Facebook Pixel

B2B Jewelry в Україні. Як виманює гроші нове покоління фінансових пірамід

Автор

Ювелірна компанія B2B Jewelry уже понад півтора роки заохочує українців стати її інвесторами та обіцяє їм захмарні прибутки з прикрас та сертифікатів. Реклама компанії є в кожному обласному центрі і навіть невеличкому містечку, а українці вишиковуються в чергу за можливістю «жити в достатку».

Експерти б'ють на сполох, адже компанія має певні ознаки фінансової піраміди. Регулятори ж пояснюють свою бездіяльність відсутністю повноважень. The Page з'ясувало, що ховається за легким заробітком і якими є ознаки у фінансових пірамід.

Ювелірна лихоманка в Україні

На початку березня в Києві відкрився третій магазин ювелірних прикрас B2B Jewelry, а їхня загальна кількість в Україні сягає цифри 100. Але всі ці магазини зачинені, а отоварити сертифікат можна лише онлайн.

Розвиває цей бізнес-проєкт власник ювелірного заводу «Шарм» Микола Гонта, який разом з дружиною Оленою є фігурантами кількох розслідувань.

Зокрема, 2013 року подружжя разом з експомічником губернатора Вінниччини Геннадієм Мазуром підозрювали у збуті контрабанди. Як свідчать дані слідства, 2007-2011 років через завод бізнесмена з райцентру Ладижин пройшло близько 600 тис. ювелірних виробів невідомого походження, а через рахунок його дружини — близько $5 млн. Утім, справу проти одного з фігурантів закрили через строк давності.

2019 року Держфінмоніторинг виявив, що гроші вкладників B2B Jewelry, зокрема й від покупки сертифікатів, зараховувалися на рахунок благодійного фонду «Зимородок» Олени Гонти.

Усі гроші надходили як благодійні внески, а потім розподілялися між рядом компаній та ФОПів. У грудні за клопотанням Генпрокуратури суд Києва заарештував рахунки фонду, але вже через місяць зняв усі заборони.

Попри сумнівне минуле Гонти та підозрілі операції фонду українці однаково купують прикраси й сертифікати B2B Jewelry.

«Це трохи лякає, але чому не ризикнути? Наприклад, я сьогодні купую на 27 тис. грн. Це небагато — мій товариш уже вклав біля 200 тис. грн», — розповіла The Page біля каси одна з вкладниць B2B Jewelry. Таких, як вона, вже понад 500 тисяч, свідчать дані на офіційній Facebook-сторінці компанії.

А «лихоманить» людей ось чому. Бізнес-модель, яку обрала для себе компанія, є дуже простою: аби піти на ризик, потрібно не менше 1 тис. грн. Погодьтеся, це досить низький поріг входження. За ці гроші магазин пропонує якусь прикрасу або подарунковий сертифікат.

У першому випадку компанія обіцяє від 104% до 182% кешбеку в залежності від суми покупки. Купити прикрасу можна аж на 243 тис. грн. Повну вартість виробу та кешбек обіцяють повернути на банківську карту протягом року 52 платежами. «Повернення повної вартості виробу відбувається за рахунок товарообороту з високою маржинальністю», — пояснюють The Page у магазині.

У випадку з сертифікатами B2B Jewelry пропонує понад 400% річних. Однак ставки змінюються щотижня. Наприклад, наприкінці лютого — на початку березня магазин пропонував максимальну ставку за сертифікатом на срібло в розмірі 8%, але після 8 березня вона знизилася до 7%.

І це ще не все. Компанія пропонує від 8 до 19% реферальних бонусів за покупки, які робить команда. У цій системі 23 ранги — від «Новачка» до «Діаманта», а обсяги сягають від $0 до $1 млрд.

B2B Jewelry – це фінансова піраміда?

Таке запитання The Page поставило фінансовим аналітикам, і більшість з них відповіли ствердно. Директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський називає B2B Jewelry новим поколінням фінансових пірамід, які суттєво відрізняються від тих, на яких «погоріла» суттєва частина українців ще у 90-ті.

«Вони ховаються за продажем товару, а фінансову вигоду приховують під виглядом кешбеку. Хоча насправді це не є продажем товару за правдиву ціну і це, по суті, не є кешбеком».

Гліб Вишлінський

Гліб Вишлінський

Виконавчий директор Центру економічної стратегії

У B2B Jewelry наявні майже всі ознаки фінансової піраміди, розповідає The Page виконавчий директор Незалежної асоціації банків Олена Коробкова. Наприклад, компанія обіцяє нереальну дохідність та використовує мережевий маркетинг для залучення нових учасників.

