Після розблокування торгівлі ОВДП, випущеними до повномасштабного російського вторгнення (невійськові ОВДП), нерезиденти починають поступово інвестувати в урядові гривневі папери. Про це повідомили аналітики компанії ICU.
За їхньою оцінкою, вторинний ринок ОВДП зберігає сегментованість на військові та звичайні облігації, де торги принципово відрізняються. З військовими гривневими облігаціями укладається багато дрібних угод – 3,4 тис. угод на 130 млн грн за минулий тиждень. Кількість угод зі звичайними ОВДП поки що залишається невеликою – 391 угода за минулий тиждень, але обсяг торгів становив 3,5 млрд грн. Це наближається до показників за тиждень до цього.
Частину активності з невійськовими ОВДП забезпечують нерезиденти. Понад п'ять місяців вони майже не купували облігації. Причини цього:
- очікували на підвищення ставок, що й сталося після розблокування вторинного ринку;
- багато фондів-нерезидентів мають обмеження на інвестування в цінні папери, що позначаються як військові.
Після зняття обмежень і появи пропозиції невійськових ОВДП нерезиденти активізувалися.
«Купівля цінних паперів для них є раціональною стратегією, адже вони не можуть репатріювати з України власні кошти до 1 квітня 2023 року», – зазначають в ICU.
За два тижні нерезиденти збільшили свій портфель гривневих облігацій на 1 мільярд гривень — до 70,5 млрд грн. Це значно менше, ніж було на 24 лютого (74,8 млрд грн), але присутність нерезидентів збільшує активність торгів і сприяє формуванню кривої прибутковості вторинного ринку.

За минулий тиждень прибутковості невійськових ОВДП на вторинному ринку коливалися на рівні майже 20% річних. Переважно торгувалися облігації з погашенням у 2022-му та наступного року з дохідностями від 17 до 23%.
Водночас інтерес до військових облігацій на первинному ринку впав до абсолютного мінімуму. На аукціоні 16 серпня було залучено лише 72 млн грн, хоча попит був майже 1,2 млрд грн. Мінфін відхилив заявки із запитом дохідності тих самих 20%, що й на вторинному ринку.
В ICU прогнозують, що сегментованість ринку ОВДП зберігатиметься й надалі, оскільки нерезиденти хочуть торгувати саме невійськовими облігаціями через внутрішні регламенти. Водночас для фізичних осіб, які приєдналися до ринку після 24 лютого, доступні лише військові ОВДП. Тому активність і обсяги залишатимуться подібними до попередніх тижнів. Судячи із заяв Мінфіну, очікувати особливих змін умов випусків військових ОВДП на первинному ринку в наступні кілька тижнів не варто, а невійськові ОВДП міністерство розміщувати не планує.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Не один у полі: як бізнес-комʼюніті допомагає підприємцям масштабуватися
Кримінальний тиск на бізнес в Україні: виклики для інвесторів та юридичний захист