У Росії хочуть заборонити імпорт грузинського вина та води, а також грошові перекази в Грузію. Цю ідею підтримали партії «Єдина Росія», КПРФ, «Справедлива Росія» і комітет Держдуми з міжнародних відносин, пише російське видання «Комерсантъ».
Остаточно пропозиції будуть сформульовані і направлені в уряд сьогодні, 9 липня. Після цього рішення має прийняти президент, пояснив член ради Держдуми Андрій Ісаєв.
Подібних заборон Росія ще не вводила, розповідає виконавчий директор Національної платіжної асоціації Марія Михайлова, і додає, що в законодавстві передбачені лише дзеркальні міри на введені заборони.

За її словами, в разі тотальної заборони російські платіжні системи втратять великий ринок, адже вони лідирують в обслуговуванні переказів, що йдуть в Грузію і з інших країн — Греції, Туреччини. Таким чином, під заборону потрапить експорт російських платіжних послуг, і різні «сірі» схеми почнуть процвітати.
Голова комітету з фінансового ринку Анатолій Аксаков каже, що мова йде про введення заборони на банківські та електронні перекази.
«Є питання, пов’язане з криптовалютою. Грузія — один з лідерів криптоіндустрії, але поки в Росії криптовалюта не регулюються», — зазначив Аксаков.
Фінансисти кажуть, що заборона на переклади виглядає більш жорсткішою, ніж у випадку з Україною, куди міжнародні системи відправляють перекази з Росії через відкритті відправниками рахунки в російських банках і переправляючи гроші через іноземні юрисдикції. З Грузією така схема виявиться неможливою, пише видання. Легально перевести гроші можна буде тільки безпосередньо з іноземних юрисдикцій.
Учасники грошових переказів в цілому впевнені, що подібна заборона негативно позначиться в першу чергу на російських громадянах. За даними Центробанку, лише 25% переказів з Росії в Грузію припадає на трудових мігрантів.
Крім того, транскордонні перекази з Росії в Грузію стійко зростають протягом останніх трьох років: за підсумками 2018 року їхній обсяг склав $631 млн.
Заборона не зупинить потік коштів з Росії в Грузію, але перевести гроші стане складніше і довше, а значить, дорожче для споживачів, вважає директор Intelexpress Georgia Давид Таварткіладзе.
Введення обмежень позначиться і на учасниках алкогольного ринку. Ритейлери та імпортери побоюються, що заборона торкнеться реалізації вже ввезеної в Росію продукції, як це було в 2006 році. Зараз частка вина з Грузії в загальних продажах цієї категорії у великих російських ритейлерів не перевищує 10%. У імпортерів цей показник також невисокий.
Представник однієї з великих роздрібних компаній заявив виданню, що її втрати у разі ембарго на постачання та продаж вже ввезеної продукції складуть десятки мільйонів рублів.
Гендиректор Центру досліджень федерального і регіонального ринків алкоголю Вадим Дробиз говорить, що в Росії зараз близько 10 млн пляшок грузинського вина, які в середньому коштують близько $3,5. У разі заборони їх реалізації втрати становитимуть $35 млн, говорить Дробиз.
Згадуючи 2006 рік, він повідомив, що тоді залишки становили 40 млн пляшок, які вилучили з продажу для знищення. Але офіційно був знищений 1 млн пляшок, а решту роздрібні мережі повернули оптовим компаніям, які розпродавали їх нелегально за мінімальною ціною.
Питання про регулювання реалізації залишків не обговорювалося, заявив перший заступник голови думської фракції «Єдиної Росії» Андрій Ісаєв.
У більш довгостроковій перспективі на алкогольному ринку заборона сильніше вдарить по грузинським гравцям. За даними Грузстату, до 70% всього винного експорту Грузії припадає на Росію з величезним відривом від інших ринків.
Комерційний директор Schuchmann-Wines Georgia Катерина Джавахія вважає, що заборона вдарить по великим грузинським компаніям, які отримують оплату через три-чотири місяці після поставок. Для малих виробників «збиток буде терпимим».
За даними заступника голови правління асоціації «Руспродсоюз» Дмитра Леонова, імпорт природної мінеральної води в Росію минулого року перевищив 128 тис. т і $65,8 млн, з яких на грузинську продукцію припало понад 92 тис. т і $49,7 млн. У структурі імпорту з країн Грузія займає першу позицію, відзначає Леонов.
В «Боржомі» на запит не відповіли. Але джерела стверджують, що в разі введення заборони на імпорт з Грузії холдинг посилить російські потужності і проведе реструктуризацію експортних каналів.
8 липня Росія скасувала рейси в Грузію. За оцінками замміністра транспорту Росії Євгенія Дітріха, авіакомпанії РФ втратять близько $470 млн. Грузинська економіка втратить понад $700 млн, підрахували у Національній адміністрації туризму Грузії.