SICH-Tourniquet – безумовний український лідер у виробництві турнікетів. Компанія багато безоплатно допомагає Силам оборони України. Про тримання балансу між допомогою і бізнесом, про те, як створювали власну модель турнікета та чому такий інструмент має бути в кожній аптечці – розповів засновник компанії SICH Олександр Гадомський.
Поштовхом для виробництва турнікетів стала анексія Криму
SICH – відома компанія, але все ж таки, нагадайте, з чого все почалося.
Історія почалася у 2014 році, коли росія розв'язала проти нас війну, анексувавши Крим. Ми були волонтерами. Коли поїхали на Схід, побачили необхідність в такому кровоспинному інструменті. Тоді використовувалися гумові джгути Есмарха, які дуже важко зупиняли кров. Ми з друзями та військовими поставили собі завдання розробити більш ефективний, доступний і головне простий інструмент для зупинки кровотечі. Я зібрав команду, і ми почали працювати.
На той час існували закордонні аналоги, але їх було важко доставити в Україну – всі ланцюги логістики були зруйновані або зовсім не напрацьовані. До того ж ми хотіли створити турнікет з урахуванням наших кліматичних умов і використовувати ресурси незалежно від закордонних поставок.
Маленька компанія розпочала свій шлях у підвальному приміщенні, маючи лише три швацькі машинки старого зразка. Все дуже швидко змінювалося. На початку, в експериментальних зразках, була дерев’яна паличка-вороток, потім ебонітова. Шукали оптимальну сировину для деталей. Через день ми розуміємо, що це не працює, потрібна більш міцна фактура під наші кліматичні умови. Зупинилися на паличці з дюралюмінію.

Засновник компанії SICH Олександр Гадомський. Джерело: SICH
Так само з липучкою. В закордонних аналогах вона називається face-to-face, тобто сама за себе зачіпляється. Але коли в таку липучку потрапляє бруд, сніг, багнюка, вона ненадійно спрацьовує.
У джгутах SICH – наша особиста розробка. Створена за зовсім іншим запатентованим принципом і на практиці відмінно працює в будь-яких умовах, надійно утримуючи утворений тиск навколо кінцівки. Наша липучка також має оригінальний дизайн, що стало й унікальною відмінністю турнікета SICH та захистом від підробок.
Але щоб робити таку липучку кілометрами, довелося створювати окрему автоматизовану машину, яка отримала назву «Рояль». Над цим конструкторським проєктом команда фахівців працювала близько 5 років. До цього моменту – була виключно ручна, важка праця.
Поступово додавалися й інші прилади. Нині величезна частка роботи підприємства автоматизована. Ручна робота і людський фактор зведені до мінімуму. Кожен стібок, кожен міліметр нашого продукту відповідає параметрам, заданим в спеціально розроблені машини.
Ви можете повністю закрити існуючий в Україні попит на турнікети?
Так, без перебільшення, і за бажанням в доволі невеликі строки. Ми вже понад рік виконуємо 100% запитів, що надходять. Бувають моменти, коли не можемо надати товар одразу і треба почекати один-два дні. Але це лише тому, що паралельно закриваємо величезне оборонне замовлення, де є чіткі строки постачання.
SICH довелося розв'язувати проблему з націнками
Хто ваш основний замовник?
Наразі всі наші потужності зосереджені на забезпеченні Збройних Сил України та цивільного населення України. З моменту повномасштабного вторгнення ми повністю призупинили експорт в інші країни. Були випадки, коли навіть повертали вже відвантажений під реалізацію товар з-за кордону.
Маємо добре розвинуту роздрібну мережу. Працюємо через свій офіційний інтернет-магазин та деякі дилерські мережі, що завоювали порядну репутацію на ринку. Звичайно, є і ті, хто тільки входить на ринок. Запитів і охочих співпрацювати – чимало. Є такі, що ставлять велику націнку або перепродають безкоштовно отримані від нас турнікети за заниженою ціною. Люди шукають джгути SICH, і буває потрапляють на таких недобросовісних. Тому ми вирішили докласти максимум зусиль для направлення клієнтів у свій власний інтернет-магазин і працювати лише з перевіреними дистриб'юторами. А також перестаємо підтримувати волонтерські, благодійні організації чи військові підрозділи, через яких, як ми виявили, наш товар потрапляє на перепродаж.
