У В'єтнамі 17 жовтня завершився судовий процес над магнатом у сфері нерухомості Чионг Мі Лан, яку у квітні цього року вже засудили до страти. Другий суд засудив її до довічного ув'язнення. За цими процесами уважно стежили не лише у В'єтнамі, а й у багатьох інших країнах. Переслідування владою найбагатшого підприємця країни проводиться на тлі реформування економіки та активного залучення до В'єтнаму закордонних інвесторів.
Перший суд вирішив, що Лан за допомогою шахрайських схем привласнила 12,5 млрд доларів — суму, що становить приблизно 3% річного ВВП країни. У ході другого суду Лан та 33 її співвідповідачам пред'явлено звинувачення у шахрайському привласненні майна, відмиванні грошей та незаконному переміщенні 4,5 млрд доларів через кордон.
Хто така Чионг Мі Лан
68-річна Чионг Мі Лан — в'єтнамська бізнес-леді китайського походження. Засновник девелоперської групи Van Thinh Phat Group. Вона розпочала свою кар'єру як продавець косметики на центральному ринку Хошимина (колишнього Сайгона). Коли наприкінці 1980-х влада комуністичного В'єтнаму запустила ринкові реформи, вона зайнялася операціями із землею та нерухомістю — на цьому в ті роки зробили собі статки багато найбагатших людей В'єтнаму. У 2012 році Лан отримала контроль над «Комерційним банком Сайгона» (Saigon Commercial Bank). Він незабаром став найбільшим приватним банком країни за розміром активів.
Закон у В'єтнамі не дозволяє одній людині володіти більш ніж 5% акцій будь-якого банку, проте Чионг Мі Лан через десятки підставних компаній та довірених осіб фактично контролювала понад 90% свого банку. Вона розставляла своїх людей на ключові посади, після чого схвалювали багатомільйонні кредити фірмам, якими вона володіла. За даними слідства, вони становили 93% усіх кредитів, які видавав банк. Значну частину цих грошей Лан переводила в готівку.
Вона платила хабарі за те, щоб її бізнеси не піддавали перевіркам. Гроші отримували найвищі чиновники. Серед них головний інспектор Центробанку В'єтнаму, якому вона заплатила 5 млн доларів.
Процес над Чионг Мі Лан та іншими обвинуваченими розпочався у березні 2024 року. Для надання свідчень було викликано 2700 осіб, у справі брали участь 10 прокурорів та 200 адвокатів. Влада зробила процес відкритим, він широко висвітлювався у підконтрольних державі ЗМІ, представники звинувачення регулярно давали журналістам докладні коментарі.
Лан не визнала провину, але висловила каяття, заявивши в останньому слові, що погано розбиралася в банківському бізнесі і не мала достатнього «розуміння юридичних питань».
Загальну шкоду від дій Чионг Мі Лан прокуратура оцінила у 22 млрд доларів — цю суму її зобов'язали виплатити штрафом. Тому в ЗМІ висловлювали припущення, що смертний вирок — це спосіб чинити тиск на Лан, щоб вона допомогла знайти вкрадені гроші в обмін на потенційне пом'якшення вироку на апеляції.
Боротьба з корупцією у В'єтнамі
Лан — лише одна з головних цілей ескалації антикорупційної кампанії Комуністичної партії В'єтнаму «Палючі печі», яку проводять у країні з 2016 року. Вона була розпочата як частина плану, в рамках якого до 2045 року В'єтнам має стати розвиненою країною з інноваційною економікою.

Чионг Мі Лан на другому судовому процесі. Фото: Майк Элан / Bloomberg
Нинішній глава партії та президент В'єтнаму То Лам заявив, що він «рішуче» продовжить агресивний тиск, який торкнувся всіх аспектів суспільства і привів до затримання десятків високопосадовців і керівників підприємств.
Розроблена для того, щоб показати народу, що системі можна довіряти, та підвищити привабливість країни для іноземних інвесторів, кампанія призвела до арештів та інших покарань трьох заступників прем'єр-міністра, двох президентів та десятків тисяч дрібних чиновників. Вона популярна серед багатьох в'єтнамців та іноземних зацікавлених осіб, які вітають зусилля влади щодо боротьби з культурою хабарництва.
