
Фото: The Page
Сьогодні, 9 жовтня, тютюнові компанії зібралися найбільш представницьким за останні роки складом, щоб висловитися з приводу прийнятого минулої п'ятниці закону, який регулює маржу під час продажу сигарет.
Пресконференцію розпочала генеральний директор асоціації «Укртютюн» Валентина Хоменко, яка нагадала, що тютюнники інвестували в Україну близько $2 млрд. Після цього учасники ринку почали навперебій критикувати прийняте Верховною Радою рішення.

«Я не розумію, як загалом можна було прийняти закон, який за всіма своїми нормами суперечить вільному ринку та правилам СОТ. Це якийсь 1917 рік і більшовизм, а не відкрита економіка!» — обурювався генеральний директор групи «Україна ВАТ» Саймон Уелфорд.
Генеральний директор «Імперіал Тобакко Україна» Растіслав Чернак почав перераховувати наслідки прийняття закону.
«Сам закон, по суті, підіймає роздрібні ціни на 7 грн за пачку. Це за умови, що після планового підвищення акцизу вони і так підвищаться ще на 7 гривень, — заявив Чернак. — Разом пачка сигарет коштуватиме 14 грн, що на 40% вище, ніж зараз. Хто витримає таке підвищення? Легальні сигарети перестануть купувати, зате зросте сірий сегмент», – зазначив Чернак. За його оцінками, 25% ринку (у разі, якщо норма почне діяти) протягом року піде в тінь, і це буде коштувати бюджету 7 млрд грн.
Генеральний директор Philip Morris Ukraine Міхаліс Александракіс згадав, що три роки тому, коли він приїхав в Україну, споживачі купували 70 млрд сигарет щорічно. «Зараз вони споживають 49 мільярдів сигарет, ще стільки ж ми експортуємо. А потужності дозволяють виробляти до 160 мільярдів сигарет на рік. Заводи, по суті, вже недозавантажені. Уявіть, якщо споживання сигарет через зростання ціни впаде до 25 млрд штук. Частину потужностей доведеться закрити», — сказав Александракіс.
Про припинення інвестування в Україну в разі, якщо уряд не перегляне плани, заявили також в «JTI Україна» і «ВАТ Україна». «З індустрією пов'язано 50 тисяч осіб. Вони всі можуть втратити роботу, якщо держава буде продовжувати в тому ж дусі», — зазначив генеральний директор «JTI Україна» Пол Холловей. «Якщо уряд не почне більш ретельно вирішувати цю надзвичайно важливу проблему, ми побачимо закриття фабрик по всій галузі – не тільки у British American Tobacco», — вторує за ним Уелфорд.
Нагадаємо, що у прийнятий в цілому закон №1049 нардеп від «Слуги народу» Олександр Дубінський вніс правку, яка повністю перерозподіляє фінансові потоки в тютюновій галузі. Згідно з поправкою, компанії-виробники повинні будуть продавати сигарети оптовим компаніям за ціною, що не перевищує 80% від максимальної роздрібної ціни.
А оптові торговці зможуть продавати сигарети роздрібним компаніям за ціною, яка не вища за 87% від роздрібної. Зараз акцизи, ПДВ та інші податки становлять близько 65% від ціни сигарет. Якщо сюди ще додати собівартість продукції, вартість виробництва, зарплати, то в 80% від роздрібної ціни вкластися неможливо. Залишається або значно підвищити роздрібні ціни на сигарети (що знизить попит на них), або відразу закрити заводи. Виграє від усього, що відбувається, Львівська тютюнова фабрика – виробник сигарил, які під нову систему регулювання не потрапляють. Ця фабрика контролюється головою місцевої податкової.
Високопоставлене джерело в Офісі президента розповіло, що нібито головним ініціатором правок був народний депутат від «Слуги народу» Андрій Холодов, співвласник компанії «Текам Плюс». «Це великий роздрібний трейдер сигарет, і його інтерес зрозумілий – підвищення своєї маржі. Він і протягнув ці зміни», — розповіло джерело
. За його словами, проти правок нібито виступили Мінфін і податкова, які побоюються зниження обсягу надходжень акцизного збору.
зв'язалося з Мінфіном з проханням надати коментар.
«Швидше за все, законопроєкт все ж перероблять або скасують. Але навряд чи учасники ринку залишать тютюнників у спокої. Зараз на них наступають і через Антимонопольний комітет, і через інші інструменти, мета яких зрозуміла – вижити «TEDIS Україна» і збільшити маржу роздрібних операторів. Коло бажаючих широке – від «Текам плюс» і АТБ до Ігоря Коломойського», — пояснив співрозмовник.
Отримати коментар Холодова поки що не вдалося – його мобільний вимкнений.
Аналітик «CASE-Україна» Володимир Дубровський вважає регулювання націнки тютюнових компаній антиринковим заходом. «Якщо в оптовому сегменті діє монополіст – той самий «TEDIS Україна», – потрібно обмежувати, в крайньому разі, тільки його націнку. А в ідеалі, якщо він порушив законодавство, то застосувати проти нього штрафи з боку Антимонопольного комітету, — каже Дубровський. — Але вводити для всіх категорій виробників і продавців націнку — це вкрай безграмотний з економічної точки зору крок, який дійсно суперечить нормам СОТ і просто здоровому глузду».