Також ми працюємо за німецькою програмою допомоги Україні. Наші джгути присутні в аптечках, які оплачує уряд Німеччини. Потім ці аптечки як благодійна допомога напряму передаються у Збройні Сили України. Це також економить бюджет України та посилює економіку держави. Німці нас довго перевіряли і визнали якість SICH-турнікетів.
Що у вас з конкурентами? Чи є ті, хто намагається підробити ваші турнікети?
Підробок було багато на початку 2022 року. Зʼявилося чимало таких, хто вирішив, що у виробництві турнікетів немає нічого складного: паличка-вороток та стропа. Але насправді це дуже складний продукт, і кожен джгут як ювелірний виріб. Усі деталі та їхні розміри дуже ретельно підібрані, прораховані та поєднані. Джгути SICH пройшли тестування в польових умовах. І сьогодні кожен наш турнікет має обовʼязкову фінальну перевірку. Кожен комплект під чітким контролем. Кожна десятитисячна партія має унікальні позначки, за якими ми контролюємо життя та шлях наших продуктів. Цей турнікет ми створювали разом з медиками, інженерами, військовими та волонтерами.
Якщо говорити про конкурентів в Україні, у 2014 році ми створили перший український турнікет, і він залишається першим та єдиним унікальним. Все інше – то репліки та сумнівні копії на запатентовані популярні закордонні вироби. До 2015-го ми ще робили оновлення своєї конструкції, вдосконалювали її. З 2016 року в джгут SICH ніяких конструктивних та суттєвих змін вже не вносилось, окрім покращення якості плетіння стрічки, нових, більш міцних і еластичних ниток, заміни марок сталі тощо. Конструктивно він досконалий, універсальний, єдиний джгут вороткового типу, який може використовуватись на кінцівках практично будь-якого діаметра. Але впродовж активної фази війни ми помітили те, що можна покращити. Нам також це підказали колеги із США. Наразі впроваджуємо ці зміни і сподіваємося випустимо нову, трішки оновлену версію до кінця 2025 року.
Якщо говорити про закордонних конкурентів, є дуже гарні продукти. Проте я не вважаю їх конкурентами, у нас одна мета – рятувати життя. До речі, саме ці «конкуренти» і допомогли нам трішки вдосконалити наш продукт. На жаль, на українському ринку багато турнікетів, що просто скопійовані з закордонних, і тут стоїть питання порушень патентного права.
Якщо бути точним, перші у світі турнікети використовували ще у другій світовій війні, відтоді йде постійне їх вдосконалення.

The Page також вдячний SICH за подарунок іменних турнікетів. Джерело: The Page
SICH співпрацює з багатьма державними підрозділами
Які у вас стосунки з державою?
Ми співпрацюємо з багатьма державними установами. Здається, на початку 2015 року вперше подалися на тендер, оголошений Міністерством оборони. Там все було майже прозоро, і завдяки нижчій ціні цей тендер виграла інша компанія. У них замовили партію в 30 тис. джгутів. На превеликий жаль, тоді не перевіряли якість, і вже за місяць, щойно джгути потрапили на передову, під час практичного використання вони почали масово рватися. Це була хвиля скарг і публікацій. Був дуже серйозний скандал. Його завершення мені невідомо.
SICH-Tourniquet не одразу потрапив у державні закупівлі. Здається, ми почали співпрацювати у кінці 2015 – початку 2016 року.
Наша компанія багато років є постачальником турнікетів SICH у службу швидкої медичної допомоги, у підрозділи ДСНС, поліцію і Нацгвардію. Це локальні замовлення, які робить той чи інший підрозділ або структура. Наші турнікети рятують життя у всіх можливих галузях суспільства.
Де ви берете матеріали для джгутів, це все українське?
95% – це українська сировина, але деякі похідні матеріали веземо з-за кордону. Наприклад, потрібну нам нитку в Україні не виробляють. Ми могли б використовувати ту, яка є на внутрішньому ринку – вона ж теж чорного кольору і потрібного діаметру, але намагаємось дотримуватись максимальної якості. Тому наразі нитку поки тягнемо через пів світу, хоч це і трохи дорожче. А основний матеріал, тобто сировина, – українська, яку використовуємо для виготовлення всіх складових турнікета SICH. Ми не купуємо вороток-паличку, а беремо український метал і на власному виробництві створюємо його самостійно. Так само з пряжкою, трикутником, липучкою, стрічкою тощо. Майже всі елементи турнікетів виготовляємо на нашому власному підприємств, або у наших українських підрядників.
Турнікети потрібні не лише військовим
Постачальники не підводять?
