
Фото: Free-Photos/Pixabay
Купівля авто з США — один із найпопулярніших трендів серед українських автолюбителів. Українці надають перевагу американським автомобілям за рахунок значної економії — підсумкова ціна виходить приблизно на 20-30% нижчою порівняно з б/в автомобілями на вітчизняному ринку. Економія досягається за рахунок того, що на аукціоні купується недороге авто, яке потребує ремонту. За рахунок низької ціни, вартість розмитнення та сплати мит також виходить невисока.
Пошук машини починається з аукціону, де відбувається участь у торгах. Після того, як виграється лот, необхідно відразу його оплатити. Далі машина відправляється з майданчика до найближчого порту, вантажиться в контейнер і відправляється до України (авто пливе кілька місяців). Після прибуття в порт Одеси авто вивантажується, розмитнюється та тільки після відправляється на ремонт.
Де продаються американські авто
Найчастіше американські автомобілі після ДТП купують на аукціонах, таких як copart.com, iaai.com і manheim.com. Найчастіше машини, виставлені на цих аукціонах, відрізняються одна від одної за якістю. За словами операційного директора компанії з підбору авто CarFinder Максима Іванцова, на manheim машини коштують дорожче, але вони там і якісніші. А ось на copart можна частіше зустріти авто з сюрпризом у вигляді прихованих пошкоджень.
Не всі аукціони доступні для самостійної покупки авто. Деякі аукціони вимагають акредитації або ліцензії на ведення комерційної діяльності. Як правило, це має бути юрособа або компанія-брокер.
У ставок теж є свої особливості. Не завжди лот виграє той, хто дав велику ставку. Бувають випадки, коли максимальна ставка на автомобіль не виправдовує очікування продавця. В такому разі він заморожує продаж, або виставляє авто на наступний аукціон із більш високою стартовою ціною.
Найголовніше, коли підшукуєш авто на аукціоні, — це правильно оцінити ступінь пошкоджень за існуючими фото, а також суму ремонту в Україні. Для перевірки авто потрібно замовити виписку з бази Сarfax (база історії експлуатації авто в США: ДТП і ремонти). Крім цього, завжди слід закладати щонайменше 10% від вартості на ризик прихованих пошкоджень, які не видно на світлині.
Обов'язково потрібно перевіряти й продавця цього автомобіля. Чи продає машину страхова компанія (тут більше довіри) або ж її продає «реселлер» (перекупник). Ось тут є велика ймовірність того, що виставлене авто перед продажем купили, як якогось «кота в мішку» на аукціоні за місцем, зробили якийсь мінімальний ремонт (щоб ця машина виглядала краще на фото) і далі через аукціон вони намагаються її збути під виглядом «незначних пошкоджень».

Максим Іванцов
Операційний директор компанії з підбору авто CarFinder
Які авто не варто обирати
Експерти радять виключати з вибору машини з наступними ушкодженнями:
- з наслідками утоплення;
- з порушенням заводської геометрії кузова;
- зі спрацьованими фронтальними подушками безпеки.
«Я рекомендую остерігатися машин, які були привезені, розмитнені, поставлені на облік і виставлені на продаж перегонниками або перекупниками на українському ринку. Найчастіше 10 з 10 таких машин не відповідають цим трьом критеріям», — пояснює Іванцов.
Цьому є просте пояснення: ніхто з таких «перекупників» не ставить за мету домогтися гарної репутації та відремонтувати цю машину, як для себе. У цьому бізнесі — багато учасників, і для них більше значить ступінь заробітку, ніж репутація.
Що далі?
Після того, як автомобіль куплений на аукціоні, його «запаковують» і він відправляється в найближчий морський порт. Там авто вантажиться в контейнер, і корабель пливе в Україну. У порту Одеси цей контейнер вивантажується, машина оцінюється митним брокером, розмитнюється та реєструється в сервісному центрі. А вже далі ремонтується.
Фіксованої вартості доставки та розмитнення немає, у більшості компаній ця цифра індивідуальна. Вартість доставки залежить від виду корабля, на якому авто плистиме, від його маршруту. Плюс ще треба враховувати габарити машини. При купівлі пікапа або седана вартість доставки буде різною.
Чи є сенс привозити цілі авто з США
Привозити нове авто або з пробігом без пошкоджень із США немає сенсу. Тут немає економічної доцільності, оскільки за цю ж ціну можна купити офіційний автомобіль в Україні.
Вся математика полягає в тому, що ремонт цих машин в Україні — значно дешевший, ніж у Штатах. Якщо це незначне пошкодження (фари, бампер), яке не окупиться за рахунок ремонту в Україні, то такі машини просто залишаються в Америці.
Підсумок
Якщо після всього прочитаного ви все ж таки вирішили замовити собі авто з США, то, насамперед, слід витратити час на пошук спеціалізованої компанії з гарною репутацією, яка вже привезла щонайменше десяток машин із США. Це універсальне правило, але від нього нікуди не піти.
Слід відразу виключити ті компанії, які недавно на ринку або «гугляться» з купою негативних відгуків. По низу ринку також не варто купувати цю послугу. Оскільки, якщо ви платите дешево в одному з пунктів цієї послуги, то потім переплатите в інших ланках цього ланцюжка.
Дуже часто такими компаніями купуються «коти в мішку». Є прецеденти, коли потім трапляються скандали та ці компанії не хочуть повертати передоплату клієнту. Тому необхідно самостійно оцінювати автомобілі, які пропонуються компаніями під час підбору.
Крім цього, варто орієнтуватися на наш місцевий ринок, наскільки потім буде важко експлуатувати це авто в Україні. Так, наприклад, Ford Focus з Європи та США дуже схожі, але запчастини на них різні та не підходять одна до одної. Тому в разі ремонту є ймовірність, що доведеться кілька місяців чекати запчастини на «американця».