ФОПи другої та третьої груп повинні сплатити єдиний податок до 20 травня. Це стосується усіх ФОПів, навіть тих, хто мають найманих працівників. Однак податки для ФОП у 2021 році змінюватимуться протягом року через зміни мінімальної зарплатні та прожиткового мінімуму.
Водночас ФОП першої групи звільнені включно до травня 2021 року від сплати ЄСВ. Також деякі ФОП можуть отримати 8 тис. грн від держави через пандемію коронавірусу. розбиралося, як та коли ФОП повинні сплачувати податки за перший квартал 2021 року.
Податки для ФОП 2021 року
До платників податків першої групи належать ФОП, які не мають найманих працівників та здійснюють виключно роздрібний продаж товарів із торгових місць на ринках або здійснюють господарську діяльність з надання побутових послуг населенню. Обсяг їхнього доходу за календарний рік від 300 тис. до 1 млн грн.
Податки для ФОП I групи
- ЄСВ (22% мінімальної заробітної плати) – з 1 січня складе 1320 грн; з 1 грудня 2021 року – 1430 грн.
- Єдиний податок – 227 грн (10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2021 року).
Платники єдиного податку другої групи здійснюють господарську діяльність із надання послуг платникам єдиного податку чи населення. А також виробництво чи продаж товарів, діяльність у сферах ресторанного господарства за умови, що кількість працівників не перевищує 10 осіб. Дохід за рік повинен складати від 1,5 млн до 5 млн грн.
Податки для ФОП II групи
- ЄСВ (22% мінімальної заробітної плати) – з 1 січня 1320 грн; з 1 грудня 2021 року – 1430 грн.
- Єдиний податок – 1200 гривень (20% мінімальної заробітної плати на 1 січня 2021 року).
До ФОП третьої групи належать фізособи, які мають найманих працівників, або кількість осіб, які з ними знаходяться у трудових відносинах, не обмежена та в яких об'єм доходу за календарний рік від 5 до 7 млн грн.
Податки для ФОП III групи
- ЄСВ (22% мінімальної заробітної плати) – з 1 січня 1320 грн; з 1 грудня 2021-го – 1430 грн.
- Єдиний податок – 5% доходу, або 3% доходу та ПДВ.
Податки для ФОП другої та третьої груп за перший квартал 2021 року
Підприємці, які не мають найманих працівників, повинні були сплатити єдиний податок до 19 квітня 2021 року. Однак ті підприємці, в яких є працівники, мають трохи інші строки сплати податків та подання звітів. Також існує й група ФОП для фермерів, однак система оподаткування фермерських господарств інша.
Так, ФОП другої групи з найманими працівниками повинні сплатити єдиний податок за травень до 20 травня 2021 року.
ФОП третьої групи з найманими працівниками до 20 травня 2021 року також мають сплатити єдиний податок.
Як заповнити декларацію за перший квартал 2021 року
З 1 квітня підприємцям уже не потрібно подавати звіт із ЄСВ окремо. Відтепер достатньо заповнити форму 1-ДФ, яка об'єднує податок на доходи фізосіб, військовий збір та ЄСВ.
Так, декларацію до 11 травня повинні подати ФОП другої і третьої груп, якщо у них є наймані працівники.
Водночас ті ФОП, які співпрацюють з підприємствами та отримують дохід, повинні також відобразити такі операції у звіті 1-ДФ з позначкою «157- дохід, отриманий від здійснення підприємницької діяльності».
Такі дані перевірятиме податкова. Якщо їх не зазначити, то можна отримати штраф.
Зокрема, багато підприємців усе ще не знають, як правильно заповнити декларацію за перший квартал. Загалом зміни у звіті такі:
- з'явилося поле для email в рядку 6;
- рядок 8 заповнюється в разі припинення або переходу на загальну систему (рядки 8.1 та 8.2 відповідно);
- з'явився розділ VІІ. Визначення зобов'язань зі сплати єдиного внеску за даними звітного періоду: сюди переноситься сума ЄСВ з Доповнення №1;
- у рядку 21 переноситься сума ЄСВ з Доповнення №1 і ставиться відмітка про його подачу в складі декларації.
Під час подачі звичайних декларацій за перший квартал ФОП третьої групи Додаток №1 не заповнюється, а рядки 21 і відмітка про подання Додатку заповнюються прочерками.
Зокрема, можна скористатися відеоінструкціями в інтернеті, там на прикладі пояснюють, як правильно заповнити декларацію. Варто пам'ятати, що у різних груп ФОП різні ставки податків, однак алгоритм заповнення звіту однаковий.