Зі ЗМІ — в депутати, скандал із квартирою та дипломатична кар'єра: як Світлана Заліщук потрапила в «Нафтогаз»

Автор

Хто така Світлана Заліщук: як вона отримала посаду в НАК «Нафтогаз України». Фото: Facebook Світлани Заліщук

Народна депутатка Верховної Ради восьмого скликання Світлана Заліщук призначена радницею нового керівника Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Юрія Вітренка, повідомила пресслужба НАК.

На цій посаді Заліщук замінила Олену Зеркаль, яка пішла у відставку після звільнення Кабінетом міністрів попереднього глави НАК — Андрія Коболєва. Її завданнями на новій посаді стане координування взаємодії «Групи Нафтогаз» із міжнародними партнерами, зокрема посадовими особами країн «Великої сімки» (G7). Крім цього, на її плечі ляже протидія «Північному потоку – 2» і виконання представницьких функцій вищого рівня.

Хто така Світлана Заліщук?

Заліщук починала свою кар'єру в ЗМІ: працювала журналістом, згодом — редактором. З 2001 до 2014 рр. вона пропрацювала в ряді видань («Перспектива ТВ», телерадіокомпанія «Експрес-інформ» тощо), в секретаріаті Президента України (2005-2006 роки), а також була членом, засновником або співзасновником багатьох громадських організацій прозахідного спрямування («Чесно», «Реанімаційний пакет реформ» тощо). Заліщук підтримувала Революцію гідності. З листопада 2014 року вона була депутатом партії БПП, де входила в так звану мініфракцію «єврооптимістів» разом із Мустафою Найємом і Сергієм Лещенком — і разом з ними ж у лютому 2019 року залишила фракцію.

Будучи нардепом, Заліщук брала участь у роботі української делегації в ПАРЄ. Після розпуску Ради восьмого скликання почала робити дипломатичну кар'єру, будучи радником прем'єр-міністра Олексія Гончарука і віцепрем'єра з євроінтеграції Ольги Стефанишиної.

Із Заліщук був пов'язаний скандал, який стосується придбання нею квартири в Києві за 13 млн грн. Нардеп зазначила цю квартиру в деклараціях за 2013 і 2014 роки, але не відобразила в документі витрати на її придбання. На претензії громадськості Заліщук відповіла, що квартиру купив її цивільний чоловік, шведський дипломат Мортен Енберг. А оскільки до 2014 року політикам не потрібно демонструвати декларації, там немає цієї інформації.

Біографія

Світлана Заліщук народилася в 1982 році.

З 2001 до 2014 рр. займала різні посади у сфері засобів масової інформації. З 2014 до лютого 2019 рр. — народний депутат України від партії «Блок Петра Порошенка», з лютого до липня 2019 року — позафракційний депутат.

Під час перебування у Верховній Раді Заліщук очолювала підкомітет із питань євроатлантичного співробітництва та євроінтеграції Комітету Верховної Ради України у закордонних справах. З січня 2015 року до січня 2017 року член Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). З 1 січня 2018 року перебуває під санкціями в Росії.

Після липня 2019 року Заліщук працювала зовнішньополітичним радником прем'єр-міністра України Гончарука і віцепрем'єра з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанишиної.

Контекст. 28 квітня 2021 року Кабмін звільнив Андрія Коболєва, беззмінного главу «Нафтогазу» з 2015 року. На його місце був призначений колишній виконавчий директор НАК — на той час в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко. Причиною звільнення Коболєва КМУ назвав масштабні збитки, які НАК поніс за 2020 рік.

Сам Коболєв заявив, що дізнався про своє звільнення з ЗМІ. У США та «Великій сімці» дуже різко прокоментували звільнення глави НАКу, а в самому «Нафтогазі» назвали рішення КМУ«юридичною маніпуляцією» — щоб безперешкодно звільнити Коболєва, Кабмін на дві доби звільнив усю наглядову раду «Нафтогазу».

Читати на The Page