Як ділитимуть Україну на зони: критерії, обмеження і перетин кордону

Фото: УНІАН

Кабінет міністрів 22 липня продовжив адаптивний карантин в Україні до 31 серпня. Однак він діятиме з певними новаціями, які почнуть діяти з 1 серпня. Зокрема, в країні визначатимуть рівень епідемічної небезпеки окремих територій, а саме ділитимуть їх на «зелену», «жовту», «помаранчеву» і «червону» зони. Як повідомила The Page помічниця головного санітарного лікаря Віктора Ляшка Марія Іваник, перший список варто очікувати після того, як буде опубліковано відповідну постанову, тобто на початку наступного тижня.

А поки The Page розбиралася в тому, за якими критеріями ділитимуть Україну на зони, які обмеження діятимуть у кожній з них і як перетнути кордон між ними.

Як ділитимуть Україну на зони?

За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, залежно від епідемічної ситуації в регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях встановлюватимуть «зелений», «жовтий», «помаранчевий» і «червоний» рівень епідеміологічної небезпеки. Рівень визначатимуть за допомогою автоматизованого програмного забезпечення, ґрунтуючись на певних алгоритмах і зібраних даних.

Регіоном зі значним поширенням COVID-19 вважається той, в якому є хоча б одна з наступних ознак:

  • завантаженість ліжок у лікарнях, які визначені для госпіталізації пацієнтів з COVID-19, становить більш як 50%;
  • середня кількість тестувань методом ПЛР та ІФА становить менше ніж 24 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів;
  • коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 складає понад 11%;
  • показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 становить більш як 10%.

Які обмеження діятимуть у кожній із зон?

У Міністерстві охорони здоров'я розповіли, яких обмежень потрібно буде дотримуватися в кожній зоні. Так, на території «зеленої» зони не можна буде увійти до громадських закладів без маски на обличчі, потрібно дотримуватися соціальної дистанції, мити руки та обробляти їх антисептиком. Крім того, не можна, щоб у приміщенні перебувала більш як одна людина на п'ять квадратних метрів. Кінотеатри мають бути заповнені на 50%, а пасажирів у громадському транспорті можна перевозити виключно в межах сидячих місць.

«Жовта» зона є «буферною», тобто такою, що не надто відрізняється від «зеленої» щодо обмежень, проте є попереджувальною, розповів Ляшко в інтерв'ю «Українському радіо». Крім тих обмежень, які діють у «зеленій» зоні, там не можна відвідувати будинки для людей похилого віку, лікарні та соціальні установи.

У «помаранчевій» зоні, крім обмежень, які діють у «жовтій», забороняється діяльність хостелів, туристичних баз та інших подібних закладів (крім готелів), розважальних закладів і ресторанів у нічний час, спортзалів, фітнес-центрів, закладів культури, організація і проведення нових змін у дитячих таборах, скасовується планова госпіталізація. У цій зоні також діятимуть обмеження на проведення масових заходів, зокрема, одна людина на 20 квадратних метрів і не більш як 100 осіб.

У «червоній», крім тих обмежень, які діють у «помаранчевій» зоні, забороняється робота громадського транспорту, відвідування закладів освіти, діяльність торгово-розважальних центрів, кафе та ресторанів.

За яких умов регіон може переміститися з однієї зони до іншої?

Регіон може перейти з однієї зони до іншої за умови, якщо протягом п'яти днів поспіль там спостерігаються зміни одного з перерахованих вище показників.

«Рішення про перехід регіонів до інших зон прийматиме Національна комісія з ТЕБ та НС. Це виключить зловживання на рівні місцевих органів влади, особливо напередодні місцевих виборів, які заплановано на осінь».

Максим Степанов

міністр охорони здоров'я

Як перетнути кордони зон?

Щоб перетнути кордон «зеленої» зони, потрібно мати страховий поліс. У разі якщо ви їдете з «червоної» зони, то, окрім придбання страхового поліса, вам потрібно пройти 14-денну самоізоляцію або зробити тест на COVID-19, результат якого має бути негативним.

Читати на The Page