В Україні стався один із найгучніших скандалів, пов'язаних з управлінням державними підприємствами. Троє осіб намагалися дати главі Фонду держмайна Дмитру Сенниченку $5 млн хабара. За заявою останнього їх було затримано детективами Національного антикорупційного бюро. За «Одеський припортовий завод» (ОПЗ) в очікуванні запланованої на кінець року приватизації зараз «б'ються» кілька груп впливу. Цей інцидент може стати лише першою справою подібного масштабу, відзначають експерти.
Пропозицію про хабар Сенничеко отримав від свого знайомого в листопаді 2019 року. Слідство встановило, що приятель голови ФДМ був у змові ще з двома особами – зокрема з топ-мендежером «Всеукраїнської Енерго Компанії», якого, власне, і планували призначити головою ОПЗ. Чинного на той момент в.о. голови заводу Миколу Щурікова, навпаки, мали були звільнити. У «подяку» за це Сенниченко отримував би $5 млн щорічно.
Після призначення нового керівника ОПЗ мав би працювати з обумовленим колом компаній. Зокрема, новий керівник повинен був продовжити на перше півріччя 2020 року давальницький договір з компанією «ВЕК» на переробку карбаміду й аміаку на загальну суму 7 млрд грн. З цієї суми сам ОПЗ за свої послуги отримав би 1 млрд грн. Договір було підписано ще в 2017 році.

У середині січня завод повинен був оголосити відкритий конкурс з вибору постачальника газу. В офіційних повідомленнях ФДМ зазначалося, що «нова наглядова рада разом з менеджментом ОПЗ провела переговори з постачальником газу, в ході яких сторони досягли значно кращих умов для заводу за поточним контрактом».
Цікаво, що буквально тиждень тому, 24 січня, Кабмін погодив призначення Миколи Синиці виконувачем обов'язків голови правління ОПЗ. На початок червня 2019 року він був тимчасово безробітним. А ще раніше очолював «Українське державне аерогеодезичне підприємство». Синиця також значиться власником торгової марки ресторанів громадського харчування «Два Гуся».
За даними , до цих подій, ще наприкінці листопада, Дмитро Сенниченко без особливої публічності змінив двох членів наглядової ради ОПЗ. Зокрема, було звільнено Євгена Босенка та Тетяну Кузуб. Замість них призначено Владислава Войтенка та Ігоря Рубана — обидва є позаштатними радниками глави ФДМ. Пізніше в грудні було призначено нового голову наглядової ради — чинного заступника керівника ФДМ Сергія Ігнатовського.
Свого часу Рубан та Войтенко в середині нульових разом працювали в «Українсько-казахській нафтотранспортній компанії «Транс-Юг». Нею тоді керував Ігор Філіпенко, колишній партнер бізнесмена Андрія Адамовського. У 2010-2017 роках Войтенко працював у компанії «Вог-Рітейл», де донедавна був директором із закупівель та оптових продажів. А Рубан у 2013-2014 роках був директором нафтогазового департаменту Міненерго, а також впродовж тривалого часу був радником гендиректора «Укртранснафти». Обох директор «Консалтингової групи А95» Сергій Куюн називає професіоналами своєї справи: Войтенко спеціалізується на комерції, а Рубан – стратег.
«Одеський припортовий завод» впродовж багатьох років входив до кола інтересів газового олігарха Дмитра Фірташа. Його структури постачали заводу газ, необхідний для виробництва хімічних добрив. На сьогодні ОПЗ заборгував Ostchem Holding понад $250 млн. Борг підтверджено рішенням Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма.
Експерти вважають, що, почавши боротьбу з корупцією на ОПЗ, уряд намагається повернути довіру напередодні приватизації. Водночас завод залишається привабливим для інвестора.
«Сьогодні впали ціни на газ, що дозволяє підприємству працювати з прибутком», — говорить керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій.
Одним із головних претендентів на придбання ОПЗ він вважає азербайджанську SOCAR. Напередодні її представники у супроводі голови Офісу президента саме побували на заводі.
«Азербайджану завод цікавий тим, що може зробити з його сировини (дещо дешевого газу – ред.) готову продукцію та експортувати її. Наприклад, ОПЗ допоможе відкрити для SOCAR ринок країн ЄС, з якими Україна має зону вільної торгівлі».

Олександр Паращій
керівник аналітичного департаменту Concorde Capital
Голова інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак наголошує, що ОПЗ є важливим елементом аміачної інфраструктури, і тому підприємство цікавить багатьох гравців.
«Через ОПЗ проходить труба аміакопроводу з Росії. Навіть якщо під час приватизації її виведуть з власності заводу, то підприємство все одно буде впливати на перевалку».

Тарас Козак
президент інвестгрупи «Універ»