Минулої середи голова правління цієї компанії Олег Самчук пережив неприємний день. Як стало відомо , його допитав слідчий Національного антикорупційного бюро Юрій Ліпін щодо кримінальної справи, яка порушена Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП). Розслідування може закінчитись звільненням Самчука, а на його місце претендує колишній керівник компанії Світлана Кузьмінська.
Справа стосується мирової угоди з черкаським «Азотом» Дмитра Фірташа і «Черкасиобленерго» на суму 1,9 млрд грн.
«Мене підводили до того, щоб я визнав, що уклав невигідну для держави мирову угоду», — розповів Самчук.

«За версією слідчого, я розраховував на те, що з 1 липня, після запуску ринку електроенергії, ДП «Енергоринок» перестане існувати, і борги стягувати буде ні з кого. Але це ж неправда, адже «Енергоринок» існуватиме й далі, тільки його функції обмежаться збором боргів, які накопичилися раніше», — говорить Самчук.
У мировій угоді він не бачить нічого незвичайного, так само вчинили й інші обленерго. Але з цим не згодні в САП.
Протистояння в «Черкасиобленерго» — типовий приклад боротьби за фінансові потоки, які витягують з державної скарбниці сотні мільйонів доларів на рік.
Як пропали мільйони
Самчук очолив «Черкасиобленерго» у квітні 2017 го. І тоді він з’ясував, що Черкаський «Азот» Дмитра Фірташа заборгував підприємству за поставлену електроенергію 1,9 млрд грн.
Попереднє керівництво передало право вимоги цього боргу компанії «Енергомережі» Дмитра Крючкова (НАБУ зараз звинувачує його в виведенні грошей з шести державних обленерго). Як наслідок, мільйони доларів зникли, а сам Крючков від’їхав до Німеччини.

Голова правління «Черкасиобленерго» Олег Самчук (ліворуч). Фото: «Черкасиобленерго»
«Азот» також перерахував певну суму «Енергомережам», і цих грошей теж немає.
Домогтися, щоб компанія Фірташа розраховувалася з обленерго без посередника, Самчуку вдалося тільки після того, як він обмежив поставки електроенергії «Азоту».
Обленерго подало в суд на неплатника і домоглося підтвердження заборгованості. Але сплатити її відразу «Азот» не погоджувався. Він просив реструктуризації. Без виплати суми боргу «Черкасиобленерго» не могло починати погашати заборгованість із заробітної плати і вести нормальну операційну діяльність.
Тому, за погодженням державною компанією «УКРЕСКО», була затверджена схема погашення заборгованості, але минулого року її не затвердив суд. Проти неї, за словами Самчука, виступав заступник голови Фонду держмайна Володимир Державін, якого він пов’язує з народним депутатом Ігорем Кононенком, бізнес-партнером екс-президента Петра Порошенка.
Через рік «Черкасиобленерго» подало новий проект угоди про реструктуризацію, цього разу суд його затвердив. «Азот» отримав можливість виплатити заборгованість протягом 10 років.
Самчук вважає, що в подібній угоді немає нічого незвичайного, адже аналогічні договори про реструктуризацію укладені з «Миколаївобленерго», «Запоріжжяобленерго», «Чернівціобленерго», «Одесаобленерго».
Третя сила
У цій історії є ще один потужний гравець — екс-глава «Черкасиобленерго» Світлана Кузьмінська. Зараз вона балотується до Верховної Ради від «Блоку Юлії Тимошенко». Раніше в розслідуванні програми «Схеми» (проект «Радіо Свобода») йшлося про те, що вона активно організовувала виведення коштів з «Черкасиобленерго», а також була цивільною дружиною Дмитра Крючкова. До речі, він також був народним депутатом від БЮТ.
Самчук вважає, що САП провиодить розслідування, щоб Кузьмінська могла замінити його на посаді глави підприємства.

