НЕК «Укренерго» роз'яснила, чому вона з червня 2023 року не узгоджує акти купівлі-продажу електроенергії, виробленої домашніми сонячними електростанціями (СЕС).
Як працює механізм виплати компенсацій власникам СЕС
Джерелом для виплати компенсації «зеленого» тарифу домашнім СЕС є тариф на послуги «Укренерго» з передачі електроенергії магістральними мережами, основними боржниками зі сплати якого є постачальники універсальних послуг (ПУП). Для виплати компенсації ПУПи надають «Укренерго» розрахунок її вартості, складений на основі даних комерційного обліку приватних домогосподарств. Такі дані надають ПУПам обленерго в кожному регіоні України.
Чому «Укренерго» не погоджує акти купівлі-продажу електроенергії з ПУПами
В актах, що надають ПУПи, виявлено численні порушення у розрахунках обсягів електроенергії, виробленої деякими приватними домогосподарствами, та невідповідності у документації, на підставі якої ці розрахунки були здійснені.
Які порушення в актах виявлено
Є три найпоширеніші порушення.
1. Деякі СЕС потужніші, ніж дозволено законодавством для приватних домогосподарств (тобто понад 30 кВт), тому вони не мають права на виплату компенсації за «зеленим» тарифом. Отже, розрахунок, який з такими даними подає до «Укренерго» ПУП, не може бути сплачено.
2. Сонячні електростанції виробляють електроенергію вночі. Відповідно до закону, стимулюється виробництво електроенергії з енергії Сонця. Деякі ж СЕС виробляють електроенергію о 23:00 або навіть з 02:00 до 4:00. У таких випадках «Укренерго» переконують, що джерелом енергії є місячне світло та ліхтарі. «Укренерго» вважає розрахунки на основі таких даних некоректними та не може їх сплатити.
3. Приватне домогосподарство, якому належить СЕС, взагалі не споживає електроенергію з мережі обленерго. Правилами роздрібного ринку визначено, що домогосподарство із СЕС та «нульовим споживанням» через мережу не може отримувати компенсацію «зеленого» тарифу.
Чому порушують правила окремі домогосподарства, а акти не стверджують усім
Згідно з Законом «Про ринок електроенергії» та постановою НКРЕКП №641 від 26 квітня 2019 року, «Укренерго» приймає акти купівлі-продажу від ПУПів за весь обсяг електроенергії, виробленої всіма приватними домогосподарствами за місяць у кожній області. І якщо бачить порушення, то не має права затверджувати весь розрахунок за послугу компенсації «зеленого» тарифу по цій галузі.
Чому раніше такого не було
З червня 2023 року «Укренерго» має у своєму розпорядженні додаткові інструменти для перевірки відповідності даних, що надаються ПУПами з виробництва приватних домогосподарств.
Яка ціна питання
Загальний борг «Укренерго» перед ПУПами за цю послугу становить 2,7 млрд грн (без ПДВ) за 2022–2023 роки. Із них – близько 2 млрд грн – сума, на яку «Укренерго» через дії окремих порушників не може підписати акти з ПУПами.
При цьому ПУПи за 2022–2023 роки накопичили заборгованість перед «Укренерго» за передачу електроенергії на суму 12 млрд грн. Водночас ПУПи не платять і домашнім СЕС, стверджуючи, що «Укренерго» з ними не розраховується.
Що робиться для виправлення ситуації
«Укренерго» повертає акти, в яких виявили невідповідності, ПУПам із проханням вилучити дані щодо домогосподарств-порушників. Поки що свої дані відкоригували за деякими місяцями цього року лише три постачальники: «Київська обласна енергопостачальна компанія», «Миколаївська енергопостачальна компанія» та «Енера Вінниця». «Укренерго» вже підписала з цими постачальниками акти.