Facebook Pixel

Гори врожаю, що гниє. Чому українські фермери викидають тонни овочів на звалища

Низькі ціни та закриті на карантин ринки змусили фермерів тоннами викидати свій урожай, який тепер просто гниє просто неба. А деяких це доводить до суїциду. Але в профільному міністерстві проблеми не бачать. Та й загалом розраховувати на підтримку держави малим аграріям особливо не доводиться – чинні програми підходять далеко не всім, а деякі взагалі не працюють.

Днями в селищі Гостомель під Києвом місцевий фермер позбувся великої кількості моркви – він вивантажив непотрібний урожай просто в полі. Місцеві жителі, які збирали моркву на корм тваринам, розповіли, що бізнесмен збанкрутував, бо не зміг продати товар.

І цей випадок далеко не перший – фермери (переважно з південних регіонів України) викидають у великих кількостях цибулю, редис, капусту та інші овочі. А наприкінці квітня у Херсонській області аграрії заблокували міжнародну трасу через закриття найбільшого гуртового ринку регіону.

kherson-marketplace-01.jpg
kherson-marketplace-02.jpg
Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео

kherson-marketplace-01.jpg Thumb kherson-marketplace-02.jpg Thumb Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео Thumb Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео Thumb Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео Thumb Фермери під Києвом викидають гори моркви в полі. Скріншот з відео Thumb

Для фермерів ринків немає

За даними Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), більшість малих і середніх фермерів – близько 70-80% — продають свій урожай на продовольчих ринках. Тобто після їхнього закриття на карантин через пандемію коронавірусу підприємці втратили щонайменше основний або ж взагалі єдиний канал збуту.

Зберігати великі обсяги непроданого врожаю у фермерів або немає можливості, або це занадто дорого.

«Вартість сортування та пакування була б більшою, ніж просто викинути врожай. Схожа ситуація була з капустою – ціна впала, і фермери навіть не стали збирати її з полів. Це було б дорожче», — розповів The Page фермер із села Семиполки Київської області Микола Гордійчук.

Тернистий шлях до торгових мереж

Потрапити до великих торговельних мереж, як-от «Метро», «Ашан», «Сільпо» або «АТБ», фермерам дуже непросто. Найчастіше вони не проходять ані за обсягами, ані за стандартами, пояснив президент Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Алекс Ліссітса. Умови у «мережевиків» досить жорсткі: розмір плодів, очищення врожаю від ґрунту тощо.

Крім того, великим мережам супермаркетів потрібні постійні постачальники (щонайменше на сезон), і вони не готові купувати дрібні партії, додає Олексій Трегубов, директор фермерського господарства «Агро Стариця». Деяких фермерів зупиняє ще й те, що у мереж є відстрочення платежів за поставлений товар – щонайменше місяць.

Перекупники, які раніше були проміжною ланкою між дрібними виробниками і супермаркетами, поки теж не поспішають закуповувати врожай – вони й самі не впевнені, що зможуть його потім вигідно продати.

«Якби хотів — продав»

У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства проблеми не бачать, а статистики, яка б могла оцінити масштаби ситуації, не ведуть.

Quote«У нас немає причини це коментувати. Ринки відкриті. Зараз є всі можливості реалізувати свою продукцію», — заявили The Page у пресслужбі міністерства.

Цю позицію поділяє і засновниця компанії «Копиця Сіна» Марія Копиця. На її думку, якби фермер дуже хотів продати свою продукцію, він би це зробив. Наприклад, використовував би онлайн або шукав інші неформальні способи: розкладки біля доріг та інше.

«Усім важко, але всі працюють. Є можливість заробляти, але не так багато, як раніше. Скорочення виручки за фермерськими продуктами склало близько 40%. Впали продажі м'яса, яке люди звикли вибирати на ринку. Але зросла молочка – вона в онлайні добре йде», — пояснила фермер.

Допомога фермерам від держави

Більшість опитаних The Page фермерів вкрай незадоволені держпідтримкою і не особливо на неї розраховують. Досі жодна програма повною мірою не запрацювала, а обіцяний Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві навіть не створено.

Ті ж програми, які є, працюють не так, як потрібно, запевняють фермери. Так, допомогу у форс-мажорних ситуаціях (наприклад, якщо врожай загинув від граду) отримують не фермери, а великі агрохолдинги, говорить Копиця. За своєю структурою холдинги поділені на багато дрібних підприємств, які й подаються на отримання фінпідтримки.

Іншим прикладом фермерка називає програму часткового відшкодування придбання сільгосптехніки. За її словами, це одночасно і допомагає, і карає. Технікою, купленою за програмою, потрібно користуватися 5-6 років. Але багатьом аграріям це невигідно – техніка потрібна різна, і її майже неможливо використовувати так довго. У разі порушення цих умов аграрію доведеться виплатити всю суму самостійно.

Ще одним прикладом програми, що практично не працює, є розпіарені кредити під 5-7-9%, додає Трегубов. Коли підприємець сам звернувся до банку за позикою на будівництво теплиць, у нього вимагали в заставу квартиру або машину. Плюс до цього потрібно одразу самостійно сплатити 20% суми, а застава має за вартістю перевищувати кредит на 30-40%.

«Наприклад, я хочу побудувати три теплиці за мільйон. Отримую кредит на 800 тис. гривень, а застава має бути на 1,1 млн», — нарікає Трегубов.

Підтримка держави начебто і є, але ніхто нічого не розуміє, додає генеральний директор і засновник компанії BigBlue organic blueberry farm Олег Науменко:

Quote«Минулого року ми не отримали підтримки. Причина – нові люди на місцях дали рекомендації, як скласти документи. А комісія сказала, що документи заповнено неправильно. Подали в суд на Мінагро. Пізніше з нами зв'язалися з міністерства і попросили відкликати позов – мовляв, через тиждень знайдуть спосіб виплатити гроші. Але я їм відповів, що не відкличу, поки не побачу грошей. Минуло два місяці – грошей немає».
Подякувати 🎉