Екс-глави «Черкасиобленерго» Світлана Кузьмінська. Фото: «Українські новини»
Коли ми працювали над цією статтею, до нас звернувся помічник Кузьмінської і запропонував написати матеріал на користь екс-глави за винагороду. Ми, звичайно ж, відмовилися, але наводимо аргументи цієї сторони конфлікту.
У коментарі Кузьмінська розповіла, що Верховний суд визнав її звільнення незаконним, що звільненню сприяв заступник голови Фонду держмайна Володимир Державін, який, за її словами, є людиною Ігоря Кононенка.
Вона каже, що не підписувала договір про передання боргу «Енергомережам», що це зробив якийсь Олексій Беспалов, який і повинен нести відповідальність. «Як відомо, він людина Кононенка і Ко. Він допомагав Самчуку захоплювати «Черкасиобленерго» шляхом затягування мене у кримінальні процеси», — заявила Кузьмінська. Вона також розповіла, що відстоювала інтереси «Черкасиобленерго» і не визнавала ніяких переданих боргів. «Я відсудила всю заборгованість «Азоту» і стягла з них всі штрафні санкції, згідно з договором. Самчук спеціально спотворює правду, щоб виправдати себе і свої вчинки, особливо підписання мирової угоди», — каже Кузьмінська.
Вона зазначила, що, відповідно до цієї угоди, оплата основного боргу припадає на кінець розрахункового періоду — на 2026 — 2027 роки. Крім того, «Азоту» дозволяється не платити до 2025 року штрафні санкції. Будь-який економіст порахує елементарну інфляцію, і все стане зрозумілим», — пояснила Кузьмінська.
За її словами, ще у квітні 2017 року проблема з боргом була вирішена. «Але Самчук своїм непрофесіоналізмом і повним нерозумінням економіки і господарської діяльності обленерго занурив колектив у піврічний майдан», — сказала Кузьмінська.
З точки зору слідства
Заступник голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Володимир Кривенко вважає, що питання відомства до Самчука повністю обгрунтовані. «Йому поки що ніхто не висуває претензій. Наразі тільки зареєстровано провадження і триває розслідування. Все питання в тому, що з 1 липня, згідно з законодавством, у нас змінюється ринок електроенергії, і «Енергоринок», перестає діяти як постачальник. А це означає, що черкаський «Азот» може не погашати перед ним заборгованість і спокійно отримувати електроенергію», — говорить Кривенко.

Заступник голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Володимир Кривенко. ФОТО: УНІАН
Він вважає, що у Олега Самчука є всі важелі впливу на боржника. «Якщо він сьогодні припинить постачання, то я думаю, що власник «Азоту», товариш Фірташ, знайде кілька сотень мільйонів доларів і погасить борг. Якби Самчук, в першу чергу, турбувався про підприємство, він би так і вчинив. А продавати борг на 10 років, та ще у півтора-два раза дешевше, — в цьому я логіки не бачу», — говорить Кривенко.
У САП вважають підозрілим і те, що суди раніше відмовлялися затвердити угоду про реструктуризацію, а зараз прийнято протилежне рішення. «На третій день після першого туру виборів, коли хтось зрозумів, що він не стане президентом, подається нова угода, і за один день вона розглядається у суді. Ви багато таких випадків знаєте в господарському суді, коли за один день розглядають угоду? Є купа запитань», — говорить заступник голови САП.
При цьому Кривенко додає, що усувати Самчука від займаної посади ніхто не збирається. «Але справу потрібно розслідувати і визначитися з картиною», — сказав він.
Чому це важливо:
- Справа «Черкасиобленерго» — типовий приклад того, як за несладною схемою корупціонери заробляють сотні мільйонів доларів.
- Збитки у цій справі поніс черкаський «Азот» Дмитра Фірташа, який заплатив частину грошей «Енергомережам», а потім зобов’язався заплатити ще й «Черкасиобленерго».
- Держава також зазнає втрат. Реструктуризація боргу строком на 10 років означає, що ДП «Енергоринок», врешті-решт, отримає набагато менше через інфляцію.
- Всі сторони конфлікту мають свої аргументи для того, щоб обґрунтувати позицію. Цікаво те, що всі вони використовують як пугало ім’я куратора схеми від влади Ігоря Кононенка. Це урок тим, хто може виконувати подібні функції за нової влади.