Прогноз курсу валют: що буде з гривнею, доларом та євро в лютому 2021 року

Курс валют на лютий 2021 року. Фото: Pixabay

Кінець січня 2021 року відзначився зміцненням гривні. Наприклад, за тиждень 18 – 25 січня гривня зміцнилася з 28,25 до 28,15 грн за долар.

Але що чекає на гривню в лютому 2021 року, як позначиться на курсі двотижневий локдаун, що минув, і які чинники впливатимуть на курс валют – у матеріалі The Page.

Прогноз курсу долара на лютий 2021 року

Експерти прогнозують, що на початку лютого 2021 року курс залишиться в коридорі 28,0 – 28,2 грн за долар. А тиск, який спостерігався в останні дні січня через переважання пропозиції валюти, стримуватиметься зменшенням постачання валюти з боку експортерів після відшкодування ПДВ наприкінці місяця.

Як повідомив керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний у коментарі для The Page, попри сприятливий період для національної валюти наприкінці кожного місяця в січні він не спостерігається, адже попит на валюту досить великий. Ціни на метал і сільгосппродукцію залишаються високими, але імпорт і далі поглинає основну частину надходжень валюти в країну. У лютому не варто очікувати ні значного зміцнення, ні ослаблення національної валюти. Найімовірніше, котирування перебуватимуть у вузькому бічному русі до березня.

«Долар у лютому ми очікуємо переважно в діапазоні 27,8 — 28,4, у якому гривня пробуде більшу частину місяця, а в ширшому коридорі котирування можуть опускатися або підвищуватися на короткі проміжки часу в районі 27,6 — 28,6 грн за один американський долар».

Водночас, за даними Ukraine Economic Outlook, завершення локдауну не створить ризиків для ослаблення гривні. Винятком можуть стати «стрибки» через концентрацію угод в окремі дні. Попри завершення двотижневого жорсткого локдауну та відновлення попиту на імпорт із боку ритейлу, середні обсяги торгів залишаються на рівні $400 – 450 млн. Ранній старт закупівель суб'єктів бізнесу, які потрапили під карантинні обмеження, компенсується відтоком з інших сегментів ритейлу.

Прогноз курсу долара. Графік: Ukraine Economic Outlook

Аналітики Oxford Economics повідомляли, що на початку 2021 року в Україні може різко зрости інфляція. Це стає можливим через те, що попит відновиться раніше, ніж виробництво, і компанії зазнають додаткових витрат через обіцяне підвищення мінімальної зарплати.

Які чинники впливатимуть на курс гривні в лютому

За словами експерта, у лютому 2021 року головну роль у курсоутворенні, як завжди, гратиме регулятор.

Якщо в перші тижні 2021 року Національний банк кілька разів виходив на ринок з інтервенціями як купуючи, так і продаючи валюту (попри невеликі суми було придбано $40 млн, а продано $20 млн), то в другій половині січня 2021 року Нацбанк поки що не виходить на ринок.

«Інтервенції НБУ впродовж лютого відіграватимуть важливу роль у курсоутворенні. Нацбанк намагатиметься не втручатися в ситуацію на торгах без особливої потреби, періодично делегуючи функцію продажу долара в разі його нестачі на міжбанку Укргазбанку. Регулятор вийде з інтервенціями тільки в разі стрибків котирувань за доларомодразу на 15-20 копійок і вище на день, а також якщо перекоси між попитом і пропозицією будуть дуже значними».

Юрій Нетесаний

Партнер «Атлант-Фінанс»

Ще одним чинником є співпраця України з МВФ. Юрій Нетесаний говорить, що наразі не можна сказати, коли Україна отримає другий транш від МВФ за раніше підписаною програмою.

«Але ми впевнені, що це станеться 2021 року. Найімовірніше, це буде єдиний транш від МВФ, бо нових програм немає й ніхто їх сьогодні обговорювати не буде, адже для запуску нової програми потрібно розібратися з поточною. З огляду на те, що до весни-літа Україна навряд чи закриє поточну програму, на розроблення та отримання траншу за новою програмою 2021 року просто забракне часу».

Юрій Нетесаний

Партнер «Атлант-Фінанс»

Також на курс впливатимуть нерезиденти, якщо вони й далі купуватимуть ОВДП. У січні вони купували цінні папери невеликими порціями на кожному аукціоні в районі $100 млн. Різниця з 2019 роком полягає в тому, що зараз нерезиденти вибирають короткі папери, і початок цього року показав, що нерезиденти зараз більше дивляться на строки до року. Водночас нерезиденти не тільки заводять валюту під купівлю ОВДП, але і зменшили виведення валюти, реінвестуючи в ОВДП кошти, отримані після погашення минулих випусків.

Ще одним чинником, що визначає тренд валютного курсу на міжбанку, є експортно-імпортна діяльність підприємств. Зростання цін на енергоресурси, передусім на нафту й газ, тиснутиме на курс. До того ж імпорт енергоресурсів взимку значний і збережеться впродовж лютого.

Яким буде курс євро та рубля в лютому 2021 року

Курс євро традиційно залежатиме від ситуації на міжнародному валютному ринку й котирувань євро/долар на ньому.

«У широкому коридорі пару євро/долар у лютому ми очікуємо в діапазоні 1,23 — 1,19, а у вузькому — 1,22-1,20 долара за євро».

З огляду на політичні події у РФ і можливі додаткові санкції проти Росії з боку ЄС і США є ймовірність ослаблення російського рубля не тільки щодо гривні, але й до низки інших валют, серед яких долар і євро. Значною мірою це залежатиме від тривалості акцій протестів: якщо вони триватимуть до березня, то це обов'язково вплине на ослаблення рубля. У лютому триватиме зростання цін на енергоресурси, які Росія експортує в значних обсягах, тому приплив валюти в країну буде вагомим, що дасть змогу підтримати котирування рубля на міжбанківському ринку.

«Щодо російського рубля, то його курс варто очікувати в діапазоні 0,35 — 0,38 у широкому діапазоні та 0,36 — 0,37 грн за один рубль у вузькому».

Чи варто купувати валюту в лютому

За словами експерта, з огляду на вищезазначене купівля в лютому будь-якої валюти виглядає малоперспективною. Юрій Нетесаний зазначає, що варто утриматися від придбання валюти, а в разі потреби придивитися до продажів як долара та євро, так і рубля.

Звісно, ситуація може змінитися, якщо уряд знову введе локдаун або інші обмеження, але якщо ніяких фундаментальних змін не станеться, то валюти або перебуватимуть у бічному коридорі, або дешевшатимуть щодо гривні.

Читати на The Page