зараз». У кулуарах зібралися сотні гостей, представники Міжнародного валютного фонду, Європейського банку реконструкції і розвитку, підприємці, топ-менеджери, чиновники.
Основною темою обговорення для них стала макроекономічна ситуація в країні і перші кроки нової влади. Судячи з висловлювань, у більшості учасників не знайшлося причин для занепокоєння.

«Дивись, економіка зростає як не в себе вже третій квартал поспіль, з бюджетом у нас все дуже добре, навіть гроші МВФ не особливо потрібні. Я вважаю, що все йде просто чудово», — говорив генеральний директор ІК Concorde Capital Ігор Мазепа своєму колезі — шведському підприємцю Карлу Стурену. Стурен кивав, і, здавалося, погоджувався.
Оптимізм Ігоря Мазепи підтримала і міністр фінансів Оксана Маркарова. «У нас із 2014 року не було такого гарного стану фінансової системи. Грошових запасів достатньо. Гривня залишиться стабільною в рамках прогнозованого до кінця року курсу (29,4 грн за долар — ред.). Інфляція точно не перевищить 10%. Нещодавно нам підвищили кредитний рейтинг. Я взагалі не бачу приводів для занепокоєння», — радісно заявила вона .
Побоювання щодо світової економічної кризи і її впливу на країну Маркарова і Мазепа не поділяли. «Так цю кризу вже обіцяють два роки. Ніхто вже всерйоз в неї не вірить. Нісенітниці все це», — запевняв Мазепа.
Перша сесія почалася з виступу президента України Володимира Зеленського. Цього разу до нього приєдналася президент Естонії Керсті Кальюлайд. Її Віктор Пінчук, на правах господаря форуму, представив, як главу однієї з найщасливіших країн Євросоюзу.
«Якось я відкрив один сайт, щоб подивитися афоризми. Там був Піфагор, Омар Хайям, ну багато хто ще», — ділився своїми спогадами Зеленський. Він розповів, що, прочитавши афоризми, зрозумів — ключ щастя в тому, щоб вся сім'я була разом. Мовляв, щастя, коли нікому не доводиться виїжджати на заробітки або служити на фронті.
Сім'я в широкому сенсі слова дійсно була із Зеленським весь вчорашній день. Увечері на YES виступав «95 квартал». Президент відвідав це шоу. На ньому «кварталівці» пародіювали президента, але чомусь англійською мовою. У ложі преси почулися смішки, мовляв, щоб сам президент не зрозумів.
Але, як виявилося, «цвяхом програми» першого дня Форуму став зовсім не президент, і навіть не недавно звільнений з російської в'язниці Олег Сенцов, появу якого зал вітав стоячи і оплесками. Головний сюрприз Віктор Пінчук лишив на потім.
Вперше в історії YES на форум прибув Ігор Коломойський. І дійсно, як стало зрозуміло пізніше, він виявився популярнішим, ніж колишній професійний шоумен Зеленський. Чотири години олігарх спілкувався з пресою, обговоривши, здається, все що тільки міг і навіть більше.
Коломойський з'явився під час обідньої сесії, на якій виступав продюсер серіалу «Чорнобиль» Крейг Мейзін. У кулуарах посипалися жарти: «Коломойському просто сказали, що «Чорнобиль» — це про енергетику...», «Зараз запропонує Мейзін зняти фільм про «Центренерго».
Підприємець зробив селфі з господарем форуму Віктором Пінчуком, послухав виступ Мейзіна і швидко втратив інтерес до гостей, переключившись на спілкування з пресою. Почав він із того, що став переконувати журналістів, що «Зеленський далеко не такий простий, як всім вам здається». І що на нинішнього президента, нібито, не так легко вплинути. При цьому підприємець додав, що блазень часто займав при дворі більш високе місце, ніж король. І взагалі з блазнів виходять чудові королі.
З першого погляду могло здатися, що журналісти все ніяк не дадуть спокою Коломойському, діймаючи його розпитуваннями. Пізніше стало зрозуміло, що йому просто подобається таке спілкування. Сам підприємець був щедрий на компліменти для преси. «Ви самі цього не розумієте, але ви і є перша влада. Ви сильніші, ніж всі ми разом узяті і можете собі набагато більше дозволити. Я взагалі вважаю, що журналісти — це сіль землі», — розписував він плюси роботи в ЗМІ. В кінці свого спілкування, звернувшись до журналістів, сказав: «Мені здається, що вже ви втомилися від мене, а не я».