Однак непрозорість багатьох розслідувань і відставка високопосадовців урядовців за неясними звинуваченнями змушує багатьох підозрювати, що репресії також пов'язані з політичною боротьбою. Те, що відбувається, також тисне на економіку. Бюрократія сповільнилася до мінімуму, оскільки чиновники, побоюючись потрапити до поліцейських розслідувань, повільно затверджують юридичні документи. Фінансування проєктів у сфері нерухомості наразі утруднене.
Економічна ситуація у В'єтнамі
Колись бідна країна, В'єтнам тепер є висхідною економічною зіркою з населенням близько 100 млн осіб. Поки західні компанії намагаються знайти виробничі альтернативи Китаю, на колишніх рисових полях ростуть багатомільярдні фабрики для світових постачальників електроніки. Іноземні інвестори пообіцяли вкласти в країну рекордні 39,4 млрд доларів у 2023 році.
В'єтнам вже виробляє половину смартфонів Samsung, а AirPods сходять із конвеєрів Luxshare Precision Industry та GoerTek. Міжнародний туризм процвітає, і заможних іноземців приваблюють мальовничі пляжі країни, вишукана гастрономія і стародавні храми.

Динаміка прямих іноземних інвестицій у В'єтнам
Але політична і регулююча система В'єтнаму не встигає за економікою, що швидко зростає, і вибуховим зростанням особистого багатства. Хабарництво є повсякденною частиною життя.
Історія сходження Чионг Мі Лан
Після війни зі США В'єтнам возз'єднався 1975 року під комуністичним правлінням. Країна була фінансово розорена, ізольована на міжнародному рівні та сильно залежала від СРСР. У 1986 році партія розпочала проведення серії швидких ринкових реформ, у результаті приватний сектор, який офіційно був відсутній на той час, виробив уже 46% ВВП країни в 2023 році. Одночасно хабарництво стало нормою для рядових державних службовців, які прагнуть компенсувати низьку заробітну плату. Державні чиновники використали свої повноваження для забезпечення контрактів для членів своїх сімей або ухвалення рішень на користь «своїх» компаній.
У цій гарячковій обстановці Лан та її чоловік, гонконгський бізнесмен, побачили можливість дешево скупити нерухомість та землю. На початку 1990-х років вона заснувала Van Thinh Phat, яка стала однією з найкращих компаній у сфері нерухомості у В'єтнамі.
Незрозуміло, наскільки глибокими були зв'язки Лан з високопосадовцями, але в травні Комуністична партія заявила, що покарала колишнього члена Політбюро Ле Тхань Хая, звільнивши його від усіх партійних обов'язків за порушення, пов'язані з використанням землі, інвестиціями, плануванням та розробкою проєктів компанії Лан. Продовжують ходити чутки про зв'язки Лан з іншими відомими діячами, також тепер зганьбленими.
***
На першому суді Лан займала войовничу позицію. Були спалахи гніву, суперечки із суддею та спроби перекласти провину на підлеглих. На другому процесі вона була набагато спокійнішою. Лан благала дозволити їй продати її майнові активи, пообіцявши, що використовує отримані кошти для компенсації власникам облігацій. Відшкодування збитків тим, хто постраждав фінансово, можливо, є для неї найкращим шансом уникнути страти.
Лан також часто просила про помилування — зокрема й для свого водія. Його записники, в яких докладно описувалося, як він перевіз 4,4 млрд доларів готівкою у квартиру та офіс Лан, стали одними з ключових доказів. Йому не висунули звинувачень у першому судовому процесі, але він перебуває під вартою два роки. На другому суді його засудили до двох із половиною років ув'язнення, тому він може вийти на волю приблизно через шість місяців з урахуванням відбутого терміну.
Для самої Лан такої надії немає. Навіть якщо її апеляція на смертний вирок буде успішною, їй загрожує довічне ув'язнення.