Quote«Якщо пропонується 780 або 480% річних, або навіть 8% на тиждень – це нереально. Немає такої бізнес-моделі, на якій можна так заробляти», — додає Коробкова.

Як розповідає The Page адвокат компанії з обслуговування іноземних інвестицій Investment Service Ukrainе Сергій Жилич, чеки та сертифікати B2B Jewelry не мають жодної юридичної сили. А це ще одна з ознак фінансової піраміди.

Найбільшу насторогу на ринку викликають сертифікати, які пропонує бізнес-проєкт. Як пояснили The Page в Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, вони мають ознаки цінного паперу. А отже, як зазначили в Нацбанку, підлягають ліцензуванню.

Проте конкретної відповіді щодо боротьби з незаконною діяльністю B2B Jewelry регулятори не надали. У Нацкомісії з фінпослуг пояснили, що компанія не зареєстрована, тому регулятори не можуть її контролювати. А в Нацбанку та Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку всю відповідальність переклали на правоохоронців.

Ще однією з причин бездіяльності є відсутність закону про фінансові піраміди, однак правоохоронні органи наділені функцією виявляти такі діяння, навіть у разі, коли ще немає потерпілих, пояснює Жилич.

«Оскільки це ніяк не зупиняють, можливо, є домовленість. Інший варіант, який пояснює таку бездіяльність, це те, що поки немає потерпілих», — додає він.

В інших країнах залучення грошей фізичних осіб дуже зарегульоване. Як розповідає The Page експерт з фінпослуг Олександр Куліков, від таких компаній вимагають не лише ліцензію, а й наявність певного капіталу. Також до цих компаній частенько навідуються з перевірками.

«Не можна просто створити в Лондоні компанію і сказати: шановні громадяни Великобританії, принесіть нам гроші, а ми вам обіцяємо захмарну прибутковість та колись щось повернемо».

Олександр Куліков

Олександр Куліков

експерт з фінпослуг

Як розпізнати фінансову піраміду

Олена Коробкова
Олена Коробкова
виконавчий директор НАБУ

«Перша ознака фінансової піраміди — неринкові доходи. 400% річних – це неринкові доходи, 780% – також. Тобто це якісь захмарні доходи.

Друга — виплати здійснюються із залучених грошей. Визначити це можна, якщо компанія не зареєстрована і ми не бачимо її обігу. Зауважу, що в такому разі вони здійснюватимуться доти, доки приходитимуть люди. Якщо люди перестануть приходити, тоді все це зупиниться.

Третя — багато реклами. Її показують всюди де тільки можна і при цьому наголошують на тому, як ви добре житимете.

Четверта — квазісертифікати. Тобто видають папірці, за якими йдуть нарахування на ваш картковий рахунок, які нічим не підкріплені, не пройшли ніде реєстрацію. Ще один нюанс: якщо на чеку в сертифікаті стоїть печатка офшорної компанії — це також ознака фінансової піраміди».

Олександр Куліков
Олександр Куліков
експерт з фінпослуг

«Жодних готівкових операцій. Якщо ви кудись інвестуєте, то готівкової форми взагалі не буває. Усі компанії приймають гроші через банківські перекази. Окрім того, у вас має бути договір на руках, ви маєте підтвердити джерело походження коштів. Ніхто у вас так просто гроші не візьме, якщо це не шахрайство. Тому коли говорять: ось вам папірець і цього достатньо — не вірте, бо це, швидше за все, фінансова піраміда.

Зверніть увагу на документи: чи є у компанії ліцензія? Якщо це міжнародна компанія, то потрібно подивитися, чи є ліцензія ЄС або тих країн, де компанія працює.

Населення дуже часто робить таку помилку: інвестуючи 200 тис. грн незрозуміло куди, ми не хочемо витратити 2 тис. грн на юриста чи інвесткомпанію, які проаналізують документи».

«Важливою ознакою, яка часто говорить про те, що це піраміда, а не справжня фінансова послуга, є виплата суттєвих грошей за те, що ти приводиш іншого учасника до цієї схеми».

Гліб Вишлінський

Гліб Вишлінський

Виконавчий директор Центру економічної стратегії

Як повернути гроші з фінансової піраміди

Забрати свої гроші з фінансової піраміди майже нереально. Утім, якщо ви вже на гачку в аферистів — не панікуйте. Краще проаналізуйте, чи є можливість повернути гроші з фінансової піраміди. Наприклад, підрахуйте, коли ви отримаєте всі виплати. А після цього більше не реінвестуйте ці кошти в сумнівну компанію.

Деякі піраміди не передбачають виходу з них. У такому разі потрібно звертатися до правоохоронців і писати заяву про те, що це був обман.

Подякувати 🎉