Південноукраїнська АЕС
Другий тиждень поспіль в енергосистемі України спостерігається стабільний профіцит. Це результат дострокового завершення ремонтної кампанії на українських АЕС, що означає готовність 9 атомних блоків «Енергоатому» до осінньо-зимового періоду 2024-2025.
Ця ситуація дозволила навіть експортувати електроенергію в окремі періоди та у невеликих обсягах (до 500 МВт), зазначила екскерівник Міненерго Ольга Буславець.
Тривають масштабні ремонтні роботи на українських ТЕС та ГЕС для забезпечення можливості максимальною кількістю енергоблоків нести пікове зимове навантаження.
Вже наступного тижня фактично починається опалювальний сезон у Києві та низці міст. Тепло буде подано насамперед до навчальних закладів та лікарень.
Підсумки тижня 7–11 жовтня 2024 в енергетиці
Усі 9 енергоблоків АЕС, що розташовані на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України, але зі зниженим навантаженням через мережеві обмеження внаслідок ремонтів.
Виробництво електроенергії на ГЕС залишалося на сезонному рівні. Доступність ГЕС продовжує залишатися низькою через отримані пошкодження від ракетних атак.
Виробництво на ТЕС знижено через наявний у системі профіцит.
Запаси вугілля рекордні – 3,2 млн. тонн, що є максимально можливим рівнем заповнення складів.
Виробництво електроенергії СЕС знизилося через хмарну погоду.
Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» становить 28,4 млрд грн. Загальний борг «ГарПоку» перед ВДЕ становить 29,5 млрд грн. Ситуація із боргами в енергетиці взагалі дуже складна. «Укренерго» заборгувало одним постачальникам енергії мільярди гривень, але й йому винні мільярди за послуги з диспетчеризації та передачі.
У жовтні 2024 року споживання газу вище за рівень минулого року на 3%, але нижче за аналогічний період 2021 року на 35%, що зумовлено підвищеним споживанням газу для генерації.
До кінця поточного тижня загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 12,1 млрд кубометрів, що нижче за рівень минулого року на 23%. І це з урахуванням 0,4 млрд кубометрів газу нерезидентів.
У жовтні «Нафтогаз» збільшив обсяги імпорту до 11 млн кубометрів на добу, у зв'язку з чим середнє добове закачування в ПСГ зросло до 29 млн кубометрів.
Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень зросли на 27% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня становив у середньому 5030 грн/МВт∙год. Середній індекс базового навантаження на ринку РДН за вересень становив 5411 грн/МВт∙год, що нижче на 2% порівняно з індексом серпня.
У жовтні спостерігається сильне падіння індексу базового навантаження, що становить 4285 грн/МВт∙год, що на 21% нижче за індекс вересня.
Ціни на електроенергію на західному кордоні України знизилися в середньому на 9% в Угорщині та на 19% у Польщі. Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 80 євро/МВт∙год (Румунія) до 96 євро/МВт∙год (Польща). Зростання виробництва ВІЕ у регіоні є причиною зниження цін на цих ринках.
Потоки російського газу через Україну у вересні становили 1,26 млрд кубометрів, що на 0,5% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року, але все ще становить лише 39% законтрактованого обсягу транзиту. Словаччина разом із Австрією залишається значною мірою залежною від імпорту російського газу, який постачається через Україну, тоді як інші країни ЄС не бачать жодних проблем від очікуваного завершення транзитної угоди. Розглядається можливість для компаній ЄС закуповувати газ на українсько-російському кордоні, але, за словами представників «Газпрому», таких запитів від європейських компаній поки що не надходило.