
Фото: The Page
У середині вересня 2020 року почалася приватизація майна держпідприємства «Укрспирт». На приватизацію першої хвилі потрапить 41 завод із 78. Станом на 21 грудня 2020 року вже продано 16 заводів.
Серед покупців – депутат від «Слуги народу», люди, які пов'язані з олігархом Ігорем Коломойським, і маловідомі компанії, які виникли з нізвідки у 2020 році. Невідомі компанії дають підстави припускати, що на аукціон намагалися ввести клонів або третіх осіб.
Це – перший матеріал з циклу «Королі градусу», де розбирається, як проходить демонополізація спиртової галузі України, хто стає новими «королями спирту» та як зміняться ціни на продукцію.
Хто та як демонополізує спиртову галузь України
Перший завод – Немирівський – продали на аукціоні за 55 млн грн компанії «ЛВН Лімітед» (ТМ Nemiroff), яка була єдиною, хто подав заявку на участь в аукціоні. 26,68% акцій компанії Nemiroff Vodka Limited (Британські Віргінські острови) володіє Белла Фінкельштейн через Alverstone Trade and Invest (Британські Віргінські острови), ще 26,68% акцій цієї ж компанії належать Якову Грибову (через Luxon Management Limited на Кіпрі), 46,64% акцій належать Анатолію Кіпішу через Afaith Investments Limited (Британські Віргінські острови). Nemiroff Vodka Limited володіє компанією Nemiroff Intellectual Property Establishment (Ліхтенштейн), яка володіє компанією «ЛВН Лімітед».
Простими словами – Nemiroff викупив свій фірмовий завод. І до цієї купівлі немає жодних питань.
Чого не можна сказати про другий завод, який пішов з молотка за 50 млн грн. Артемівський спиртзавод купила фірма «Альтернатив Енерджі Сорсес Солар». Власницею фірми, яку створили з метою будівництва й подальшої експлуатації промислової наземної сонячної електростанції, з 2019 року є доцентка кафедри менеджменту та публічного адміністрування Харківського національного університету міського господарства імені А.М. Бекетова Милиця Волкова. Раніше «Альтернатив Енерджі Сорсес Солар» володіла фірма «Міжнародна страхова компанія» – заступника голови Харківської ОДА Михайла Добкіна та бізнесмена Василя Хоми.
Третій лот — Овечацький спиртовий завод – продали за 53 млн грн. Спочатку переможцем була компанія «Амеланд», яка збільшила пропозицію під час торгів аж на 100 грн. За інформацією Youcontrol, компанію зареєстрували у липні 2020 року, зі статутним капіталом 450 тис. грн. Засновник та кінцевий бенефіціар – Головко Володимир Зіновійович. Людина з аналогічним ПІБ балотувалася до райради Київської області від «Радикальної партії Олега Ляшка». Ще, за відомостями ЧЕСНО, Головко заснував та керує фірмою охоронних послуг «Альянс Безпека».
Однак зараз на сайті ProZorro. Продажі рішення про перемогу «Амеланд» скасовано, а переможцем аукціону є найближчий конкурент компанії на торгах – приватна фірма «Укрхімресурс», яка заснована в 2003 році. Кінцевий бенефіціар – Позднякова Ярослава. Два тижні тому, за кілька днів до передачі у власність, обладнання заводу намагалися вивезти на металобрухт. У відповідь на це «Укрхімресурс» заблокував виїзні ворота і найняв охоронну фірму.
Наступний завод – Лопатинський – продали за 50 млн грн, що на 165% більше за стартову ціну. Покупцем стала компанія «Офіс інвестицій», яка зареєстрована 16 грудня 2019 року. Засновник та директор – Віталій Толок. Ще він вказаний власником компаній «Озон інвестмент», «Завод-Інвест». Ще людина з аналогічним ПІБ – директор фірм «Надрапростор» і «Юнол Ойл».
В останніх двох до Толока директором була Марія Мартиненко, котра пов'язана з «Іст Юроуп Петролеум» (раніше – «Голден Деррік»). Її контролером називали бізнесмена Павла Фукса. За часів президентства Віктора Януковича ця компанія була близька до колишнього міністра Едуарда Ставицького.