Підприємець активно переконував учасників форуму, що олігархів в Україні немає. «Це роль лайлива і прошу її до мене не застосовувати», — пожартував він. «Яка влада у мене є? Навіщо мені потрібні депутати? Які закони вони будуть лобіювати для мене?», — намагався зобразити обурення бізнесмен. І несподівано здивував реакцією з приводу скасування мораторію на продаж землі. "Я вкрай негативно ставлюся. Ні в якому разі не можна продавати землю іноземцям. І якщо землею будуть володіти транснаціональні корпорації або наші доморощені холдинги, типу "Кернел" аборт МХП [належать Андрію Веревському і Юрію Косюку — ред.], це призведе до революції, тільки вже більш кривавої», — заявив він, підкресливши що політичні погляди Юлії Тимошенко були йому близькі завжди.
Пінчук і Коломойський здавалися чи не найкращими друзями. За обідом Коломойський сидів з ним за одним столом, поруч із Юлією Чеботарьовою, беззмінним топменеджером East One. Сам Коломойський факт їхньої дружби підтвердив. «З Пінчуком у нас вже три роки «вічний мир», а з Ахметовим ми ніколи не воювали», — підкреслив підприємець.
Тут Коломойському нагадали, що після його інтерв'ю виданню «Цензор», в якому він розкритикував бізнесмена Ріната Ахметова за занадто великий прибуток при експорті руди, голова комітету з питань бюджету, податків та фінансів Данило Гетманцев вніс норму, яка різко збільшує рентну плату. «Молодець Гетманцев, значить, прислухався до моїх слів. Я кажу, що не повинен Рінат Ахметов отримувати надприбутки. Це не справедливо. Це добре, що внесли таку норму», — несподівано заявив підприємець.
Далі Коломойський спробував відкрити Whats Up, щоб розповісти «на правах анонімності», хто саме йому повідомив про те, що Ахметов отримує надприбутки на руді. Але так і не знайшов потрібного контакту. Але серед тих, з ким велося спілкування, виявився міністр інфраструктури нового уряду Владислав Криклій.
У підсумку, відповідаючи на питання , підприємець сказав, що у Ахметова з бізнесом все буде добре, якщо він зробить «він сам знає що». У чому суть виставленого Ахметову ультиматуму Коломойський не пояснив.
Заяви олігарха не підтримали інші учасники форуму. «Якщо чесно, виглядає все це дуже дивно. Два підприємця посварилися, і з цієї причини різко підвищують рентну плату на руду. На тій підставі, що залізорудна сировина коштувала 120 доларів за тонну, — міркував керівник групи радників Кабміну Іван Міклош. — А завтра руда буде коштувати 80 доларів. І що далі? Я думаю, що така практика відіб'є бажання у потенційних інвесторів, наприклад у Black Iron, вкладати гроші у видобуток руди в Україні. Потрібно будувати зрозумілі податкові правила гри для всіх, а не орієнтуватися на конфлікт двох олігархів».
Проблеми, як з'ясувалося, були не тільки у Ахметова. Так, глава ради Group DF Дмитра Фірташа Борис Краснянський майже весь час обурювався рішенням Антимонопольного комітету, який визнав порушниками монопольного становища його заводи з виробництва мінеральних добрив. «Вдумайтеся, нас визнали монополістом за те, що у нас 35,45% ринку при максимально допустимій нормі в 35%. Через якісь частки відсотка! Як взагалі можна оцінити ринок до часток відсотка. Особливо з урахуванням тіньового сегмента, контрабанди тощо», — гнівався він у розмові із секретарем Ради національної безпеки і оборони Олександром Данилюком.
На думку Краснянського, все, що відбувається, має політичний підтекст. І що власник бізнесу, Дмитро Фірташ, став об'єктом для атаки з боку нової влади.
Топменеджер Фірташа виявився не самотній у своєму нещасті. Старшого наукового співробітника Atlantic Council Андреса Аслунда обурила сама поява Коломойського. «Якщо Україна поверне Приватбанк, як того хоче ця людина — це буде повна катастрофа. Країна більше не отримає ніяких кредитів. І взагалі я не розумію, якщо Коломойський бандит і він пограбував Приватбанк, то чому він не сидить у в'язниці? Що взагалі тут відбувається?», — дивувався Аслунд.
Сьогодні, у завершальний день на YES, очікується виступ прем'єр-міністра Олексія Гончарука. Він, можливо, і відповість на здивування міжнародних експертів.