Facebook Pixel

Огляд ринків. Інфляція та вентиляція для всього світу

Максим Орищак
Аналітик компанії «Центр біржових технологій» (ЦБТ)

Основним драйвером для зміни цін на товари, валюти, індекси, акції, метали та енергоресурси буде питання інфляції в США та світі. Будь-які вербальні тригери за цією темою сприйматимуться учасниками інвестиційного світу як привід до дій.

Так, очікування ринку щодо інфляції в США на найближчі 5 років досягли піку з 2005 року. Приводом стало максимальне з 2009 року зростання індексу споживчих цін США у квітні. Уже зараз найбільший у світі хедж-фонд чекає на більше прискорення інфляції, ніж прогнозує Федеральна резервна система, якщо населення цього року активно витрачатиме накопичені за пандемію кошти.

Крім того, усі ми бачимо цінові рекорди за міддю, висхідний рух цін за базовими споживчими товарами, відсутність сезонних розпродажів за нафтою — усе це буде приводом для зростання цін на харчові продукти в усьому світі. В Україні вже у квітні цього року в рамках боротьби з інфляцією ставку НБУ було підвищено до 7,5%, і ціни зростають (на бензин, на харчові продукти, на одяг і взуття).

З новин, на які чекаємо з боку статистичних відомств у понеділок, варто приділити увагу виступам віцеголови ФРС Річарда Кларіди та президента ФРБ Атланти Рафаеля Бостіка на конференції з фінансових ринків.

Цікавим є також індекс виробничої активності США Empire State Manufacturing за травень, прогноз 24. Китай опублікує таку статистику за квітень: промвиробництво й роздрібні продажі.

Уже з понеділка, 17 травня, Британія пом'якшить обмеження на збори в приміщенні та на вулиці; відкриється більшість підприємств.

У вівторок, 18 травня, чекаємо на виступ президента ФРБ Далласа Роберта Каплана — він оголосить кількість новобудов у США за квітень, і попередній ВВП єврозони за перший квартал.

У середу, 19 травня, чекаємо на протокол квітневого засідання ФРС, виступ президента ФРБ Сент-Луїса Джеймса Булларда, інтерв'ю президента ФРБ Атланти Бостіка під час заходу Businessweek/Bloomberg. А президент США Джо Байден виступить із промовою в Академії берегової охорони в Коннектикуті.

У четвер, 20 травня, президентка ЄЦБ Крістін Лагард і директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва виступлять на заході «Віденський економічний діалог» — конференції Національного банку Австрії. Зі США чекаємо індекс випереджальних економічних індикаторів за квітень.

У п'ятницю США опублікують таку статистику: попередній PMI обробних галузей за травень і продажі на вторинному ринку житла за квітень. Очікуються виступи президента ФРБ Річмонда Томаса Баркіна, а також Бостіка й Каплана. Байден прийматиме в Білому домі президента Південної Кореї Муна Чже Іна.

Опублікують і попередній PMI обробних галузей єврозони за травень. За традицією в останній робочий день тижня S&P Global Ratings опублікує рейтинги Словаччини та ПАР, Fitch Ratings — рейтинги Швейцарії та Хорватії, а Moody's Investors Service може опублікувати рейтинги Греції та Фарерських островів.

Гривня залишається стабільною

Для української гривні прогноз стабільності збережеться, бо не чекаємо ані зовнішніх, ані внутрішніх потрясінь. Середній курс продажу готівкового долара не перевищить діапазону 27,65 — 27,8 грн по країні.

Золото у світі під натиском інфляційних ризиків прагнутиме до рівня $1900 за тройську унцію. Нафта з тих самих причин дорожчатиме до $72 за барель Brent.

Вентиляція проти COVID

Тенденція щодо коронавірусу є помірно оптимістичною — ми знаємо, що Британія вводить послаблення вже з 17 травня. У рамках боротьби з COVID, а також для підтримки світової економіки надійшли новини про те, що глобальні кола сфери охорони здоров'я охопила тиха революція.

Влада погодилася з тим, що багато дослідників стверджували ще понад рік тому: коронавірус може поширюватися повітрям. Це нове визнання Всесвітньою організацією охорони здоров'я та Центрами з контролю та профілактики захворювань США має конкретні наслідки: вчені закликають до капітального ремонту систем вентиляції, як це було із системою водопостачання у 1800-х роках після того, як у смердючих трубах було виявлено холеру.

Чистіше повітря в приміщенні не тільки допоможе боротися з пандемією, але й мінімізує ризик зараження на грип та інші респіраторні інфекції, які обходяться США в понад $50 млрд на рік. Можна очікувати, що такі вимоги — щодо заміни вентиляційних ходів — будуть наступним кроком для багатьох будівель (бізнес-центрів, торгових центрів тощо). Тобто щонайменше це створить економічну активність у світі.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора