У 2021 році податок на нерухомість зобов'яже українців заплатити за кожен зайвий квадратний метр площі квартири або будинку до 70,8 грн. Хто зобов'язаний платити та як визначається ставка податку на нерухоме майно в нашій країні, читайте в матеріалі .
Хто зобов'язаний платити податок на нерухомість у 2021 році
Платниками податку на нерухомість в Україні, згідно зі статтею 266 Податкового кодексу країни, вважаються фізичні та юридичні особи, які володіють нерухомістю на території країни.
Якщо серед власників об'єкта нерухомості зазначається відразу кілька осіб, кожному потрібно буде заплатити свою частину податку на нерухомість. Якщо квартира, будинок або комерційна площа перебувають у спільній власності, але не поділені на частини, доведеться домовитися між собою, хто ж платитиме.
Зазвичай власники домовляються це робити по черзі або кожен вносить рівну частину в загальну скарбничку. Головна умова — заплатити податок на нерухомість вчасно, щоб не потрапити в халепу.
За неповнолітніх власників нерухомості податок платять їхні батьки або опікуни.
За яку нерухомість потрібно платити податок у 2021 році
Платити податок на нерухомість потрібно не всім і не на всю площу. Податок стосується власників квартири площею понад 60 кв.м, будинків понад 120 кв.м і різних типів нерухомості понад 180 кв.м.
Платити доведеться лише за зайві квадратні метри. Наприклад, якщо у вас квартира 75 кв.м, то оподатковуються 15 кв.м.
Якщо квартира або будинок здається в оренду або використовується для приватної підприємницької діяльності або бізнесу, власнику або власникам податок доведеться платити з усієї площі.
А ті, хто володіє квартирою площею понад 300 кв.м і будинком понад 500 кв.м, заплатять за розкіш: це ще 25 тис. грн до щорічної суми податку на нерухомість.
Як розрахувати податок на нерухомість в Україні у 2021 році
За вас це зроблять органи місцевої влади. Саме вони встановлюють розмір податку на нерухомість у вашій місцевості. Він варіюється та відрізняється в різних населених пунктах, але не має перевищувати 1,5% розміру мінімальної зарплати в країні станом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м оподатковуваної площі.
Розмір мінімальної зарплати у 2021 році, на основі якої розраховується податок на нерухомість, становить 4723 грн. Це означає, що максимальний розмір податку на нерухомість становить 70,8 грн за кожен додатковий квадрат після 60 кв.м у разі квартири та після 120 кв.м у разі будинку. Для порівняння: у 2020 році максимальний розмір податку був 62,5 грн, тобто за рік він зріс на 13%.
У Києві розмір ставки податку на нерухомість становить 1,5%. Шукати ставку податку потрібно на офіційному сайті місцевих органів влади.
Коли потрібно платити податок на нерухомість в Україні
До 1 липня календарного року має прийти повідомлення про сплату податку за попередній звітний період. Це означає, що у 2021 році ми платимо податок на нерухомість за 2020 рік.
Сплатити податок потрібно протягом 30 днів. Якщо повідомлення не приходило, краще звернутися до податкової самостійно та проявити ініціативу.
Заборгованість за внесками на термін ще до 30 днів тягне за собою покарання за несплату податку на нерухомість. Ним стане штраф у 10% від суми, а якщо ви прострочили платіж понад 30 днів, то розмір штрафу подвоїться та становитиме 20% від суми.
Для злісних неплатників податку на нерухомість в Україні передбачена пеня в розмірі 120% річних ставки НБУ.
Хто може не платити податок на нерухомість в Україні
Звільняються від податку на нерухомість багатодітні сім'ї, діти-інваліди, діти-сироти, дитячі садки, школи, релігійні організації, учасники війни на Донбасі та їхні сім'ї, громадські організації інвалідів.
Не доведеться платити податок, якщо об'єкт у власності у місцевих органів влади, неприбуткових організацій, які утримуються за кошт державного або місцевого бюджету.
Не оподатковуються нерухомість у зонах відчуження, обов'язкового відселення; дитячі будинки сімейного типу; гуртожитки; житлова нерухомість, непридатна для життя та визнана такою за рішенням місцевих органів влади.