Сьогодні, 17 лютого, міністр енергетики Герман Галущенко у Брюсселі проситиме гроші на 400 млн кубометрів газу для проходження зими. Той самий міністр є одним із головних лобістів купівлі за $600 млн у Болгарії обладнання для добудови двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. The Page розбиралося, для чого влада реанімувала старий проєкт добудови ХАЕС, чи він потрібен Україні зараз і чи реалізуємо цей проєкт у будь-які розумні строки.
Підтримка проєкту добудови ХАЕС з боку президента
Схоже, що керівники Міненерго та «Енергоатому» переконали президента Володимира Зеленського, що добудова двох енергоблоків на ХАЕС дозволить швидко вирішити енергетичні проблеми не лише України, а й Європи. Інакше б він не став активно боротися за цю ідею публічно та кулуарно. Наприклад, без тиску президента, особистого чи через його Офіс, Рада навряд чи сама пішла б на незаконну повну заміну тексту законопроєкту, вже проголосованого у першому читанні. Також без такого тиску навряд чи понад 100 депутатів за тиждень змінили свою точку зору та проголосували 11 лютого за законопроєкт №11392.
Одразу після цього Зеленський заявив, що противники будівництва на ХАЕС – це люди, яким «дешева енергія в Україні просто невигідна – вони свою кишеню або тих, від кого залежать, наповнюють від дорожчої енергії, ніж атомна». Але чомусь за проєкт дружно проголосували фракції, котрі у ЗМІ часто називають олігархічними.
Наразі президент дає нічим не обґрунтовані обіцянки. 15 лютого на Мюнхенській конференції з безпеки він повідомив: «Ми зараз готуємо проєкт розширення нашої Хмельницької АЕС із залученням американського бізнесу, зокрема компанії Westinghouse. Буквально за день до Мюнхена я був на станції. Цей проєкт посилить енергетичну безпеку не лише України, а й усього європейського регіону».
Нагадаємо, що за участю Westinghouse можливе будівництво енергоблоків №5 та №6 на ХАЕС. Але в цьому проєекті поки що немає нічого, крім слів.
Проєкт добудови Хмельницької АЕС
Суть нинішнього конфлікту полягає в тому, що Міненерго та «Енергоатом» терміново вирішили добудувати енергоблоки №3 та №4 Хмельницької АЕС, які нібито готові на 80% та 25% відповідно. Для цього захотіли купити два реактори ВВЕР-1000 у Болгарії, яка під тиском ЄС передумала використовувати їх при будівництві своєї АЕС ще у 2012 році.
Нагадаємо, рішення про будівництво Хмельницької АЕС у складі чотирьох блоків було ухвалено у березні 1973 року. Перший блок ввели в експлуатацію 1987 року. Будівництво блоків №№2, 3 та 4 було зупинено згідно з мораторієм 1990 року. Після його скасування у 1993 році продовжилося будівництво другого блоку, який введено в експлуатацію у 2004 році.
У 2005 році Кабмін видав розпорядженням про відновлення будівництва блоків №3 та 4. У 2008-му схвалено пропозицію щодо застосування російської реакторної установки типу ВВЕР-1000 у модифікації В-392Б для блоків №3 та 4. Блоки №1 та 2 – у модифікації В-320.
У 2012 році Кабмін схвалив техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) будівництва блоків №3 та 4 ХАЕС. Тоді ж Верховна Рада ухвалила закон про будівництво цих блоків, який було скасовано у 2015 році після початку російської агресії.
На початку 2024 року уряд вніс до Ради проєкт нового закону про будівництво ХАЕС-3, 4 з використанням ВВЕР-1000 без зазначення її конкретної модифікації.
Цей законопроєкт №11146 кілька разів знімався з розгляду парламенту через відсутність голосів. Одним із аргументів «проти» було використання обладнання «Росатому» як представника країни-агресора, претензії до його якості та застарілої технології.
Зрозумівши, що перспектив прийняття №11146 немає, лобісти вирішили розділити його на дві частини. Ухвалений законопроєкт №11392 дозволяє лише купівлю обладнання, на це і виділено $600 млн. Тепер Кабмін має організувати розробку нового ТЕО проєкту добудови, визначити необхідні витрати. Після цього потрібно ухвалити закон про добудову ХАЕС.
