Facebook Pixel

Кримінальна справа у відповідь на критику законопроєкту 5655: архітектори скаржаться на тиск з боку влади

Представники Національної спілки архітекторів України (НСАУ) під час прес-конференції 13 лютого повідомили про тиск на них з боку правоохоронних органів. Вони впевнені, що цей тиск спричинила їхня критика законопроєкту 5655 про містобудування. Архітектори та їх правозахисники наголосили, що звинувачення безпідставні, та закликали президента накласти вето на документ.

Архітекторів позбавили можливості працювати

«На мене і двох моїх колег відкрито кримінальне провадження. Вочевидь це є помста за активну позицію архітектурної спільноти до скандального закону №5655, який лобіюється на користь забудовного бізнесу. Над його поліпшенням, а тепер проти того, в який формі він зараз є, ми боремося вже півтора року», — повідомив президент Національної спілки архітекторів України Олександр Чижевський.

Він наголосив, що під час обшуків НСАУ протиправно позбавили можливості здійснювати її діяльність. Десятки архітекторів не можуть викласти свої проєкти в Єдину державну електронну систему в сфері будівництва, тим самим завершити роботу та отримати оплату для себе і своїх колег.

«Немає складу правопорушення»

Адвокат Ярослав Яценко пояснив, що представників Спілки підозрюють у несанкціонованому втручанні у роботу електронних систем (ст. 361 Кримінального кодексу України, ч. 2). Юрист зауважив, що всі дії з сертифікації архітекторів відбувалися в рамках закону. Тож у діях, які вважаються підставою для підозри, немає складу правопорушення.

Яценко повідомив, що повноваження архітекторів не мають строку давності, їх не потрібно продовжувати. Вони можуть бути припинені наказом Мінрегіонів, проте такого наказу не було.

«Суспільство висловилося проти законопроєкту 5655»

Quote«Рівно два місяці тому, 13 грудня Верховна рада прийняла цей законопроект завдяки голосам ОПЗЖ, — розповіла заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій. — Петиція про ветування закону набрала необхідні 25 000 голосів ще в день голосування. Ще за пару днів — рекордні 42 090 голосів. Суспільство висловилось однозначно проти. Асоціація міст України виступає проти 5655, більш ніж 1000 депутатів місцевих рад проголосували за звернення до президента про накладення вето».

Наприкінці прес-конференції представники Спілку архітекторів оголосили своє звернення до президента України:

  1. Припинити ганьбу навколо невдалої містобудівної реформи і накласти вето на законопроект 5655.
  2. Розпочати суспільний та експертний діалог по створенню Містобудівного кодексу – справжньої реформи містобудування, написаної в інтересах громадян України, а не вузького кола олігархічних структур. Реформу, яка дасть надію людям на справедливе будівництво.
  3. Покласти край тиску на Спілку архітекторів, професійне середовище, розблокувати роботу архітекторів. Припинити цю внутрішню війну всередині держави. Адже країна, яка воює з архітекторами, не матиме майбутнього.

Чому НСАУ проти законопроєкту 5655

Про претензії до НСАУ з боку правоохоронців стало відомо у січні, коли СБУ та Міністерство цифрової трансформації поширили інформацію про корупціонерів у спілці.

Президент Спілки архітекторів Олександр Чижевський у відповідь заявив, що ці звинувачення стали «помстою за нашу принципову, публічну, професійну та державницьку позицію з приводу законопроекту №5655». Також Чижевський перелічив, що саме у документі не задовольняє професійну спільноту:

«Ми не виступаємо проти положень, що розвивають Єдину Державну електронну систему. Ми критикували інші положення, що міститься в законопроекті, такі як:

  • монополізація ринку під крупних забудовників,
  • передача об’єднаному Міністерству розвитку громад територій та інфраструктури необмежених повноважень і невластивих функції по контролю ринку, що несе корупційні ризики,
  • дискримінацію авторських прав архітекторів,
  • запровадження приватного контролю для забудовників,
  • обмеження прав громад та місцевого самоврядування, що знищує реформу децентралізації та надію на справедливе будівництво в Україні,
  • нівелювання ролі Національної спілки архітекторів України та знищення саморегулювання,
  • ризики втрати пам'яток архітектури через запровадження принципу мовчазної згоди при погодженні відповідних проектів,
  • вбивчі норми законопроекту за відсутності якісно розробленої містобудівної документації в наших містах».
Подякувати 🎉