Facebook Pixel

Валютний прогноз на листопад: ситуація з курсом є нестійкою, а НБУ готує оновлення методики

Гривня цієї осені відрізняється своєю непередбачуваністю. Тому важко прогнозувати величину курсу долара та інших валют в Україні в листопаді. З допомогою експертів The Page спробувало це зробити, а також розібратися в тому, які чинники впливатимуть на обмінний курс гривні.

Всупереч сезонним тенденціям, у жовтні національна валюта й далі зміцнювалася та встановила ціновий рекорд року – 26,2 грн за долар.

За словами голови Ради НБУ Богдана Данилишина, цьому сприяло переважання пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків над попитом (загалом на $34 млн на день). Щоб не допустити швидкого зміцнення гривні, Нацбанк купив минулого тижня на міжбанку $350 млн. Загалом із початку жовтня чиста купівля Національним банком валюти становила приблизно $700 млн, від початку року – майже $2,2 млрд.

Наприкінці жовтня НБУ:

  • залишив облікову ставку на рівні 8,5%;
  • виніс на громадське обговорення оновлену методику розрахунку курсу гривні

На світових ринках дані про суттєве уповільнення темпів економічного зростання в США останніми днями призвели до послаблення долара, але сьогодні, 29 жовтня, долар на торгах почав відігравати падіння.

Динаміка обмінного курсу

dinamika-obmennogo-kursa-v-oktyabre.jpg

Прогноз курсу гривні в листопаді 2021 року

Експерти впевнені, що зміцнення гривні – короткострокова тенденція. Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас прогнозує формування девальваційного тренду до кінця цього року. Водночас у першій половині листопада курс долара очікується в межах 26,0-26,1 грн.

На думку керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, на початку листопада долар на міжбанку почне зростати і впродовж місяця перебуватиме в діапазоні 26,3-26,8 грн.

На курс української валюти в листопаді впливатимуть як зовнішні, так і внутрішні чинники.

Зміцненню гривні сприятиме дисбаланс між експортом та імпортом. Гривня отримує потужну підтримку з боку експортерів. Високі світові ціни на аграрну та металургійну продукцію, а також необхідність завершити збирання врожаю та провести посівну озимих культур стимулюють агро й металургійні компанії продавати багато валюти на міжбанку. Водночас імпортери споживчих товарів не хочуть купувати валюту та імпортувати через побоювання торгових епідемічних обмежень і падіння попиту населення.

Населення купує валюту, але в невеликих обсягах. Так, від початку місяця чиста купівля готівкової іноземної валюти населенням становила $55 млн, а її чистий продаж у безготівковій формі – $18 млн.

Ослаблення гривні може бути спричинено збільшенням попиту на валюту з боку імпортерів енергоресурсів через зростання цін на міжнародних біржах і скорочення запасів під час опалювального сезону. Ситуація із запасами вугілля для теплоелектростанцій в Україні є близькою до катастрофічної: вугілля вкрай мало, є велика ймовірність того, що його доведеться імпортувати за будь-яку ціну.

Також варто враховувати сезонний чинник – активізацію видатків із держбюджету, пояснює Нетесаний. Він зазначає, що традиційно на листопад і частину грудня припадає не менш як 25% усіх бюджетних видатків за рік. Тому можливі два варіанти розвитку подій:

  • ослабленню гривні сприятиме ситуація, коли на рахунках Держказначейства буде достатньо грошей для виконання зобов'язань. Тоді з'являється надлишок гривні, вона потрапляє на валютний ринок, у такий спосіб збільшуючи попит на валюту;
  • якщо гривні буде недостатньо, Мінфін підвищить ставки за ОВДП, вони стають цікавими для зовнішніх інвесторів, які продають валюту задля купівлі гривневих ОВДП. Тоді пропозиція валюти на міжбанку перевищує попит, і гривня зміцнюється.

Ще одним чинником, який може вплинути на курс, є ситуація довкола Національного банку, зазначає Андрій Дубас. «У ЗМІ пишуть про можливу зміну голови НБУ. Кирила Шевченка призначено головою НБУ лише торік у липні. За законом строк призначення голови цього регуляторного органу визначено на сім років, і це не випадково. Невизначеність завжди створює коливання на міжбанківському валютному ринку», – пояснює він.

Прогноз курсу євро та рубля в листопаді

Курс європейської валюти значною мірою залежатиме від подій на світовому фінансовому ринку. За прогнозами Нетесаного, упродовж листопада євро буде в широкому діапазоні — $1,15–1,17, а у вузькому – $1,155–1,165. Щодо гривні євро прогнозується у вузькому коридорі — 30,2–31,2 грн.

Російський рубль варто очікувати в діапазоні 0,375–0,385 грн. Цьому сприятимуть високі ціни на енергоносії та збільшення квоти РФ на видобуток нафти у форматі ОПЕК+.

Коли варто купувати валюту

Експерти зберігають девальваційні настрої та очікують послаблення національної валюти. МВФ, НБУ, інвестиційні банки також очікують послаблення гривні, проєкт держбюджету-2022 передбачає 28,6 грн за долар. «Але зараз, на хвилі низького попиту з боку покупців, очікувати такого розвороту важко. Я б радив для купівлі валюти використовувати тільки ті кошти, якими ви не збираєтеся користуватися найближчими місяцями», – говорить керівник відділу аналітики Forex Club Андрій Шевчишин.

Юрій Нетесаний рекомендує купувати долар за курсом нижче за 26,5 грн за долар, а євро – нижче за 30,0 грн.

Ситуація на світових валютних ринках

Долар зміцнюється щодо євро в п'ятницю, 29 жовтня, після суттєвого зниження напередодні на слабких даних про ВВП США.

Курс євро до долара опустився до $1,1672, як порівняти з $1,1684 на час закриття попередньої сесії. Напередодні європейська валюта подорожчала на 0,7% у парі з доларом, повідомило агентство «Інтерфакс».

Дані про суттєве уповільнення темпів економічного зростання в США змусили інвесторів сумніватися, що Федеральна резервна система (ФРС) в листопаді наважиться розпочати згортання програми викупу активів.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) 28 жовтня не змінював обсяг антикризової програми викупу активів, залишивши його на рівні 1,85 трлн євро.

Курс долара в парі з єною становить 113,61 єни проти 113,58 єни напередодні.

Індекс, що розраховується біржею ICE і відстежує динаміку долара щодо шести валют (євро, швейцарський франк, єна, канадський долар, фунт стерлінгів і шведська крона), зріс на 0,1% під час торгів у першій половині дня 29 жовтня.

Динаміка доларового індексу ICE

kurs-dollara-k-korzine.jpg

Як НБУ планує змінити методику розрахунку курсу

Національний банк виніс на публічне обговорення пропозиції щодо змін у Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют і розрахунку довідкового значення курсу до долара США й облікової ціни банківських металів. Зміни передбачають:

  • коригування підходів до відсікання угод з екстремальними параметрами;
  • зміну часу збору даних для обчислення офіційного курсу гривні та зміну часу його оприлюднення (до 15:30, а не до 16:00, як зараз);
  • визначення механізму розрахунку довідкового значення курсу гривні до долара США за особливих умов.

Пропозиції та заперечення учасників ринку НБУ приймає до 28 листопада.

Подякувати 🎉