Оператори мобільного зв’язку підписали меморандум з Кабміном, який передбачає обмін радіочастотами. Це прискорить покриття усієї країни швидкісним мобільним інтернетом. Якщо, звісно, будуть виконані умови лідера ринку – «Київстару».
Документ був підписаний сьогодні, 29 жовтня, на Маріупольському інвестиційному форумі з Vodafone, «Київстаром», lifecell та «Інтертелекомом». У ньому йдеться про обмін частотами у діапазоні 900 МГц – так званий «рефармінг».
Частоти 900 МГц потребують меншої кількості базових станцій, і тому дозволяють дешевше покривати великі відстані. Перерозподіл дозволить покривати швидкісним інтернетом великі площі та забезпечити 4G для понад 90% території країни.

Історично склалося, що різні компанії мали невеликі смуги частот, розкидані по всьому діапазону 900 МГц. І це не дозволяло їх ефективно використовувати. Проблему можна вирішити через обмін. Але досі не вдавалося про це домовитися.
Як повідомили у пресслужбі Міністерства цифрової трансформації, віддати частку діапазону 900 МГц доведеться двом операторам — «Київстару», якому згідно з ліцензіями належить близько 60%, та «Інтертелекому». Останній розвиває технологію CDMA й отримає натомість частоти у діапазоні 800 МГц.
У пресслужбі «Київстару» заявили, що не отримують за частоти фінансової компенсації. Експерт телекомринку Роман Хіміч каже, що вони коштували компанії біля $230 млн.
Тому оператор виставив певні умови. Компанія хоче, щоб регулятор встановив порядок виявлення радіоперешкод для різних технологій та встановив покарання для тих, хто їх створює. Також компанія вимагає припинити використання технології CDMA band 5 в Україні і встановити поняття «коефіцієнту» придатності радіочастотного ресурсу, що дозволить оцінювати реальне навантаження на мережу.
В Vodafone і lifecell ідею рефармінгу підтримують. «Це може принести країні додатково – як прямий та опосередкований ефект — 180 млрд грн щорічно. А через 5 років це ще плюс 100 млрд грн на рік", – говорить директор з корпоративного управлiння та контролю Vodafone Ольга Дейнега.
Експерти вважають, що підписання цього документа – це реальний шанс подолати давню проблему.
«Вимоги, як на мене, абсолютно адекватні і спрямовані на покращення якості. Їх можна виконати, якщо на це буде воля регулятора. Особливих витрат це не потребуватиме, але можуть бути складнощі у процесі обговорення деталей обміну з іншими операторами», – пояснює керуючий партнер інвесткомпанії Standart NV Карен Чифталарян.
Втім, на його думку, можуть виникнути проблеми із звільненням частот, які зараз використовуються для технології CDMA.
Меморандум не несе юридичних наслідків. У ньому написано, що сторони можуть у будь-який час припинити його дію, якщо повідомляють інших підписантів письмово.