Facebook Pixel

Для активізації ринку праці та зростання зайнятості: Рада ухвалила нові закони

Учора, 21 вересня, Верховна Рада ухвалила урядові законопроєкти №№ 6067, 5795 та 3663, що вносять зміни до трудового законодавства. Вони стануть законами після підписання президентом України та набудуть чинності після офіційного опублікування.

«Уряд приділяє особливу увагу підвищенню рівня зайнятості. Ми вже запустили низку програм, що стимулюють створення нових робочих місць і зменшення безробіття. Зокрема, грантові програми на відкриття та розвиток бізнесу, виплачуємо компенсацію роботодавцям за працевлаштування переселенців. Сьогоднішня підтримка парламентом наших законодавчих ініціатив – це черговий крок, який допоможе активізувати ситуацію на ринку праці, а також збільшити податкові надходження», – сказала перший віцепрем’єр – міністерка економіки Юлія Свириденко.

Основний зміст законопроєкту № 6067

Запроваджуються новації, які нададуть змогу вдосконалити роботу служби зайнятості, створити нові робочі місця завдяки активним програмам ринку праці, забезпечити зменшення рівня безробіття. Зокрема, впроваджується стимулювання для роботодавців у вигляді компенсації ЄСВ чи частини заробітної плати за працевлаштування:

  • молоді, зокрема, на перше робоче місце;
  • учасників бойових дій;
  • самотніх батьків, батьків з інвалідністю;
  • осіб за 5 років до досягнення ними пенсійного віку;
  • осіб з інвалідністю;
  • довгострокових безробітних та інших уразливих категорій громадян.

Крім того, змінюються застарілі підходи до допомоги безробітним у пошуку роботи, впроваджується європейський підхід до виплати допомоги з безробіття відповідно до страхових принципів — чим більший страховий стаж, тим більша тривалість і розмір виплат, які отримує людина. Пропонується залучати більше безробітних до громадських робіт із відновлення країни, за що вони отримуватимуть більший дохід, ніж допомога з безробіття.

Основний зміст законопроєкту № 5795

Законодавчі зміни, запропоновані законопроєктом, регулюють низку питань щодо роботи в Україні іноземців і осіб без громадянства. Зокрема:

  • встановлюється належний контроль за застосуванням праці іноземців і осіб без громадянства та сплатою ЄСВ завдяки запровадженню моніторингу через електронний обмін інформацією між різними органами;
  • Державній службі зайнятості надається право оперативно реагувати та скасовувати дозволи на застосування праці іноземців за зверненням правоохоронних органів;
  • зменшується навантаження на роботодавців у разі залучення іноземної робочої сили через скасування вимоги щодо виплати заробітної плати іноземцю в розмірі 5 або 10 мінімальних заробітних плат;
  • удосконалюється порядок видавання дозволів – ця адміністративна послуга стане доступною через ЦНАП.

Основний зміст законопроєкту № 3663

Передбачено приєднання Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду з 1 січня 2023 року.

У пояснювальній записці йдеться, що це дасть змогу зменшити витрати на адміністрування страхових коштів, направивши кошти, що вивільнилися, на забезпечення страхових виплат. Також це розширить можливості контролю за цільовим використанням коштів соціального страхування, дозволить забезпечити своєчасне виконання зобов'язань із страхових виплат, зокрема, у разі тимчасової втрати працездатності та нещасних випадків на виробництві.

Можливості інформаційної системи Пенсійного фонду вже дали змогу запровадити електронний лікарняний. Подальша цифровізація процесів скоротить строки проходження коштів і дозволить прискорити отримання виплат і соціальних послуг у системі соціального страхування.

Додатково. В Україні почав працювати «Єдиний портал вакансій» – інструмент, який значно полегшить пошук роботи. Новий портал дає змогу знайти інформацію про роботу відповідно до регіону, галузі або напряму, очікуваного рівня зарплати. Повідомляється, що нові вакансії з'являються на порталі в режимі реального часу та є максимально актуальними.

Лише один із п'яти керівників компаній планує наймати нових співробітників у 2023 році. Такими є результати опитування, проведеного Європейською бізнес-асоціацією. Більшість директорів (53%) сказали про плани утримати команду без змін, ще 28% будуть змушені вдаватися до скорочення штату.

Лише 1% компаній планують скорочення заробітних плат у 2023 році, ще 26% залишать їх на поточному рівні. Водночас 73% запланували підвищення заробітної плати, з них 40% підвищуватимуть плату на рівні від 10% до 20%.

Подякувати 🎉