Багато хто вважає, що «травка» (канабіс, марихуана) у Нідерландах легальна, але це не так. Протягом п'яти десятиліть офіційна політика країни полягала в тому, щоб дозволяти продаж невеликих кількостей марихуани у так званих «кофешопах». Однак зберігання понад 5 г марихуани є незаконним, як і її комерційне вирощування, нагадує Bloomberg. Незабаром ситуація зміниться – починаючи з середини грудня трьом компаніям буде дозволено вирощувати канабіс усередині країни та постачати його до кофешопів.
Натепер вартість підпільного ринку канабісу в Нідерландах оцінюється в 1,3 млрд євро на рік. Дослідники з Prohibition Partners прогнозують, що в перший рік регульовані продажі можуть становити 158 млн євро, і Нідерланди «швидко стануть одним із найбільших легальних ринків канабісу в Європі, обсяг продажів якого перевищить 250 млн євро у 2027 році».
Нинішнім змінам передували роки тиску на політиків з боку мерів невеликих міст та компаній-виробників канабісу. У 2020 році уряд вибрав 10 претендентів для участі в експерименті.
Проєкт розпочнеться у невеликому масштабі: три виробники – CanAdelaar, Fyta та Aardachtig – постачатимуть канабіс у кофешопи у Бреді та Тілбурзі. Наприкінці першого кварталу 2024 року пілот планується розширити ще на дев'ять міст, включаючи східну частину Амстердама. Власники кофешопів повинні будуть купувати «траву» тільки у дозволених виробників. Очікується, що через чотири роки уряд оцінить результати експерименту та визначить, чи внесе офіційні поправки до законодавства про канабіс.
Міністр охорони здоров'я Нідерландів Ернст Койперс каже, що мета пілотного проєкту – створити закриту систему, яка «контролює весь шлях від вирощування до кінцевого користувача». Водночас уряд вивчатиме вплив на нелегальний ринок і злочинність, громадську охорону здоров'я споживання канабісу.
Він порівнює підхід, який застосовують Нідерланди, з підходом у Канаді, де є ліцензоване комерційне вирощування та правила щодо вирощування рослин вдома для особистого використання. Після легалізації у 2018 році в Канаді не відбулося значного зростання споживання «травки». З економічного погляду легалізація принесла зиск. Одне дослідження показало, що за перші три роки канабіс приніс 43,5 млрд канадських доларів (31,6 млрд доларів США) до валового внутрішнього продукту Канади і 15,1 млрд канадських доларів – до державної скарбниці.
Голландський процес на даний момент не єдиний у Європі. Швейцарія вивчає застосування канабісу в рекреаційних цілях. Німеччина та Чехія розглядають зміни у регулюванні споживання канабісу в особистих цілях.
Нідерландам знадобилося п'ять років та кілька коаліційних урядів, щоб розпочати процес легалізації. Компанія Fyta була готова почати постачання в кофешопи у травні 2022 року, але їй довелося почекати, поки інші виробники розпочнуть роботу. «Вже понад рік ми просто сидимо і ловимо мух», — каже генеральний директор Фред ван де Віль. За його словами, затримки коштували компанії мільйонів євро.
Йєтце де Раад, генеральний директор Holigram, торгової марки, під якою працює Grassmeijers, каже, що початковий бюджет підприємства становив близько 25 млн євро, і він має намір посіяти перший канабіс у лютому наступного року.
Для деяких виробників така проста річ, як відкриття банківського рахунку, виявилася «дуже проблематичною», каже Де Раад. Банки стурбовані відмиванням грошей і не хочуть мати справу з індустрією канабісу. Проблемою також є безпечне транспортування від виробників до кофешопів. Уряд вимагає «забезпечення неможливості легкої крадіжки канабісу», що є потенційно дорогою перспективою для виробників.
Компанія Village Farms, заснована в США голландськими іммігрантами, окрім канабісу вирощує помідори в Канаді. Вона стала публічною на Nasdaq у 2019 році. «Це майже як повернутися додому, – каже Орвілл Бовеншен, віцепрезидент з розвитку європейського бізнесу Village Farms.
Ця компанія стала частиною голландського експерименту, придбавши контрольний пакет акцій Leli Holland, якій було надано одну з останніх ліцензій для участі у пілотному проєкті. Village Farms планує зібрати перший урожай у четвертому кварталі наступного року та прагне отримати позитивний грошовий потік наприкінці 2025 року.
Очікується, що великомасштабне виробництво канабісу приверне на сцену великі міжнародні компанії та професійніших виробників. «Я думаю, вся система покращиться, тому в галузь прийде набагато більше професіоналізму, – вважає Бовеншен. – Люди, які у нас працюють, мають ступінь МВА. Серед них є вчені-рослинники зі ступенем доктора філософії. Нині в індустрію приходять інші люди».