Про критично тяжку ситуацію з блокуванням податкових накладних і розрахунків коригування (ПН/РК), яка зараз склалася в Україні, багато говорять бізнесмени та експерти.
Тиждень тому, 22 листопада, відбулося засідання робочої групи Мінфіну за участю представників експертної спільноти, ДПС і Ради бізнес-омбудсмена. Там підтримали зміни, які варто внести до постанови КМУ № 1165 від 11.12.2019 «Про затвердження порядків із питань припинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Сьогодні, 28 листопада, Мінфін опублікував проєкти змін до чинних нормативних актів.

Зміни порядку зупинення реєстрації податкових накладних:
1. Продовження операційного дня, що припадає на граничний строк реєстрації ПН/РК, з 0:00 до 24:00.
2. Розширення ознаки безумовної реєстрації ПН/РК, зокрема, виключено з моніторингу:
- ПН, у яких обсяг постачання не перевищує 5 тис. грн;
- РК, у яких абсолютне значення суми коригування на зменшення/збільшення суми компенсації не перевищує 5 тис. грн.
Водночас обсяг операцій у поточному місяці за такими ПН/РК не перевищує 500 тис. грн.
3. Зміна форми рішення щодо відповідності платника податку критеріям ризиковості та рішення про облік/неврахування таблиці даних платника, а саме: тепер у відповідних полях рішень вказуватиметься докладна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТ ЗЕД (ДКПП), податковий номер платника податку, залученого до ризикової операції.
Надано можливість повторного подання платником інформації та копій документів на розгляд комісії регіонального рівня в разі ухвалення рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості.
Запроваджується довідник кодів податкової інформації, що є підставою для ухвалення рішення щодо відповідності платника критеріям ризиковості. Коди визначатимуться ДПС і розміщуватимуться на її вебсайті.
4. Критерії ризиковості щодо неподання декларацій із ПДВ і неподання фінзвітності застосовуватимуться з огляду на можливості подання такої звітності в умовах воєнного стану.
5. Пом'якшення критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме:
- запровадження коефіцієнта націнки 1,5 у формулу визначення залишку товару, усередині якого можна зареєструвати РК на зменшення суми податкових зобов'язань;
- не вважатиметься ризиковою операція, з якою складено РК з операцій із постачання електричної енергії, природного газу, теплової енергії.
6. Показники, якими визначається позитивна податкова історія, визначено для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування четвертої групи єдиного податку (сільськогосподарські підприємства).
7. Введення разової автоматичної реєстрації ПН/РК, які було зупинено в період із 14 жовтня 2022 року до дати набуття чинності запропонованими змінами, якщо в таких ПН/РК зазначено операції з кодами товарів згідно з УКТ ЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП), які відображено в таблицях даних платника податків, за якими ухвалено рішення про облік.
У повідомленні Мінфіну йдеться, що запропоновані зміни – не вичерпні та не остаточні. «Це перший крок, який дає змогу стабілізувати ситуацію з реєстрацією податкових накладних».
Ознайомитися з проєктами можна за посиланням.