Facebook Pixel

На острові Пасхи вчені на стародавніх табличках виявили нову писемність

Життя

На острові Пасхи вчені на стародавніх табличках виявили нову писемність  Фото: IFLScience

На острові Пасхи вчені на стародавніх табличках виявили нову писемність Фото: IFLScience

Дослідники на острові Пасхи вивчили таємниче письмо, що вигравіруване на стародавніх дерев'яних табличках, і дійшли висновку, що невідомий текст на цих дошках є унікальною системою писемності.

Про це пише науковий сайт IFL Science.

Таблички знайшли понад сто років тому. Після радіовуглецевого датування кількох предметів дослідники виявили, що найстаріші вирізані зображення з’явилися ще до прибуття європейців. Це підтверджує ідею, що письмо було винайдене місцевим населенням і не зазнало впливу іноземних систем письма.

Що відомо про стародавні таблички?

У 1864 році випадково виявили колекцію маленьких дерев'яних дощечок, відомих як письмо ронгоронго. Однак частину з них знищили або вивезли за кордон, і з усієї кількості табличок до наших днів залишилося лише 27 екземплярів, які зараз зберігаються в Римському музеї.

Щонайменше дві з них були виготовлені з дерев, які були зрубані між 1493 і 1509 роками, що на 200 років раніше приходу перших європейців на острів. Цей факт спростовує припущення про те, що корінні мешканці не мали своєї писемності.

Автори нового дослідження говорять, що збережені тексти довгі й написані за допомогою графічних знаків, які називають «гліфами». Форми знаків відображають різні пози людей, тварин, а також рослини, інструменти та навіть небесні тіла.

Quote«Коли і як виникла ця система запису, сказати складно, але припускають, що, можливо, контакти з грамотними європейцями послужили «стимулом до її створення». Проте гліфи у ронгоронго виглядають унікально і не схожі на жодні інші відомі писемності», – зазначають дослідники.

Вони також відзначають, що ці гліфи найбільше схожі на мотиви стародавнього наскельного мистецтва, знайденого на острові. Це свідчить про те, що писемність у ронгоронго може бути одним з небагатьох прикладів писемності, винайденої абсолютно незалежно.

Особливий інтерес викликає той факт, що одна з табличок виготовлена з широколистого підкарпу, дерева, якого ніколи не було на острові Пасхи, але воно є національним деревом Південної Африки.

Однак цій загадці є цілком правдоподібне пояснення: дощечку змайстрували з корабельної щогли європейського судна, що розбилося і було викинуте на берег.

Що відомо про острів Пасхи

Острів Пасхи відомий як Рапа-Нуї, розташований приблизно за 3,8 тис. км від берегів Чилі.

Він вважається одним із найвіддаленіших куточків суші на планеті і славиться своїми гігантськими статуями у формі голів, відомими як моаї.

Наприкінці XVIII століття культуру місцевих жителів було знищено через епідемії хвороб і нападів європейців, які прибули на острів у 1720-х роках.

Вчені досі не змогли розшифрувати таємниці унікальної писемності, незважаючи на численні спроби взаємодії із місцевим населенням.

Раніше The Page повідомляв, що у психоневрологічному інтернаті у селі Кривчик, що поблизу Кам’янця-Подільського на Хмельниччині, виявили історичне панно з написами арабською в’яззю.

Державні облігації як спосіб інвестування — кейс ОТП Банку Життя

Державні облігації як спосіб інвестування — кейс ОТП Банку

Купала, Трійця, Зелені свята 2024 — ТОП-10 цікавих фактів Життя

Купала, Трійця, Зелені свята 2024 — ТОП-10 цікавих фактів

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко» Життя

«Важливий не лише факт досягнення цілей, але й спосіб, в який це зроблено»: кейс «Імперіал Тобакко»