МВС хоче прибрати корупційну складову з процедури складання іспитів на отримання посвідчення водія, зробивши її максимально зрозумілою та прозорою.
З часів розвалу Радянського Союзу отримання омріянного посвідчення водія було пов'язане з безліччю тіньових нюансів. Ви напевно стикалися або чули історії про «цінові прейскуранти ДАІ» і про «екзаменаційних вирішувачів», як права дарували синам на повноліття і коханкам разом із автомобілями.
Я і сам скидався на «безхмарну здачу» — «такса» нашого класу в школі ДТСААФ в грудні 1993 року склала ящик закарпатського коньяку. Чому не грошима? Як нам пояснили самі викладачі (вони ж екзаменатори), через ухвалене напередодні нове положення Кабінету Міністрів України (№ 340 від 8 травня 1993 г.), що «регулює порядок видачі посвідчень та допуску громадян до керування транспортними засобами».
Одним словом, брати грошима перший час після прийняття положення побоювалися. Але тривало це не більше року. До речі, даний нормативно-правовий акт є актуальним досі, хіба що в 2018 році дещо змінили правила допуску та саму процедуру здачі іспитів.
нагадує, що відповідно до законодавства України водійське посвідчення видають виключно сервісні центри Міністерства внутрішніх справ України.
Як отримати водійське посвідчення в Україні
Сьогодні алгоритм починається з пошуку автомобільної школи, або, висловлюючися чиновницькою мовою, акредитованого навчального закладу. Уточнення важливе — тепер до іспитів допускаються «випускники» виключно акредитованих у МВС автошкіл. Перелік яких регулярно оновлюється на сайті головного сервісного центру. При виборі навчального закладу зверніть увагу на термін акредитації, місце розташування навчальних класів і категорії для навчання.

Фото: Міністерство внутрішніх справ України
Навчання можна пройти як у складі групи, так і за індивідуальним графіком занять. Але в будь-якому разі потрібно буде прослухати фіксовану кількість академічних годин теорії та практики. Для різних категорій вони істотно відрізняються. Для «мотоциклетних» А1, А і В1 це 96/20 ч, для найбільш затребуваної у нас «легкової» B — 100/40 ч, для вантажної С1, С — 102/60 ч відповідно.
Неважко помітити, що чим «відповідальніше» категорія, тим більше часу потрібно для занять. Решта категорії «базуються» на вже існуючих, тобто на них можна здати тільки за наявності безпроблемного керування транспортними засобами молодших категорій: для «автобусної» D1, D — це 60/30 ч, для водіїв тягачів і автобусів-гармошок C1E, CE, D1E, DE — 42/15 ч.

Таблиця: Сергiй Суховський
Як здати на права
Без зданих внутрішніх іспитів вам не видадуть свідоцтво про закінчення автомобільної школи. А без нього не допустять до складання іспитів у сервісному центрі МВС.
Інші необхідні документи — паспорт, ідентифікаційний код, медична довідка встановленого зразка (форма 083 / у) плюс кольорова фотографія 3,5х4,5 см.
Для більшої впевненості в своїх силах головний сервісний центр МВС розробив онлайн-тренажер, що імітує екзаменаційний тест. Він дозволяє самостійно перевіряти свої знання правил дорожнього руху і практикуватися в рішенні теоретичних завдань.
Сам іспит в СЦ МВС, як і раніше, складається з двох частин: теоретичної та практичної. Здавати його можна на вибір — українською або англійською мовами. Але всі опитані власники новеньких посвідчень підтвердили, що за необхідності співробітники сервісних центрів (у Київській, Миколаївській, Рівненській та Полтавській обл.) легко переходять на російську.
Теоретична частина містить 20 запитань (правила дорожнього руху, основи безпеки руху, будова й експлуатація ТС і надання першої медичної допомоги), на які дається 20 хвилин і допускається не більше двох помилок.
Практична частина з навичок керування також ділиться навпіл. Перша проходить на стаціонарному майданчику автодрому, розміченому конусами і з нанесеною розміткою. Друга містить їзду на дорогах загального користування. Типові помилки, перелік вправ і шкала оцінювання внесені до контрольного списку на зворотному боці екзаменаційного листа. Цей check-list і покликаний гарантувати прозорість і зрозумілість системи оцінки навичок керування кандидата в водії.
Сайт пропонує ознайомитися з картами майбутніх маршрутів практичної частини іспитів — за кожним сервісним центром МВС закріплено від двох до семи таких маршрутів.
Скільки коштує здати на права в Україні
Важливо пам'ятати, що тепер перші посвідчення є тимчасовими з випробувальним терміном 24 місяці. Сам «пластик» посвідчення водія видається на місці й обійдеться в 219 грн плюс в 26 грн оцінюється процедура складання іспитів. МВС застерігає, що вартість не включає банківські збори і що перелік платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, і розмір плати за їхнє надання регламентуються постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795.
Якщо за означений термін ви зробите не більше двох адміністративних правопорушень, водійське посвідчення автоматично обміняють на «постійне». Точніше, на довгограючі, терміном на 30 років. Вічних «прав», як раніше, у нас уже не видають. Тобто в сфері видачі «корочок» МВС усе-таки залишило собі корупційні лазівки.

Фото: Міністерство внутрішніх справ України