Зазначимо, що зараз у Раді зареєстровано проєкти 13 постанов, які блокують підписання законопроєкту №11392 спікером парламенту та направлення його на підпис президенту.
Чому критикують «болгарський» проєкт добудови Хмельницької АЕС
Попри те, що каже Зеленський, ніхто з опонентів не виступає проти розвитку атомної енергетики в Україні. Критики кажуть, що проєкт добудови ХАЕС не потрібний зараз. Гроші, які будуть заморожені в цьому проєкті років на 10 (це приблизний реальний строк його реалізації, а не ті 3–5 років, про які говорять лобісти), краще використовувати для швидкого створення розподіленої генерації, яка є вкрай необхідною саме зараз.
«Темники» по «Великому атомному будівництву»
Устаткування, яке хочуть купити у Болгарії, – некомплектне. Для будівництва та запуску енергоблоків потрібно ще багато чого купити чи замовити. Це дуже складно, дорого і потребує багато часу.
Готовність енергоблоків, що будуються у Хмельницькому – фікція. Після зупинки будівельних робіт минуло багато років, і ніхто не знає, в якому стані знаходяться будівельні конструкції. Ще важливішим є те, що болгарські реактори хоч і типу ВВЕР-1000, але модифікації В-466. Вони мають інші розміри та комплектацію, тому їх не можна встановити на місця, підготовлені для інших реакторів.
Звідки взяти гроші на покупку реакторів? Лобісти дають уникливі відповіді це питання. Виступаючи у Раді 14 лютого, Галущенко сказав, що Україна отримала пропозиції від «багатьох компаній, включаючи великі компанії із сусідніх держав щодо участі у фінансуванні добудови енергоблоків №3 та 4 на Хмельницькій АЕС в обмін на частку у проєкті». Але Міненерго схиляється до того, щоб зберегти ХАЕС-3, 4 виключно у держвласності.
Галущенко назвав проєкт комерційно привабливим, завдяки чому держава може залучати як до реалізації зовнішніх інвесторів, так і виконувати роботи за кошти «Енергоатому». Йдеться про залучення кредитів (хоча керівники Євросоюзу вже сказали, що на таку мету кредит не дадуть). Сама ж енергокомпанія після підвищення тарифів на електроенергію, за неофіційною інформацією, вже накопичила 27 млрд грн, що практично еквівалентно $600 млн. Для фінансування ж робіт з добудови енергоблоків владі доведеться знову підвищувати тарифи, впевнені опоненти.
Кошторисна вартість будівництва ХАЕС-3, 4 у цінах 2017 року (будівельні роботи, обладнання, меблі та інвентар, решта витрат) становить 72,3 млрд грн. Крім того, вартість першого завантаження ядерного палива – 4,5 млрд. грн. Нині ці цифри будуть явно набагато більшими.
Де купити ядерне паливо для нових енергоблоків? Реактори з Болгарії розраховані на інше паливо, ніж те, що використовується на українських АЕС, і тому потрібен час на його розробку. Хоча американська компанія Westinghouse офіційно підтвердила «можливість вчасно» розробити паливо, ціна питання поки що невідома.
Законопроєкт №11392 не «примушує нікого нічого купувати», вважає голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус (зазначимо, що сам Герус не голосував за цей законопроєкт). «Він дає право проаналізувати ситуацію і, якщо буде доцільно, ухвалити уряду рішення», – заявив він в інтерв'ю. Є слабка надія, що наглядова рада «Енергоатому», до якої входять три незалежні члени та два представники держави, не погодить закупівлю реакторів у Болгарії.
Як влада агітує за купівлю «болгарських» реакторів
Народний депутат Ярослав Железняк написав, що йому «колеги зі ЗМІ надіслали «темники» по «Великому атомному будівництву», які розсилає Мінкульт».
У них, зокрема, сказано:
- добудова двох блоків ХАЕС – це стратегічне рішення задля досягнення енергетичної незалежності України;
- це рішення не можна було відкласти, оскільки нові блоки замінять ті, ресурс яких закінчується після 2030 року;
- нові блоки дозволять скоротити витрати на імпорт електроенергії.