П'ятий – Бершадський спиртзавод – продали єдиному претенденту – одеській компанії «Аква Солар Інвест» за стартову ціну 19,8 млн грн.
Компанія була зареєстрована 11 грудня 2019 року зі статутним капіталом 10 тис. грн. Її кінцевий бенефіціар – Фелікс Луцький, який раніше займався нежитловим будівництвом та продажем будматеріалів. Ще з 2007 року він є засновником та директором підприємства «БАФ», яке займається неспеціалізованою оптовою торгівлею продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Наступний спиртзавод – Суходольський – продали за 60,3 млн грн компанії «Фінанс-сервіс плюс», яку нещодавно перейменували у Спиртовий завод «Суходоли». Компанія зареєстрована у 2017 році. Основний вид діяльності з недавнього часу – дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв. Ще компанія займається виробництвом хліба та хлібобулочних, борошняних та кондитерських виробів, а також мила, засобів для чищення, миючих та полірування.
Раніше компанія займалася діяльністю у галузі бухгалтерського обліку та аудиту й консультацією з питань оподаткування.
Кінцевий бенефіціар компанії – жителька Києва Остеренюк Оксана Сергіївна.
Сьомий спиртзавод – Марилівський (Тернопільська область) – купив за 120 млн грн іноземний інвестор – молдавсько-румунська компанія Zernoff. Вона була заснована 2001 року та позиціонує себе як один із найбільших виробників спирту та алкогольних напоїв у Східній Європі. Засновником є румунська компанія Viteza Optim, а кінцевими бенефіціарами – Георгій Козовякін та Денис Чібізов. За інформацією на сайті компанії, після модернізації заводу у 2015 році, Zernoff досягла виробничої потужності у розмірі 3 млн л спирту, 2, 4 тис. тонн DDGS і 450 тонн CO2 щомісяця. За відомостями ЗМІ, нещодавно компанія опинилася в центрі скандалу через підробку бренді.
Ще один завод у Тернопільській області – Козловський – продали за 59 млн грн київській компанії Бізнес-Ініціативи.
Бенефіціарним власником зазначена дружина нардепа від групи «За Майбутнє» Ігоря Палиці – Оксана Палиця. Ігор Палиця є давнім партнером олігарха Ігоря Коломойського.
У жовтні 2020 року аналітики «Центру протидії корупції» виявили, що Оксана Палиця у передмісті Женеви – Шен-Бужері – володіє апартаментами на розкішній віллі, яку оточує площа з ландшафтним дизайном, басейном та тенісним кортом. Ігор Палиця стверджує, що він розлучений зі своєю дружиною з 2002 року, однак є серйозні підстави вважати, що розлучення є фіктивним та було зроблено з метою уникнення декларування всіх активів Оксани Палиці.
Лужанський спиртзавод у Чернівецькій області за 21 млн грн продали компанії «Агро Бізнес Віп». Кінцевим бенефіціаром вказана депутатка Гайсинської райради від «Слуги народу» Ірина Марчук та компанія Quality M&D, яка зареєстрована у США. «Агро Бізнес Віп» спеціалізується на неспеціалізованій оптовій торгівлі.
Ще один завод у Тернопільській області продали за 55 млн грн. Хоростківський спиртзавод придбала будівельна компанія «Вест Вей», яка зареєстрована у Львові.Під час торгів компанія запропонувала всього на 1 грн більше, ніж конкурент – компанія «Транс-Н».
«Вест Вей» була зареєстрована у вересні 2016 року, основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Власник фірми – бізнесмен Володимир Каїнський зі Львівської області. У 2012 році він шукав роботу економіста-аналітика з бажаною зарплатою у 4 тис. грн. Згідно з резюме, раніше він працював у компанії «Галичина», на меблевому комбінаті та меблевій фабриці.
За Залозецький спиртзавод у Тернопільській області конкурували шість компаній. Його продали за 80 млн грн київській компанії «Глермонд Трейд», яка заплатила на 10 тис. грн більше, ніж її найближчий конкурент на торгах. Кінцевий бенефіціар – Наталія Шлапак, яка працювала керівником апарату суддів у Коростишівському районному суді Житомирської області. До неї бенефіціаром був Олександр Сахнюк, який працював у державній виконавчій службі Знам'янського району Кіровоградської області.

