Лише 6% управителів глобальними інвестиційними фондами назвали можливий початок бойових дій в Україні «ключовим ризиком із непередбачуваними наслідками для світової економіки». Він стоїть лише на п'ятому місці з-поміж ключових ризиків лютого – між імовірною рецесією та пандемією коронавірусу, яка йде на спад. Головне занепокоєння керівників викликає ризик різкого збільшення ставок провідними фінансовими регуляторами. На цьому тлі частка готівки у фондах зросла до максимуму з початку 2020 року й скоротилися вкладення в акції.
Такими є результати опитування, яке Bank of America проводить щомісяця. Питання про війну в Україні було включено до нього вперше. У лютому анкети заповнили 363 управителі фондами, які розпоряджаються сукупними активами в розмірі $1,1 трлн.
Чого побоюються управителі фондами
«Геополітичний чинник належить до важкопередбачуваних, тому посилення відповідних повідомлень у потоці новин призводить до збільшення премій, яких потребують інвестори щодо очікуваної прибутковості за ризиковими активами», – зазначається у звіті.
Найбільше міжнародні управителі побоюються різкого підвищення ставок фінансовими регуляторами. 41% респондентів BofA вважають це ключовим ризиком для світової економіки на горизонті найближчих 12 місяців.
У січні Банк Англії підвищив ставку, ЄЦБ не відкинув можливості аналогічного кроку до кінця року. ФРС окреслила приблизні темпи зростання базової ставки цього року. «Підвищення базової відсоткової ставки та скорочення балансу ФРС негативно впливатимуть на глобальну ліквідність, від якої залежать усі фінансові ринки, тому саме цей чинник управителі ставлять на перше місце в переліку джерел ризику», – зазначають у BofA.
У таких умовах управителі фондами різко наростили частку готівки у своїх портфелях. За місяць вона зросла з 5% до 5,3% — максимуму з травня 2020 року. Водночас управителі скоротили вкладення в акції. До речі, найактивніше вони скорочували вкладення в акції американських компаній. Кількість управителів із часткою таких паперів у портфелі нижче за індикативний рівень на 15% перевищує кількість тих, у кого цей показник був вище. Це на 20 в.п. нижче за показник січня й найгірший результат із 2017 року.
Лютневе опитування управителів фондами є частково ведмежим, що пов'язано з побоюванням щодо підвищення ставок і уповільнення зростання, наголошується у звіті Bank of America. Приблизно 30% інвесторів очікують у 2022 році ведмежого ринку акцій, водночас 66% не чекають на нього.
Ціна на нафту та інфляція в США
Загострення ситуації довкола України загрожує США зростанням інфляції більш як на 10% у річному обчисленні вперше з 1981 року. Про це повідомили в міжнародній консалтинговій компанії RSM.
Там вважають, що можлива війна в Україні може загрожувати тим, що ціни на нафту зростуть до $120 за барель. Аналітики JPMorgan Chase раніше також попереджали, що вартість нафти в разі ескалації може сягнути $120 за барель.
Минулого тижня Міністерство праці США повідомило про зростання річної інфляції на 7,5% проти аналогічного періоду 2021 року. Це найбільше зростання в країні за останні 40 років. Восьмий місяць поспіль інфляція в США перевищує позначку 5%. На думку аналітиків, таке швидке зростання цін призведе до того, що ФРС підвищить базову відсоткову ставку раніше за запланований строк.