Усі три АЕС, контрольовані Україною, не постраждали внаслідок атаки 13 грудня, як і немає нових руйнувань ліній електропередачі, деякі лінії залишаються відключеними після попередніх атак 28 листопада, повітряні цілі були помічені поблизу Південноукраїнської АЕС, повідомило Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
П'ять енергоблоків Хмельницької, Рівненської та Південноукраїнської АЕС знизили рівень потужності «під час широкомасштабних військових дій» втретє менш як за місяць. МАГАТЕ уточнило, що з п'яти блоків АЕС, які знизили потужність під час атаки, два блоки вже працювали нижче номіналу після військових ударів по українській енергетичній інфраструктурі наприкінці листопада.
Україна 13 грудня зазнала однієї з наймасовіших атак РФ по енергосистемі, яка стала вже 12-ю цього року. За повідомленням «Укренерго», постраждали енергооб'єкти у кількох регіонах. Енергохолдинг ДТЕК повідомив про серйозні ушкодження його ТЕС. Бурштинська ТЕС в Івано-Франківській області заявила про відключення постачання тепла та гарячої води кільком населеним пунктам.
Екскерівник Міненерго Ольга Буславець написала, що 13 грудня цілями атак були підстанції «Укренерго», об'єкти, що генерують, а також інфраструктура українських ПСГ. Зокрема, було атаковано підстанції, які мають пряме відношення до можливості імпорту електроенергії із країн ЄС.
Підсумки тижня з 9 до 13 грудня 2024 року в енергетиці
Усі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, можуть працювати в енергосистемі України, проте внаслідок пошкодження від терористичного обстрілу суттєво обмежена видача потужності АЕС.
Виробництво електроенергії ГЕС знаходиться на рівні минулого року. Рівень водосховищ майже відповідає встановленому Міжвідомчою комісією рівню.
Виробництво електроенергії на ТЕС та ТЕЦ знаходиться на максимально можливому рівні. Запаси вугілля на складах теплової генерації залишаються максимально можливими – 3,1 млн тонн.
Виробництво електроенергії ВДЕ знизилося через похмуру погоду.
Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» становить понад 30 млрд грн. Загальний борг «Гарантованого покупця» перед ВДЕ сягає 30 млрд грн.
У грудні споживання газу нижче за аналогічний період 2021 року на 14%, але вище за рівень минулого року на 2%, що обумовлено підвищеним споживанням газу для генерації та погодним фактором.
Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 10,9 млрд кубометрів (включаючи 4,1 млрд кубометрів довгострокового зберігання з урахуванням газу на тимчасово непідконтрольних територіях, а також 0,6 млрд куб. м активного газу довгострокового зберігання, переведеного до категорії «буферний газ»). Це нижче ніж торік на 25% (з урахуванням 0,1 млрд куб. м газу нерезидентів, які продовжують вивезення газу у зв'язку з очікуваним завершенням транзиту 01.01.25).
Добове споживання газу в Україні становить 105-108 млн куб. м, що разом із реекспортом із ПСГ у режимі «short-haul» 1-2 млн куб. м вимагає відбору з ПСГ до 60 млн куб. м на добу.
Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень знизилися на 3% у робочі дні. Індекс базового навантаження становив у середньому 6019 грн/МВт•год. Середній індекс базового навантаження РДН за листопад становив 5277 грн/МВт•год, що вище на 1% порівняно з попереднім місяцем.
У грудні індекс РДН базового навантаження становить 6008 грн/МВт•год, що на 14% вище за індекс листопада.