Фото: ФДМУ
Довжоцький спиртзавод у Хмельницькій області за 61 млн грн купила компанія «Сучасна Комерційна Нерухомiсть». Вона була зареєстрована у лютому 2020 року, а її кінцевим бенефіціаром значиться Дмитро Березовенко. Раніше компанія називалася «Залізобуд Груп» із бенефіціаром Хецуріані Вергілією.
Тринадцятий спиртзавод за 84 млн грн продали компанії з Донецької області – «Укркерамресурс». Вона виграла Мартиновський спиртзавод у Вінницькій області у свого основного конкурента – компанії «Сучасна Комерційна Нерухомість» – з різницею у 677 грн.
«Укркерамресурс» раніше була зареєстрована в Донецьку, але змінила адресу на Константинівку Донецької області. Компанія належить через товариство «Керамресурс» Вардухі та Магаку Магакянам, які зараз мешкають у Києві на Печерську.
Воютицький спиртзавод за 48 млн грн продали компанії «Сучасна Комерційна Нерухомість», яка вже купила Довжоцький спиртзавод. Компанія всього на 100 грн обійшла найближчого конкурента на торгоах – товариство «ХІМТАЙМ». Останнє зареєстрували у лютому 2019 року.
П'ятнадцятий спиртзавод – Вишняківський (Вишняки, Полтавська область) продали за рекордні 234 млн грн. За нього на торгах змагалися відразу 8 компаній. Переможець – «РесурсПромЗахід» випередив свого найближчого конкурента на 13 грн. «РесурсПромЗахід» видобуває корисні копалини. Зареєстровано підприємство було всього 4 місяці тому Сергієм Поліщуком із Кагарлика.
Шістнадцятий спиртзавод – (теж Вишняківський, але вже з Кременчука) – купила відома компанія «Сучасна Комерційна Нерухомість» за 23,1 млн грн. Компанія вже витратила на спиртзаводи 132,1 млн грн.
Приватизація «Укрспирту»: як зміняться ціни на продукцію
За словами заступника глави Фонду держмайна (ФДМУ) Тараса Єлейка, Україна була однією з двох країн в Європі, де існувала монополія на виробництво спирту. Другою була і залишилася Білорусь.
За продаж 16 спиртзаводів отримали понад 1 млрд грн. ФДМУ очікує близько 2-2,5 млрд грн за продаж 42 заводів. Від продажу активів концерну «Укрспирт» теж очікуються цифри у мільярди грн.
«Монополія мала не найкращій вплив на спиртову галузь, тому що з 80 місць, де вироблявся спирт, регулярно працювало не більше 20, у той час як усі інші простоювали. А це – податки, інвестиції та робочі місця. Робочі місця у не найбільш розвинених містах, де спиртзавод є основним місцем роботи. І коли він зупинявся – це ставало великою проблемою для таких містечок, це підвищувало витрати держави й давало не найкращі показники спиртової галузі в цілому. Це дійсно буде поштовхом для розвитку багатьох сіл, де ці заводи стояли і не працювали. Це – створення багатьох робочих місць, ще, завдяки децентралізації – це наповнення бюджетів громад», – повідомив він.

Фото: ФДМУ
Водночас в Україні не було експорту спирту у великих обсягах. Через монополію розвивати цей ринок було важко: спиртзаводи, що працюють, повинні були нести витрати не тільки за себе, а й за інші компанії, які входять до концерну.
Запуск спиртзаводів без сумніву вплине на ціни. Ймовірно, ціни на продукцію можуть зменшитися за рахунок конкуренції. Монополія вкладала у собівартість продукції утримання спиртзаводів, які простоювали. Ця висока собівартість була величезною проблемою для експорту.

Фото: ФДМУ
Нагадаємо, що з 1 липня 2020 року держава втратила монополію на виробництво спирту. Але до 1 липня 2021 року виробництво спирту відбуватиметься тільки на державних заводах. Далі вже можна буде вводити у експлуатацію нові потужності та будувати нові підприємства з виробництва спирту.