Facebook Pixel

Нові американські мита вдарять по Китаю, світу і навіть по Україні

Вчорашній візит головного економічного радника голови КНР Лю Хе до президента США Дональда Трампа не зміг покращити відносини між країнами. З сьогоднішнього дня почали діяти підвищені ставки мита на китайський експорт до Сполучених штатів. А це загрожує уповільненням зростання як світової, так і української економік.

З 10 травня ставки мита зросли з 10 до 25% на 6 тисяч найменувань китайського експорту до США. Це стосується високоточної комп’ютерної продукції, автомобілів, будівельних матеріалів, хімічних та побутових товарів, меблів, дитячих іграшок тощо.

Напередодні Лю Хе прилетів з візитом до Вашингтону, щоб налагодити економічні відносини між державами, однак це не призвело до позитивних зрушень, і погрози Трампа, які він виголосив 6 травня, стали реальністю.

Брайян Кеарі, радник компаній Apple, Starbucks і Broadcom, стверджує що зміна мит це серйозне випробуванням для компаній, які ведуть бізнес з Китаєм.

Втім, підвищення мит не вирішує усіх проблем американських виробників. Виконуючий обов’язки голови Ради з питань міжнародного бізнесу США Пітер Робінсон заявив, що американський бізнес продовжуватиме зазнавати збитківи у зв‘язку з торговою політикою КНР. Він переконаний, що США мають співпрацювати з СОТ, аби протидіяти Китаю.

На що це вплине

Нові мита значною мірою вдарять по економіці Китаю. У 2018 році міжнародні інвестори продали свої активи у цій країні на $13 млрд. Прямі інвестиції в її економіку впали на 83% до $5 млрд доларів. У 2017-му вони складали 29 млрд, а у 2016-му $46 млрд.

Агентство Bloomberg прогнозує падіння зростання ВВП Китаю з 0,9% до 0,5%. Країні пророкують дефолт, на кшталт того, що стався у США в 2008 році, якщо її економіка не буде лібералізована.

Негативного впливу зазнає економіка Європейського Союзу. Напередодні візиту китайського представника до США Єврокомісія знизила прогноз зростання ВВП ЄС наступного року з 1,3 до 1,2%.

Аналітики Barclays стверджують, що через суперечку двох наддержав ціна на нафту у третьому кварталі зросте на $4 за барель, до $71.

Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мейр, коментуючи ці події, відзначив, що для розвитку світової економіки немає більшої загрози, аніж торговельна війна між США та КНР. Міністр запевняє, що це призведе до втрати робочих місць у Франції та Європі загалом.

Що з цього Україні

За словами виконавчого директора «Міжнародного фонду Блейзера» Олега Устенка, Україна – це країна з малою економікою, на якій відображаються будь-які економічні негаразди у світі. «Торговельна війна призведе до уповільнення темпів економічного зростання. Відбудеться падіння цін на ринках сировини», каже експерт.

Ймовірно, від цього постраждають українська металургія та хімічна промисловість. Зменшиться надходження валюти в країну, а це здешевлюватиме гривню.

Окрім того, зростання цін на нафту може спричинити подорожчання пального.

Подякувати 🎉