Нафтопродуктопровід «ПрикарпатЗахідтранс», який був основним каналом постачання російського дизпалива в Україну, але простоює з серпня, відновить роботу найближчим часом. Через його зупинку Росія втратила значну частку українського ринку і була змушена поміняти логістику поставок.
Докладніше. Перше відвантаження після тривалої перерви має відбутися вже наступного понеділка – 9 грудня, повідомили галузевому виданню enkorr учасники ринку і підтвердив покупець російського дизпалива. Продавцем виступить оптовий постачальник нафтопродуктів «Анвітрейд» з Wexler Group, а обсяг поставок у грудні складе близько 20-30 тис. тонн.
За розрахунками enkorr, це призведе до падіння цін у дрібному опті.
Контекст. Постачання по «ПрикарпатЗападтрансу» зупинилися на початку серпня, коли Кабмін під приводом боротьби з російським паливом ввів мита на його постачання трубопроводом. Через це частка дизпалива з РФ на українському ринку знизилася з 44% до 11-15%.
Зупинка основного каналу поставок російського дизпалива в Україну призвела до падіння імпорту, а згодом і до його дефіциту вже на початку вересня. Трейдери навперебій підвищували оптові ціни. За два тижні вони зросли на 18% (+3,7 грн за літр). Також зупинка «ПрикарпатЗападтрансу» призвела до збоїв поставок залізницею, яка була не готова до значних обсягів.
Втім, у жовтні ситуація змінилася – експорт із Росії зріс удвічі і зайняв третину ринку України. Сталося це в першу чергу за рахунок зміни логістики — основними каналами транспортування російського дизпалива стали трубопровідний термінал у білоруському Гомелі і залізниця.
Ініціатор введення мит — голова комітету Верховної Ради з енергетики Андрій Герус — раніше заявляв, що в разі значного зростання поставок російського палива залізницею або через білоруський термінал, Україна може ввести мита на ці канали імпорту.
Такі спецмита цікаві в першу чергу так званій групі «Приват» Ігоря Коломойського — вона контролює найбільші нафтоперевалочні комплекси в Одесі та Чорноморську.
А напередодні, 2 грудня, президент Володимир Зеленський доручив Кабміну диверсифікувати поставки енергоносіїв — не більше 30% з одного джерела.