За добу 4 березня на експорт поставили рекордний обсяг електроенергії – 13 264 МВт•год. Українська е/е постачалася до п'яти країн: Словаччини, Угорщини, Польщі, Румунії та Молдови, повідомила «Укренерго». Загалом енергетика минула минулу зиму без сильних потрясінь. Насамперед цьому сприяла менша, ніж минулого року, кількість ударів агресора по інфраструктурних та генеруючих об'єктах. Також допомогла тепла погода. The Page підготувало огляд стану галузі на початок весни.
Генерація та розподілення електроенергії
Повідомляючи про успіхи експорту, «Укренерго» наголошує, що постачання до інших країн здійснюється лише за відсутності дефіциту у вітчизняній енергосистемі.
«Повноводдя в річках та сонячна погода сприяють активній роботі гідро- та сонячних електростанцій. Завдяки цьому виробники е/е мають можливість не тільки повністю забезпечувати українських споживачів, а й продавати е/е у сусідні країни, отримуючи кошти для подальшого відновлення зруйнованого через удари росіян», – пояснює оператор систем передачі даних.
На цьому фоні е/е останнім часом імпортується в невеликих обсягах, а в окремі дні в цьому не було необхідності. Наприклад, 4 лютого енергію імпортували лише у вечірні години обсягом 132 МВт•ч.
Експорт та імпорт електроенергії. Діаграма: t.me/tokukraine/2783
Загальна пропускна здатність високовольтних мереж є достатньою для покриття наявного попиту.
З 1 березня технічно можливу максимальну потужність експорту е/е з України та Молдови до Європи збільшено на 150 МВт, до 550 МВт. З 1 грудня 2023 року технічна можливість імпорту е/е з Європи до України та Молдови становить 1700 МВт.
У Міненерго повідомили, що провели та продовжують проводити масштабну ремонтну кампанію. Метою було до початку осінньо-зимового періоду додати в систему 1,7 ГВт потужностей, що генерують. На сьогоднішній день додали вже 3 ГВт.
Запаси газу в підземних сховищах
«У нас сьогодні у сховищах близько 8,5 млрд кубів газу. Це більше ніж достатньо, щоб закінчити впевнено сезон», – повідомив міністр енергетики Герман Галущенко 4 березня.
Перед початком опалювального сезону у жовтні 2023 року запаси газу в ПСГ становили 16 млрд куб. м.
Україна пройшла зиму на газі власного видобутку, заявив голова «Нафтогазу України» Олексій Чернишов. При цьому топменеджер не говорить про фактори, які допомогли цьому «диву», а саме:
- минула зима була дуже теплою, тому знизилося споживання газу виробництва теплової енергії;
- споживання газу різко скоротила промисловість;
- багато споживачів перейшли на самозабезпечення енергією: сонячні панелі, біогаз, спалювання рослинних решток тощо.
Запаси вугілля на складах ТЕС
Станом на 12 жовтня 2023 року загальний обсяг запасів вугілля оцінювався у 1,3 млн тонн. Експерти прогнозували дефіцит вугілля на опалювальний сезон 1,5 млн тонн.
За словами Галущенка, зараз на складах понад 1 млн тонн вугілля, що «на 230 тис. тонн більше, ніж ми планували накопичити на випадок критичного розвитку ситуації». Перевищення планового показника відбулося як з допомогою видобутку, так і з допомогою імпорту.
Зокрема, з вересня 2023 року та до кінця січня «ДТЕК Енерго» імпортувала 226 тис. тонн енергетичного вугілля з Польщі. Загалом вона законтрактувала 367 тис. тонн.
Про імпорт вугілля заявляли і в державній «Центренерго», але про країну його походження та обсяги компанія офіційно не повідомляла.
Видобуток газу в Україні
2021 року Україна спожила 27 млрд кубометрів газу. 2023-го споживання впало до 19 млрд.
Видобуток 2021 року – 19,8 млрд кубометрів, з них «Укргазвидобування» – 13,6 млрд.
Видобуток 2023 року – 18,7 млрд кубометрів, «Укргазвидобування» – 13,9 млрд.
На цьому фоні з 1 грудня 2023 року не видобувають газ на Сахалінському родовищі. Видобуток припинився через те, що суд зупинив дію спецдозволу компанії «Укрнафтобуріння». У лютому інший суд зобов'язав Державну службу геології та надр розглянути заяву «Укрнафтобуріння» про видачу нового дозволу на видобуток газу на цьому родовищі. Проте Держгеонадра заперечує рішення суду. Парадокс цієї справи полягає в тому, що державний орган (Держгеонадра) заважає вести видобуток фактично державної компанії.
За оцінками експертів, за чотири місяці простою видобутку держава не отримала 135 млн кубометрів газу.
Що потрібно зробити для підготовки до зими 2023-2024 років
Минула зима для енергетиків пройшла легше, ніж передбачали найоптимістичніші сценарії, зазначає експерт програми «Енергетика» Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп. Але це не означає, що успіх повториться в ході нової зими. Експерт зазначає:
- на енергетичних ринках криза неплатежів, компанії страждають від нестачі ліквідності, борги на ринках газу та е/е – майже 300 млрд грн. І системного вирішення проблеми наразі немає;
- немає коштів для того, щоб збудувати нові потужності. Можуть бути труднощі організаційного характеру при підключенні малої газової генерації, якщо її нададуть нам західні партнери;
- брак коштів у енергетичних компаній створюватиме проблеми для ремонтної кампанії, яка триватиме влітку;
- скорочення відпуску е/е «Енергоатомом» у період літньої ремонтної кампанії означає зменшення виплат для субсидування тарифу для населення. Наразі працюють усі блоки АЕС, в енергосистемі профіцит потужностей, що призводить до недовиробництва гідроелектростанціями, а також доводиться обмежувати ВДЕ. Профіцит обвалює ціну на ринку. Тому частину блоків АЕС уже потрібно відправляти у ремонт, щоб зменшити потенційний дефіцит улітку, у період високого попиту.