Ми стали якимось еталоном для тих, з ким працюємо. У нас є дуже велика довіра, пошана один до одного. Всі, хто з нами співпрацює, розуміють свою дотичність до інструменту, який рятує життя. Зараз говоримо не тільки про постачальників – це і працівники, і механіки, які допомагають з нашими складними машинами. Всі вони називають себе «січовиками». Я цим пишаюся.
Ви вже розглядали, яким має бути бізнес після перемоги?
Мета – почати розвиватися на світовому ринку, отримувати міжнародні контракти. Нам є куди зростати. Поки турнікети SICH потрібні Україні, ми будемо закривати попит тут. Але також готові розширювати діяльність на інших ринках.
До повномасштабного вторгнення турнікети SICH були представлені в 10 країнах. У 2022 році нас запросили на одну з найбільших виставок-конференцій у світі, яка проходила у США. Це підтверджує, що нам не страшні виклики. Нас визнають. І ми б хотіли масштабуватися.
Зараз говоримо про військові потреби, але такі кровоспинні джгути мають бути і в кожній цивільній аптечці. Бувають виробничі, побутові критичні ситуації, автотрощі. Тому існує домедична допомога, і навичками використання турнікетів має володіти кожен.

У SICH ніколи не було інвесторів
Були чи є у вас інвестори?
У нас немає і ніколи не було інвесторів. Все починалося з малого, створювалося власними силами. Тут не можна сказати, скільки коштів мені потрібно, щоб побудувати бізнес. Якщо ти цим живеш, ти не відчуваєш якихось складнощів. Той же «Рояль», аналогів якому у світі немає, – його неможливо придбати, на ринку такої машини просто не існує.
Мова не про фінанси, складніше було емоційно. Коли перше полотно липучки вийшло з-під «Роялю», воно було трохи криве, але воно вийшло! Ми раділи цьому, як малі діти. І так кожна деталь, крок за кроком. Спочатку це одна машина, потім друга, поступово нарощувалися потужності. А потім озираєшся на весь цей шлях в 10 років і сам собі дивуєшся.
На початку повномасштабного вторгнення люди залишилися на виробництві
Скільки ночей ви провели тут, на підлозі виробництва?
Ми прожили тут 50 діб після початку повномасштабки. Я дякую тим людям, які залишилися поруч зі мною. Було важко, зокрема і з харчуванням, адже все закрилось. У Києві був певний хаос. Та ми з однодумцями, дуже їм за це дякую, один одного підтримували. Прийняли рішення залишитися на виробництві та продовжувати роботу. Це було стратегічно важливо для людей, для Києва, для держави. Хтось з працівників мав можливість поїхати додому, хтось ні. Комендантський час, блокпости, ДРГ, обіцянки взяти Київ за 3 дні… Багато всього було.
Попри це, ми як одна сім’я трималися один одного. У багатьох працівників були діти, родини, які виїхали за межі Києва, але власне вони залишалися тут, поруч, на підприємстві. І це було початком переродження. Ми переосмислили те, що у нас було, і те, хто ми є. Тепер у нас є пам'ять, сила і досвід, розуміння, що ми зараз можемо зробити, щоб це все в рази збільшити та покращити.

Працівники SICH залишилися на виробництві на початку повномасштабного вторгнення. Джерело: SICH
Жоден світовий виробник турнікетів не дасть такої кількості продукції за такий стислий термін і в таких умовах, яку дали ми. І головне якісну кількість. Часто так буває, що при нарощуванні виробництва втрачається якість. Ми її не втратили. І це є і буде головним нашим принципом.
Ви рахували, скільки життів врятували ваші турнікети?
В нас немає доступу до будь-якої статистики і я не знаю, чи існує вона взагалі. Але точно можу сказати, що рахунок йде на тисячі врятованих життів.
Ми маємо відділ продажів, комунікаційників, маркетингову службу. До всіх них постійно надходять відгуки, особисті історії та подяки. Кожне таке повідомлення з вдячністю ми проносимо через себе зі слізьми. І це правда. Іноді наші фахівчині не можуть заспокоїтися від почутих історій, які розповідають колегам, пропускаючи через себе. Люди вдячні, що ми врятували їхні життя, життя їхніх дітей та чоловіків. І таких повідомлень тисячі. Я теж все це особисто читаю вже впродовж багатьох років, щоб ніколи не втрачати відчуття – чому і заради чого це почав та створив SICH-турнікет.