Facebook Pixel

Ділись, обмінюйся, довіряй: що таке шеринг-економіка і як вона змінює світ

Що таке шеринг економіка? Фото: Pixabay

Що таке шеринг економіка? Фото: Pixabay

Навіщо купувати квартиру, якщо потім захочеться переїхати в інше місто чи район? Навіщо купувати дорогий автомобіль, якщо через рік він не буде найновішим? Простіше взяти напрокат те, що подобається та необхідно прямо зараз.

Сучасним поколінням цікавіше користуватися, а не володіти. Цей тренд сильно змінює існуючі бізнес-моделі, поняття споживання та економіку. Все частіше використовуються поняття «шерингу» та «шерингової економіки». The Page розбирався, що це таке та чи є у цього руху майбутнє.

1

Що таке шеринг-економіка

«Шеринг» – калька з англійської «to share» – ділитися. «Шерингова економіка» (sharing economy) – це економіка спільного споживання. Завдяки їй люди можуть обмінюватися з іншими тим, що самі не використовують: від квартири до вміння грати на флейті.

Наприклад, людині потрібно прибити цвях, а молотка у неї немає. Навіщо купувати інструмент заради одного-двох використань, простіше взяти в оренду, попросити у знайомих або викликати майстра.

За даними PwC, спільне володіння робить життя ефективнішим та доступнішим. 81% американців вважають, що дешевше ділити речі, ніж володіти ними. До слова, до шеринг- економіки відносяться служби прокату, готелі, таксі. Це поняття аж ніяк не нове.

Пошерити можна нерухомість, техніку, авто, робоче місце, музику, фільми, речі, інвентар, тварин, їжу, знання, фінанси.

2

При чому тут бізнес?

Ідея спільного споживання дійсно може бути прибутковою. Яскравий приклад – онлайн-майданчик для розміщення, пошуку та короткострокової оренди приватного житла по всьому світу Airbnb.com. Мільйони користувачів підбирають тимчасове житло за своїми критеріями: від намету в лісі до luxury апартаментів на Манхеттені.

Орендувати можна не тільки нерухомість, а й речі. Наприклад, завдяки сервісу Renta можна здати в оренду або орендувати абсолюно різні речі: транспортні засоби, електроніку, техніку, різні інструменти, одяг, місце для парковки тощо. Продавати можна не тільки речі, а й послуги. Онлайн-сервіс замовлення послуг kabanchik.ua дозволяє знайти репетитора, ведучого, зібрати крісло або полагодити сумку.

Особливістю таких сервісів є відсутність посередників у зв'язку між споживачами та постачальниками товарів й послуг.

3

Рентабельність шеринг-економіки

За оцінками PwC, до 2025 року обсяг шеринг-економіки досягне $335 млрд за рахунок п'яти ключових напрямків: подорожей, фінансів, пошуку персоналу, потокової передачі музики й відео, спільного використання автомобілів.

За прогнозами європейської консалтингової компанії Juniper Research, до 2022 року ринкова вартість шеринг-економіки досягне понад $40 млрд. За оцінками компанії, до 2022 року сервіси спільного використання автомобілів (Uber, Lyft, BlaBlaCar) принесуть 47% загального доходу економіки спільного користування.

4

Чи можна пошерити гроші

Можна. Наприклад, на краудфандінгових благодійних платформах: Kickstarter, GoFundMe, JustGiving та ін. Український стартап-проект «розумних» жалюзі SolarGaps у 2017 році зібрав на Kickstarter понад $100 тис., а українська midi-гітара – понад $138 тис.

Ще існує американська некомерційна організація Kiva, де можна давати мікропозики за принципом P2P – «від людини до людини». Рівень повернення грошей склав близько 90%.

5

Гарантії шеринг-економіки

Всі шеринг-сервіси вводять рейтинг-систему, завдяки якій формується репутація користувача. У разі неповернення або несплати – є ризик назавжди покинути систему.

Ще шеринг-сервіси можуть запросити аванс. Наприклад, для того щоб взяти в користування електроскутер грузинської компанії Scroll, яка нещодавно вийшла на ринок України, необхідно завантажити додаток, зареєструватися та розблокувати доступний самокат за 10 грн.

Для того щоб не отримати замість нової речі зіпсовану, сервіси вимагають відкриття персональних даних: паспорта та банківської карти, щоб мати гарантії та підстрахування.

Адепти культури спільного споживання вкладають у розв'язання проблеми з довірою людини до людини. Цифрова репутація вже дозволяє користуватися послугами кращих водіїв в таксі або відмінного власника нерухомості.