
Фото: Mike Mattal/Flickr
Міжнародна консалтингова компанія McKinsey у своєму щорічному огляді банківського ринку, опублікованому 21 жовтня, заявила, що більшість банків у світі не переживуть економічну кризу. Українським банкам теж варто прислухатися до цього застереження, вважають експерти.
Через десятиліття після світової фінансової кризи ознаки того, що банківська галузь вступила в останню фазу економічного циклу, очевидні, йдеться у звіті компанії.

Темпи зростання обсягів і виручки у світовій банківській індустрії сповільнюються. Зростання кредитування у 2018 році становило лише 4%. Це найнижчий показник у світі за останні 5 років.
Тиха гавань
У той же час в Україні після трансформації банківського сектора створюється враження, що він стабільний як ніколи. На ринку залишилися тільки найбільш стійкі і фінансово здорові установи.
Чистий прибуток банківського сектора (44,3 млрд грн за підсумками 8 місяців) більш ніж втричі вищий, ніж минулого року. Рентабельність капіталу в цьому році досягла рекордного показника – 39,94%.
«Формується додаткова подушка безпеки. Частина прибутку може залишатися для того, щоб вирішувати якісь старі питання з неплатоспроможними позичальниками», — говорить керівник компанії «Профін Консалтинг» Вадим Березовик.
У Нацбанку запевняють: більшість українських банків сьогодні стійкі до можливих фінансово-економічних криз.
«Проте окремим банкам потрібно ще докласти зусиль для створення запасу міцності і поліпшення свого фінансового стану», – підкреслили в пресслужбі НБУ.
Прихована загроза
Українським установам не варто нехтувати світовими тенденціям. Оскільки зростання сповільнюється, банкам у всьому світі необхідно терміново розглянути низку радикальних органічних або неорганічних заходів, радять в McKinsey.
Трьома універсальними органічними важелями ефективності є управління ризиками, продуктивність і зростання доходів. І це паралельно із створенням сучасної інфраструктури аналізу даних.
Завдяки використанню штучного інтелекту ( AI) банки заощадять до $450 млрд до 2023 року, сказано в останньому дослідженні Business Insider Intelligence.
Найчастіше AI використовують для чат-ботів і в боротьбі з шахрайством, для андеррайтингу та зниження кредитних ризиків. Приміром, ще два роки тому американська банківська компанія Capital One представила чат-бота Eno, який видає клієнтам дані їх рахунків і дозволяє оплачувати кредит прямо в чаті. А найбільший британський банк HSBC впровадив AI-алгоритм для ефективної боротьби з відмиванням коштів.
Саме ці технології і є головною загрозою традиційного банкінгу, який домінував у фінансовому світі останні 700 років.
У своєму звіті McKinsey зазначає, що вони ризикують залишитися на узбіччі історії, адже нові, технологічно просунуті гравці, стрімко змінюють поведінку споживачів.
Наприклад, на інновації банки витрачають всього 35% своїх ІТ-бюджетів, в той час як фінтех-стартапи — більше 70%.
Сплячий гігант
У нашій країні ця проблема поки що очевидна далеко не всім. З традиційними банками зараз конкурують два мобільних — monobank і sportbank. Та й ті або розробляються на базі класичних установ або ними фінансуються.
«Тому говорити про гостру конкуренцію — передчасно», – вважає Олександр Руденко, радник KPMG Law Ukraine.
Якийсь час українські банки можуть спати спокійно, погоджується Березовик. Конкуренція з фінтех-компаніями йде лише в певних сегментах: платіжних сервісах, онлайн-кредитуванні, переказах.
«Ми зовсім не бачимо проєктів у корпоративному сегменті, в продуктах для малого і середнього бізнесу», – відзначає банкір.
Але спочивати на лаврах довго не вийде — більш сильні конкуренти вже прийшли в нашу країну. За прикладами далеко ходити не потрібно: запуск послуг Apple Pay, Google Pay, Transfer Wise, Pay Pal і Revolut.
«Небанківські гравці часто виявляються більш динамічними і креативними, орієнтованими на клієнта і швидше адаптуються, ніж банки», — каже Руслан Кільмухаметов, керівник відділу випуску боргових цінних паперів групи ICU.
В Україні нині активно розвиваються компанії в сегменті мікрокредитування. Якщо, як планується, у майбутньому НБУ надасть фінансовим компаніям можливість випускати картки, конкуренція з банками ще більш посилиться, вважає Кільмухаметов.
Грядуть зміни
Сьогодні фінансові компанії можуть більш дешево вести свій бізнес. Але вже незабаром їм доведеться відповідати більш жорстким вимогам після того, як вони перейдуть під регулювання НБУ в рамках закону про СПЛІТ. Відповідно, конкуренція вирівняється, вважає Березовик.
Втім, і без конкуренції з боку фінтеху і фінкомпаній, ряд банків в Україні поки не можуть знайти свої ніші. Деякі здають ліцензію або продаються, зазначає Кільмухаметов.
«Якщо будуть виникати якісь кризові явища, маленькі банки намагатимуться переоформити банківську ліцензію на ліцензію фінансової компанії», – говорить керівник компанії «Профін Консалтинг» Вадим Березовик.
Ще один спосіб вивільнити гроші — стати більшими. «Масштабування у банківській сфері, як і в більшості галузей, корелюється з більшою прибутковістю. Чи то масштаб по країні, регіону або клієнтському сегменті. Хоча невеликі банки з нішевими пропозиціями, які приносять високий прибуток, ще залишаються, але це швидше виняток, ніж правило», — йдеться у звіті McKinsey.