Інфляція в країнах єврозони та США продовжила зростати в грудні. Експерти прогнозують, що її показник перебуватиме в діапазоні, вищому за цільовий рівень, щонайменше протягом перших шести місяців 2022 року, пише FT.
Інфляція в єврозоні зросла до 5% у грудні, встановивши новий рекорд із моменту створення єдиної валюти понад два десятиліття тому. Аналітики очікували на показник 4,7%. Несподіване збільшення, ймовірно, змусить Європейський центральний банк (ЄЦБ) скоротити свої монетарні стимули швидше, ніж планувалося. Хоча більшість економістів очікують, що інфляція почне знижуватися із січня, прогнозується, що вона залишиться вища за цільовий рівень ЄЦБ у 2% протягом більшої частини цього року.
«Це має бути пік, але загальна інфляція залишатиметься висока принаймні до кінця літа, особливо в умовах, коли вищі оптові ціни на енергію перекладаються на роздрібних споживачів та інші частини економіки», — зауважив Карстен Бжескі, керівник відділу глобальних макроекономічних досліджень в ING.

Фото: FT
Євростат повідомив, що ціни в грудні зросли на 0,4% порівняно з попереднім місяцем, що зумовлено прискоренням підвищення цін на харчові продукти, алкоголь, тютюнові вироби та інші товари. Ціни на енергоносії зросли на 26% проти минулого року, що свідчить про невелике вповільнення порівняно з попереднім місяцем. За винятком більш волатильних цін на енергоносії та продукти, базова інфляція залишалася стабільною на рівні 2,6%.
Видання зазначає, що зростання споживчих цін у США в грудні, схоже, досягло ще одного максимуму за чотири десятиліття, завершивши рік нестримної інфляції, спричиненої проблемами в ланцюжку постачань, нестачею робочої сили та високими витратами.
Економісти очікують збільшення індексу споживчих цін на 0,5% у місячному обчисленні, коли Бюро трудової статистики опублікує свій звіт 12 січня. У результаті інфляція зросте до 7,1% у річному обчисленні, що стане найбільшим річним приростом із лютого 1982 року. У листопаді споживчі ціни підвищилися на 6,8% у річному обчисленні та на 0,8% порівняно з попереднім місяцем.
У протоколі останнього засідання Федрезерву зазначається, що збої в ланцюжках постачань і нестача робочої сили, ймовірно, триватимуть довше, ніж спочатку прогнозували офіційні особи, і це додаткові ознаки того, що підвищені споживчі ціни можуть зберегтися, навіть якщо інфляція сповільниться у 2022 році.
Зростання цін прискорилося протягом більшої частини 2021 року, що спонукало чиновників ФРС задуматися про більш раннє та швидке збільшення процентних ставок, оскільки центральний банк згортає економічну підтримку, яку він реалізував на початку кризи з коронавірусом. Очікується, що підвищення ставок може відбутися щонайменше тричі за 2022 рік.
Контекст. Раніше цього місяця радник президента Олег Устенко спрогнозував, що у сировинній продовольчій групі товарів інфляція може становити від 10 до 20% у 2022 році, що прискорить інфляцію в Україні до 8-10%.